Fujitsu FibreCat SX88

Sekcia: Hardware a Drivery 23.07.2021 | 19:56
Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

Ahoj

dostal sa mi do ruky vyradeny storage Fujitsu FibreCat SX88.

Avsak nemam s tym absolutne skusenosti. Myslel som ze si to zapojim doma v garazi na nejake to domace zuvanie ale volako som narazil.

Zatial som zistil len, ze to nefunguje ako klasicke NASko ako som sa milne domnieval, ale treba to k servru/PC pripojit cez nejaku rozsirujucu kartu do PCI express slotu.

Ale stale mi zostava nejasne(foto v prilohe):

  1. akym kablom to pak prepojim s tou rozsirujucou kartou? Neviete niekto ak sa vola ten port a aky kabel k tomu?
  2. ako sa to nasledne v serveri/PC bude tvarit? ako bezny radic ku ktoremu je pripojeny disk SAS/SATA?

diky za pomoc

A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
    • RE: Fujitsu FibreCat SX88 23.07.2021 | 20:09
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Tieto serverové srandy sú ti na doma v garáži naprd. Je to SCSI/SAS, alebo si k tomu kúp server a klimatizáciu. Ja som server z RAIDom dostal z firmy a vymenil som ho za herný desktop, páč som sa nemohol pozerať na kompa, čo mal sused doma, aby sme po sieti mohli drtiť. Takže predaj a kúp si niečo vhodné do garáže.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Fujitsu FibreCat SX88 23.07.2021 | 20:20
      Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

      ja mam v garazi taku zimu ze si od toho slubujem ze bude teplejsie :)))

      Ale nie, ja viem ze je to v globale blbost, skor ma to zaujima, vyskusat si to, pohrat sa s tym, nieco sa naucit a pak to pojde prec... len vobec netusim jak sa tie porty volaju takze zatial tazko o tom ziskavam informacie...

      A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
      • RE: Fujitsu FibreCat SX88 23.07.2021 | 20:34
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Fakt neviem ako je teraz trh pripravený na tvoje požiadavky, ale počítam, že v Číne už určite majú hotové riešenie pre teba.

        Sú zaujímavejšie veci na zlepšovanie si skillu, než zrovna toto.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Fujitsu FibreCat SX88 23.07.2021 | 20:43
      Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

      pocuj, a ty si tu plateny od poctu komentarov? :)))

      Vsak ked neviem ako sa tie porty volaju alebo ako sa take kable na prepojenie volaju, tak nereagujem, to neznamena ze ked to nevies ty tak to nebude vediet niekto iny, urcite su ludia co s tym dennodenne robia a iba kuknu a hned budu vediet a bud mi poradia alebo nie :)

      Nechapem preco sa ma snazis za kazdu cenu od toho odhovorit, vsak toto je forum kde si ludia maju radit, nie odhovarat a odradzat, ci? Mylim sa? Neni toto take forum?

      Tak to potom sorry ze som si dovolil polozit otazku alebo dve ;)

      Pa

      A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
      • RE: Fujitsu FibreCat SX88 23.07.2021 | 20:51
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        OK, ja som ti len chcel povedať, že je to zbytočné rvať do desktopu a kedysi som mal aj ja v desktope SCSI kartu aby mi fungoval nejaký HW. Len som chcel vysvetliť ... Kašli na moje komentáre.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Fujitsu FibreCat SX88 23.07.2021 | 21:20
      Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

      V pohode, ja to nekcem pouzivat v desktope, len si to chcem odskusat a je jedno ci mam na skusanie server alebo desktop...

      Vzdy ma zaujimalo, jak to tie "kury" ajtacke robia v tych velkych datacentrach ze maju server povedzme s 8 diskami a ked uz miesto nestacilo, tak si do racku umiestnili novy case, do ktoreho len pchali disky a v tom prvom serveri ich pouzivali akoby boli fyzicky pripojene k nemu a to ma prave zaujima ako to je prepojene(teraz nemyslim nejake sietove mapovanie SMB,NFS,iSCSI atd, ale ze fyzicky sa tie disky javia akoby boli v tom serveri), proste skusam to len zo zvedavosti, ked uz mam tu moznost...

      Inak toto videjko mi toho docela ozrejmilo, mozno to niekomu tiez pomoze... Videjkohttps://www.youtube.com/watch?v=xHEgapLNJ-I&ab_channel=CorpVault-TechTalks

      A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
    • RE: Fujitsu FibreCat SX88 23.07.2021 | 21:45
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Toto je iba diskove pole, potrebujes k nemu este server, ktory ho bude ovladdat. Prepaja sa so serverom pomocou Fibre Channel protokolu. Kable su opticke, 2x dual fibre channel. Malo by sa to tvarit ako radic. Pokial k tomu nemas aj server s 2x dualportovym Fibre Channel, pripadne nemas taku kartu, tak sa na to vykasli. 

      Spotreba elektriky z dvoch zariadeni + obstaravacia cena za kartu/server budu casom ovela vyssie nez ak by si si kupil kvalitnejsi NAS a vysokokapacitne disky. Teoreticky sa s tymto zariadenim da dosiahnut IO 4 Gbps (pozor, bit), v praxi to zavisi od toho, kde budes mat lievik, ci uz na serveri, nekvalitnom kabli, odchadzajucom disku v poli, atd. Pre dosiahnutie tejto rychlosti potrebujes ale mat zaplnene vsetky pozicie ci uz SATAII diskami, alebo SAS diskami. 

      Co sa tyka spolahlivosti, well, 12x stare SATAII disky v RAIDe, povedzme ze data nezalohovane inde by som tam nedaval.

      Ak chces nieco na hranie a si z okolia BA, mozem ti darovat na hranie HP Proliant G4 tower (tusim - mal som ho zapnuty naposledy pred nejakymi 5mi rokmi) bez diskov samozrejme, aspon sa tej sracky co mi zabera iba zbytocne miesto a nema vykon ani ako rasperry 4 zbavim a usetrim cestu na zberny dvor.

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: Fujitsu FibreCat SX88 23.07.2021 | 21:55
      Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

      jasne skusim sa popytat ci im nezostala aj karta, investovat do toho nebudem, na chvilku hrania/ucenia mi to postaci...

      a vedel by si mi este objasnit co znamena 2x dual fibre channel? Pochopil som ze karta ma 2 porty, to znamena pripojim to dvoma FC kablami. Ale co to znamena v reale? Ze jeden port zvladne pripojit povedzme len urcite mnozstvo diskov z toho diskoveho pola?

      A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
      • RE: Fujitsu FibreCat SX88 24.07.2021 | 15:21
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

        Dual fibre channel je ten zdvojeny cicik, 2x dual channel su dva tie zdvojene ciciky ;) V reale je to o prenosovej rychlosti medzi polom a radicom.

        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
        • RE: Fujitsu FibreCat SX88 26.07.2021 | 14:40
          Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

          ahaaaa, tak uz chapem "ciciky" :) diky

          A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
          • RE: Fujitsu FibreCat SX88 26.07.2021 | 14:42
            Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

            a tak ma napada, nevies nahodou ci sa da manazovat to diskove pole priamo z linuxu/windowsu, nejakom SW, ze napriklad prve dva disky budu raid1, dalsie dva raid0 atd atd, alebo sa treba pripajat na nejake webove rozhranie toho konkretneho storage a nastavuje sa to priamo na nom?

            A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
            • RE: Fujitsu FibreCat SX88 28.07.2021 | 02:54
              Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

              Tu ti poradi skor manual k danemu zariadeniu, predsa len je to pomerne stary kus zeleza a netusim ako to maju spravene.

              git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!