vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi...

Sekcia: Komunita 21.06.2021 | 12:55
Avatar samalama   Návštevník

zalozit temu mozem, ale diskutovat v nej uz nie...?

    • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 21.06.2021 | 13:07
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Už nie

    • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 21.06.2021 | 13:54
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Kua samalama a aj tebe bolo treba každého zhadzovať a robiť plecia, však? Náladový ako ženská s krámami keď sa ti niečo nepáči, alebo ako rozmaznané decko keď mu vezmú hračku. Keby si bol aspoň tupelo tak sa ani nezastavím a nereagujem. A o x ďalších ani nehovorím, tu je výsledok a ešte sa čuduj,,,

    • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 21.06.2021 | 14:19
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Je to sice rarita, ale pokial budes davat do placu zaujimave temy bez provokacnych umyslov, tak to moze mat aj zmysel. A ci sa potom zapojis do diskusie /po prihlásení/ zalezi len od teba, nikomu to nebude vadit. Ba co viac, budeme moct privitat medzi nami slusnaka a odborne zdatneho samalamu. Dufam.

      • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 21.06.2021 | 14:37
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Na neho pôjdeš zbytočne slušne, tu sa zázrak nestane, jeho ego nepustí,,,

    • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 22.06.2021 | 21:24
      Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

      ten nadpis vlákna mi evokuje istú myšlienku, ako isté pochybné invividua tu idú "zachraňovať" Slovensko tým, ze našich ľudí vymieňajú za našich ľudí :D

    • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 24.06.2021 | 23:58
      Avatar redhawk75   Používateľ

      sice nie uplne k teme, ale ked uz mozu prispievat len registrovany, nebola by moznost editacie prispevku? vlastneho? 

      Casto postnem rychlejsie nez by som chcel a tvorit namiesto editacie novy prispevok...

      • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 07:31
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tak nad týmto som tiež rozmýšľal,,,

        • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 09:30
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ja som to tiež navrhoval ale ak si dobre pamatám, je to náročné na implementáciu (minimálne časovo) a pre tých 5 ľudí čo sem chodí to asi je aj zbytočná námaha ;-)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 13:42
            Avatar redhawk75   Používateľ

            hej uz to vyzeratak ze je sem aj chodit zbytocne.

            tak ale emdi alebo komu to teraz patri si musi rozmysliet co s tym chce robit a kam to chce viest

            • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 14:29
              Avatar Richard Antix  Používateľ

              Hm, námet ďalšej online konferencie by mohol byť: Ako prilákať viac ľudí na linuxos.sk event. k GNU/Linuxu vo všeobecnosti.

              Je jasné, že na niekoho vybaliť softvérové slobody a verzatilitu či prispôsobiteľnosť OS, to nebude fungovať.

              Ale keďže tu, či inde (redhawk, Mirec) prispievame, tak zrejme preto, že chceme ľudí osloviť. Mohli by sme rozdebatovať (online) nejakú stratégiu…

              • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 14:50
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Podľa mňa, kto to myslí s propagandou linuxu vážne, mal by to robiť aktívne, tak ako to robíme v Trafačke. Teda pravidelné stretávky s oznamami v miestnej tlači, či programoch podniku, kde budú stretávky prebiehať. Ďalej aktívna pomoc s inštaláciou linuxu na ntb. Vysvetľovanie a ukážky, čo a ako funguje atď. Ja sám som pomohol inštalovať linux na ntb minimálne štyrom ľuďom. Samozrejme to je beh na dlhú trať, nám to trvalo roky, než sa to tu ako tak rozbehlo a stretávky v Trafačke sa dostali do povedomia. Na začiatku sme sa stretávali tak dvaja až traja. Navyše sme aj umiestňovali plagáty na školách o konaní stretávok pre záujemcov.

                • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 15:04
                  Avatar Richard Antix  Používateľ

                  Ja som sa pokúšal získať nejaké € od fondu SK-NIC na podporu propagácie slobodného softvéru, ja sám som chcel prispieť do prezentácie slobodného dizajnu hardvéru… ale nakoniec peniaze išli na iné projekty. Ale toto je (podľa mňa) spôsob - aktívne prednášky Stallman-style.

                  Možno som v nejakom smere idealista, ale ľudia by mali chcieť slobodu a súkromie a tomu podriadiť OS/SW. Opačne - v zmysle nahradenia Windowsu nejakou distribúciou - to nefunguje. Veď prečo by aj malo - ponúkať niekomu alternatívu, ktorá vyžaduje štúdium, nadšenie a hranie sa (aj keď samozrejme väčšinové distribúcie idú out-of-box). Ale zahrať na city v zmysle ochrany súkromia, zabezpečenia kontroly,… to by mohlo fungovať lepšie.

                  • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 15:13
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Nech už použiješ akúkoľvek taktiku, dôležitý tam je ten proaktívny prístup. Veľa ľudí ani len netuší, že také niečo, ako linux existuje a nemá tušenia, kam sa to dostalo z pohľadu užívateľskej prívetivosti. Veľa ľudí si linux spája s príkazovým riadkom a precitnú až keď to vidia na živo. Dôležité je, že potrebujú základnú osvetu a mať miesto, kam sa obrátiť, ak si s niečím nevedia rady.

                    • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 15:16
                      Avatar Richard Antix  Používateľ

                      ...dôležitý tam je ten proaktívny prístup...

                      Veď toto. A priemerný skeptik zaplače :)

                  • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 21:22
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Plánoval som o tom ako spotrebovať svoj život napísať blog, mal začínať výrokom veľkého Čínskeho filozofa Confucia: Váš druhý život začína, keď si uvedomíte, že máte len jeden. Zas si človek povie vymyslel som niečo, čo je známe už stáročia.

                    Dnes už len hádžem návnady, či sa nájde niekto, kto chce vedieť viac. Keď nie, tak neva, on môže prežiť svoj spokojný život aj bezo mňa.

                    Nechcem nasilu ani nikoho presviedčať, že existujú overené riešenia s dobrým nápadom, nech si každý používa čo chce, tak so mnou nerátajte, ale som ochotný pomôcť s hocičím.

                    To že je nás tu pár ľudí a zrovna sme to mi, je výsledok toho, že sme nezávisle dospeli k rovnakému záveru.

                    Už mi mesiac začína byť dlhá doba, čo sme si pokecali. Skrátil by som to už na budúci utorok a stredu o obvyklej hodine.(Pre právne oddelenie LOS 29. a 30. júna o 18hodine roku 2021, určite to nie je právne čisté, ale dúfam, že sa ukáže :-))

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 21:45
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      som rad ze som zaviedol trochu kultúry do definivania datumov :-)

                      ak sa neroztopim tak sa sa snad ukazem

                      dávam si to do kalendára

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 22:39
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Na teba je spoľah, že sa človek aspoň zabaví 🙂 keď si prečíta odpoveď. Už sa teším.

                        Teda teším sa na všetkých z našich ľudí. Teda tých ľudí, čo prišli po našich ľuďoch, či ako sa to teraz hovorí 🙂

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 18:06
                Avatar redhawk75   Používateľ

                Ako prilákať viac ľudí na linuxos.sk event. k GNU/Linuxu vo všeobecnosti.

                hm no konecne slovo do boja

            • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 14:36
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Ja by som zo zvedavosti rád videl nejakú štatistiku, napríklad koľko ľudí klepne aspoň 2-3 komenty vo fóre do týždňa. To si myslím že by bol nejaký ukazovateľ, koľko ľudí je viac-menej aktívnych. Normálne sa bojím tých nízkych čísiel. Chodím sem na fórum každý deň a mám nejakú predstavu už teraz, možno to bude do 10 ľudí dokopy s tými, ktorí zakladajú nové témy,,,

              • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 14:47
                Avatar Richard Antix  Používateľ

                Ak ide človek napr. na Root či ABC, situácia tiež nie je žiarivá, človek vidí diskutovať stále tie isté osoby. S tvorbou článkov je to to isté. Asi ozaj platí, že internetový obsah tvorí 1% z celkového počtu konzumovateľov.

                • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 16:17
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                  Kopu mladých odlákal FB. Resp. inde nehľadali. Je tam kopu Linuxových skupín, aj v CZ/SK jazyku. Odpoveď dostanú zvyčajne do pár minút a trolov admini mažú rýchlo. Obávam sa, že éra takýchto serverov pomaly ale isto končí. Mladí používajú Twitter, FB, Instagram, Spotify, Netflix a je im u prdele na akom OS im to beží. A ochrana súkromia? Keď vešajú fotky svojich priblblých činností? Je im to prdele takisto.

                  • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 17:19
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    A teraz sa chytím tvojej odpovede a položím otázku, a prečo by mali používať Linux? Keď dnes vystačí "mladej" generácii mobil s apkami na každú sociálnu sieť (sarkazmus). Sám to vidím na našom brigádnikovi, v kuse v ušiach sluchátka a klepe do mobilu ako o život, Linux ho v živote nebude zaujímať a používa v notebooku Windows kde má v Steame kopec hier plus nejaký ten soft kvôli škole a projektom. Linux je pre zvedavých ľudí s chuťou sa učiť niečo nové a pre tých, ktorí nepoužívajú nejaký špecifický program ktorý jednoducho pod Linuxom nepobeží, toš to môj názor. A teraz samozrejme nemyslím tých, ktorým je jedno čo majú v kompe/notebooku lebo využívajú len web prehliadač ale myslím tých, ktorí sa v Linuxe aj budú "rýpať".

                    • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 18:01
                      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                      Ja mám tiež slúchadlá v ušiach a ťukám do mobilu. Nepoužívam steam, pretože nemám vhodnú hernú zostavu, ale mám xbox a kopec hier nakúpených na pár najbližších rokov. Robí to zo mňa horšieho, menej zvedavého linuxáka?

                      • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 18:09
                        Avatar redhawk75   Používateľ

                        a co mi, lenivy a z HW zamrznuty v rokoch 2000-2010?

                        Dalsia vec je ze IT nie je primarne o hrach, teda aspon neviem.

                        Ano konzola je super vec mal som Sega Megadrive, NES atd.

                         

                      • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 18:09
                        Avatar redhawk75   Používateľ

                        a co mi, lenivy a z HW zamrznuty v rokoch 2000-2010?

                        Dalsia vec je ze IT nie je primarne o hrach, teda aspon neviem.

                        Ano konzola je super vec mal som Sega Megadrive, NES atd.

                         

                      • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 19:18
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Postrádaš pointu, bol to sarkazmus,,,

                      • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 19:35
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Tiež klepem do mobilu keď komunikujem cez Messenger alebo WhatsApp, počúvam hudbu zo Spotify cez sluchátka, mám FB kvôli známym a aby som vedel čo sa deje, Instagram kvôli babám a hrával som hry už na playku 1ke. Toto bolo brané skôr ako irónia,,,

                  • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 18:14
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    tak ja som FB opustil, na twitteri som, Instagram, Discord, Mastodont, vsetko som opustil

                    A ochrana súkromia? Keď vešajú fotky svojich priblblých činností? Je im to prdele takisto.

                    Tak toto je kruta pravda.

                    Obávam sa, že éra takýchto serverov pomaly ale isto končí.

                    Ja si myslim ze nie. Mario, na FB seriozne informacie (nie rady) nedostanes. Ano vyhoda je ked mas problem, skupina ti poradi ale inak sa musis spolahnut na "nejaky" server (root, PCT, diit, los, cnews ci zahranicne cnet, slashdot) ze bude objektivny

                    Skor by som povedal ze taky server sa stane "klubovou" zalezitostou.

                    Na twitteri napr sledujem hlavne ludi z oblasti retro pc, ci bastlenia.

                  • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 26.06.2021 | 05:02
                    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                    Áno, éra takýchto serverov končí, ale nie sú v tom len sociálne siete.

                    V prvom rade si treba uvedomiť, že OS je nástroj, pomocou ktorého môžem na počítači vykonávať niektoré činnosti (v mojom prípade je to napr. programovanie, strihanie videa, 3D modelovanie ...). Nič viac, nič menej.

                    V časoch, keď som s Linuxom začínal mal Windows otrasnú stabilitu a otrasné problémy s vírusmi. Dnes keď sa človek správa zodpovedne je situácia úplne iná. Z toho vyplýva, že menej ľudí má dôvod používať iný OS.

                    Napriek tomu počet používateľov Linuxu nejak zásadne neklesol, pretože stabilita a podpora Linuxu sa zase posunula niekam ďalej a je skôr výnimkou keď po inštalácii niečo nepracuje než pravidlom. Nie je preto dôvod, aby ľudia chodili na nejaké fóra kvôli rade keď všetko pracuje ako má.

                    Ak máme mať stabilnú komunitu, treba sa zamerať v prvom rade na činnosti, ktoré sa s Linuxom dajú robiť. Problémy sa totiž budú riešiť čím ďalej tým menej.

              • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 21:20
                Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                Tak to bude urcite viac, poznam 2 ludi z NR, ktori tunajsie dianie sleduju, ale nikdy sem nic nenapisali. A ani nenapisu.

                V Trafacke, a aj tu na fore som spominal, ze nechapem VS v Nitre /je ich momentalne 22 tis./, ze nikto z nich sa nezaujima o Linux. Tak uvidime po prazdninach, verim, ze od jesene nas bude v Trafacke viac, najma ked Telnish medzi studentmi zaberie.

                • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 25.06.2021 | 21:59
                  Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

                  „Telnish“?

                  človek z Prešovského kraja
                  • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 26.06.2021 | 07:32
                    Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                    Doktorand na katedre IT UKF v Nitre a admin na fore ubuntu.cz

                    Tusim, tiez z TN, ako bedna.

                    • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 26.06.2021 | 09:03
                      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                      Opravujem - Tylnesh.

                • RE: vsetci sme si rovni, len niektori su krivsi... 10.08.2021 | 11:32
                  Avatar tylnesh   Používateľ

                  Ako som spominal v Trafacke - ani nejde tak o to, ze by ich nezaujimal Linux ako taky, ako skor ze necitia potrebu prispievat v lokalnych komunitach. Okrem toho, VS studenti maju skoro povinnu aku-taku znalost anglictiny, takze niektori aktivnejsi z nich byvaju casto skor aktivny v globalnych komunitach. Aj ja som sa v podstate k forum.ubuntu.cz vratil po skoro desatrocii co som navstevoval vylucne zahranicne weby a stretavky.