server debian 11 upgrade

Sekcia: Konfigurácia 16.08.2021 | 09:51
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

nazdar vyšiel debian 11 (komu sa chce môžte to hodiť medzi správy)

ale ja sa chcem opýtať ako pristupujete k upgradom na vašich serveroch (na desktope by som veľmi neváhal a upgradoval by som hneď)

na serveri ma aktuálnosť balíkov až tak netrápi, kedže mi všetko funguje ako má

ja uvažujem nad týmito možnosťami:

1. počkať pár mesiacov či sa neobjavia problémy s upgradom alebo novou verziu

2. upgadnuť hneď 

3. neupgradovať vôbec a počkať na debian 12 (10tka bud podporovaná do 2024)

poradie možností je podľa mojich preferencií, ak ma nepresvedčíte inak budem čakať minimálne do konca roka a upgradnem až potom

tretia možnosť mi príde blbosť lebo to potom podľa mňa skomplikuje upgrade (z 10 na 12 bude pravdepodobne problém)

ako k tomu pristupujete vy ? jedná sa síce o môj súkromný server ale pravidelne ho vužíva a spolieha sa na funkčnosť celá rodina a nechem aby bol offline

aktuálne mám repozitáre nastavené na meno distribúcie (buster) ale špekulujem či to nezmeniť na stable a nechať upgradovať automaticky aj v prípade prechodu na vyššiu verziu

P.S. upgradovať bez zálohy (cez timeshift) samozrejme nebudem

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: server debian 11 upgrade 16.08.2021 | 12:36
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Čo funguje, na ro nešahaj, teda ak ti na ňom nič nechýba.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: server debian 11 upgrade 16.08.2021 | 12:58
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        súhlasím, len raz to budem musiť spraviť (minimálne kvoli bezpecnostnym aktualizáciám) a polemizujem v podstate o tom že kedy, som zvedavý čo ešte kto na to povie

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: server debian 11 upgrade 16.08.2021 | 13:31
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Ak ho mas na produkcii, tak by som na tvojom mieste par mesiacov pockal. Aktualizacie na kriticke chyby budes aj tak stale dostavat a pri takomto skorom upgrade sa moze vyskytnut problem so spatnou kompatibilitou. V tych par mesaicoch daj vediet aj vyvojarom custom appiek ak tam nejake prevadzkujes, ze budes aktualizovat, nech stihnu pripravit pripadne aktualizacie sovich appiek aj oni.

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: server debian 11 upgrade 16.08.2021 | 14:04
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        s veľkým prižmúrením oka sa dá povedať že je to produkčný server (v mojom domácom ponímaní - bez neho mi polka elektroniky doma prestane plnohodnotne fungovať) ale všetci to prežijeme že nebudem mať dostupný plex a sieťové úložisko ;-)

        ďakujem a zatiaľ rozmýšlam presne rovnako, že minimálne do  konca roka počkám, prehľadám fóra ohľadom potencionálnych problémov a až potom spravím upgrade

        som si takmer istý že všetky mimorepozitárové aplikácie stihnú za pol roka aktualizovať aby fungovali s debianom 11

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: server debian 11 upgrade 16.08.2021 | 13:51
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      Ahoj,

      3 moznost je spravna nerobit distribucny upgrade, pokial dana verzie nebude mat status EOL. Jedine, co musis robit z hladiska bezpecnosti je udrziavat balicky aktualne, ale to mas zabezpecene, pokial nenastal EOL.

      Ak potrebujes nutne upgrade, kvoli novsej verzii app, sluzieb atd, tak jedine urobit si lab stroj, otestovat ci vsetko bude fungovat po preklopeni tak ako ma. V produkcii sa caka cca pol roka od uvolnenia novej verzie a az tak sa nasadzuje.

      Ja som za ciste instalacie, nie distribucne aktualizacie, nakolko casto krat sa stava, ze ostava vela bordelu zo starej verzie ;). Skus porozmyslat aj o zfs ako FS a Volume manager

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • RE: server debian 11 upgrade 16.08.2021 | 14:17
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        v podstate áno (novšie verzie nepotrebujem a podpora je do 2024)

        len ja som zásadný odporca reinštalovávania OS, a mierne sa obávam že ak budem čakať do EOL a už bude debian 12 tak upgrade z mojho debianu 10 bude o to viac problémový

        aj ked ak bude upgrade na 11 funkčný teraz bude funkčný aj potom, takže by som minimalizoval riziko tým že upgrade odložím na 2024

        a ako som písal je to domáci server, ak bude pol dňa offline je šanca že okrem mňa si to nikto nevšimne, takže testovať na samostatnom "lab" stroji je kanón na mravce

        záloha cez timeshift bude na 99% dostatočná

        ďakujem za názor, budem nad tým minimálne do konca roka meditovať ;-)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: server debian 11 upgrade 17.08.2021 | 07:11
          Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

          Kanon na mravce :D. Neviem, co vsetko ti tam bezi, ale ked mas nieco nakompilovanem, tak stale je lepsie testnut si to niekde v (hypervizore, popripade lxc-cku ;)). Ide o konfigy a sluzby, nikto ti nekaze kopirovat nejake xTB dat ;).Ako si pisal, do 2024 mas este mnoho casu si to nechat prejst hlavou :DD

          Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
          • RE: server debian 11 upgrade 17.08.2021 | 09:19
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ano to je pravda

            ale kedze ja nic nekompilujem a mimo oficiálnych repozitarov mam toho minimum a samozrejme mam zalohovane vsetky configy ktore som manualne menil tak ten virtual je pre moj pripad overkill

            ale možno raz keď budem veľký vyskúšam aj to

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: server debian 11 upgrade 18.08.2021 | 10:48
      Avatar TcK   Používateľ

      Vôbec by som nad updatom neuvažoval... všeci vieme ake updaty su v linuxe a kolko toho nefunguje.... ja použivam ešte ubuntu server 18 a vôbec to ničomu neprekaža... ked vinde dalšie lts preleziem na uroven vyššie.... pokial ti niečo nechýba alebo nemaš dôvod na FreshCopy tak FCK

      Tešilo ma. Zbohom
    • RE: server debian 11 upgrade 19.08.2021 | 19:50
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      Dalsie bubuntu LTS uz ti vyslo davno 20.04 :DDDD

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • RE: server debian 11 upgrade 19.08.2021 | 21:01
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        nepouzivam ani neplanujem pouzivat ubuntu server ale dik za info

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: server debian 11 upgrade 20.08.2021 | 11:33
        Avatar TcK   Používateľ

        a čo teraz? mam sa posrať? k čomu mi pomôze ? k tomu ze za ubuntu server budem mať 20.04LTS GG

        Tešilo ma. Zbohom