tlač fotografií - tmavé fotky

Sekcia: Ostatné 30.08.2021 | 10:58
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

Ahojte,

konečne sa mi podarilo spraviť si výber fotografií za posledné roky, ktoré som si chcel vytlačiť, všetky fotky som si upravil aby vyzerali podľa môjho vkusu (orezal, odstránil vady a osoby v pozadí, vymenil tváre, zvýraznil, zostril, ...)  avšak ked som ich dal vytlačiť vyšli staršne tmavé

experimentovaním som prišiel na to že sú tmavšie približne tak ako keby som na nich upravoval úrovne (levels) a úroveň šedej (gamma) nastavím na 0,65 

samozrejme ma napadlo teda nastaviť gammu na 1,3 a dal som si vytlačiť daľších pár fotiek, čo bolo pomerne úspešné (fotky boli akurát svetlé) ale minimálne na dvoch to prepálilo biele body (časti s bielym oblečením a obloha úplne stratili detaily)

napadlo ma či to nie chybou tých čo mi to tlačili a skúsil som si 1 fotku vytlačiť doma - rovnaký výsledok

viem že to nie je linuxová otázka ale viem že tu je zopár fotografov a chcel by sa opýtať na rady ako to riešite aby to čo vidím na obrazovke vyšlo aj na papier ? lebo na telke, mobile aj inom monitore všetko vyzerá ako má

neriešim farebnú korekciu monitora (tá je pre moje oči vyhovujúca - nevidím rozdiel medzi fotkou a monitorom) ale v podstate len jas. Dokonca keď si nastavím jas na monitore na úplné minimum, priblížim sa tlačenému výsledku (avšak to je dosť bolestivé na oči)

viem že by som mohol neaplikovať zosvetlenie na už svetlé časti (napríklad použítím masky), len bez tohto aby som videl výsledok len tipujem či a ktoré časti teba zosvetliť a ktoré nie a zároveň by som tím prišiel o kontrast a hĺbku ak zosvetlenie budem aplikovať len na časti fotky

na úpravu používam GIMP v štandartnom nastavení (okrem rozhrania v nastaveniach mením iba limit pre využitie ramky)

robím niečo zle ? máte nejaké praktické rady

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 30.08.2021 | 14:27
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      (... osoby v pozadí, vymenil tváre, ...)

      To až takéto odvážne zásahy robíš do fotiek? Nie si potom veľmi dokumentarista :-) Skúšal si pozerať na tých fotkách histogram prípadne ich prehnať nejakým softom, ktorý ti ukáže, ako si na to s prepalmi? Tiež som mal s tým problém na dvoch rôznych monitoroch a ako amatér nemám nič skalibrované, tak som si pomáhal histogramom.

      • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 09:03
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        k tím editáciám, 3 príklady kedy to je "nevyhnutné"

        1. napr. spoločná rodinná fotka, nie je šanca aby všetci na fotke mali naraz otvorené oči a pozerali sa do objektívu, preto vždy robím sekvenciu fotiek (buď 30 fotiek za 5 sekúnd, alebo nastavím foťák/gopro na timelapse a to robí 2 fotky za sekundu) takže vyberiem tú najlepšiu a toho jedného čo žmurkol jednoducho vymením z inej fotky (buď len oči, 

        2. nejaký zasratý chuj nemohol počkať 10 sekúnd a musel sa mi vtrepať do fotky, s dovolením od manželky prikladám úkázku

        3. keď mi manželka oznámi že na tejto fotke má 2 brady a jebák a musia ísť preč inak tú fotku môžem rovno zmazať (tu som nedostal povolenie úkázať pôvodnú fotku)

        histagram samozrejme využívam (aj pri aplikácii úrovní/levels aj kriviek/curves, len ten mi povie len keď odpalujem čiernu bielu (čo často robím úmyslene) nepovie mi o koľko musí tú fotku zosvetliť aby vyzerala OK

        viac sa rozumiem zobrezeniu tzv RGB parade a vectroskopu (používam pri videách) ale grafické editory to nemajú a histogram neviem na prvý pohľad tak dobre prečítať

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 30.08.2021 | 16:33
      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

      Ak sa počíta s vytlačením fotografie treba jej úpravy robiť v režime s Color Management,Soft Proofing a pozrieť si Simuláciu Tlače,aby bolo možné opraviť chyby farieb ešte pred uložením súboru. Niečo o tom kukni tu Dá sa použiť aj histogram Platí to aj pre Gimp

      • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 30.08.2021 | 20:44
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        dakujem vyskusam

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 30.08.2021 | 18:53
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Keďže neriešiš papier, tak to bude klasický kancelársky. Ten slušne pije a má slabú odrážavosť bieleho svetla, teda počítam že to bude nejaká striekačka.

      Používal som GIMP ->>> Colors -> Auto -> Equalize (Color Enhance) Mno a bol tu spomenutý aj histogram GIMP ->>> Colors -> Levels a odrezal som zbytočné údaje.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 30.08.2021 | 19:12
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Čo ma zabijete, ja tomu GIMPu raz neviem prísť na chuť. Inak celkom fajn je aj Photopea.

        • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 30.08.2021 | 20:51
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          treba si upravit prostredie podla vkusu a pripadne stiahnut nejaku temu lebo funkce mu takmer nic nechyba

          skusim ako sa ta photopea vysporiada s nejakym mojim 2GB suborom ale nemylim si ze je to pouzitelne na nejake pokročilejšie projekty

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 30.08.2021 | 22:08
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            2 GB súbor? To máš čo preboha? Len tak odhadom RAWká z 24 MPix Nikona D5600vky môžu mať okolo 50-60 MB. Inak Photopea máš aj ako AppImage, tuším s reklamami free,,,

            • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 08:03
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              no ked kazdu upravu spravim na samostatnej vrstve (aby som ich vedel zvratit a zmenit) a ako som pisal kombinujem viacere fotky (každá má vlastné vrstvy úprav), rychlo sa to nazbiera (+niektore zmeny nafukuju velkost ulozenych xcf, myslim ze napríklad resize)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 08:35
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                To už je koláž pomaly :-) Ja som skôr dokumentarista a okrem základných úprav (tonalita, kontrast, prípadne odšumenie pri vyššom ise, doostrenie a orez) nezasahujem do deja fotiek. Teraz ma napadlo že z Nikonov vychádzajú dosť fotky bez života, farbičky zo staršieho Soňáku ešte s CCD snímačom boli vždy živšie.

          • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 30.08.2021 | 22:14
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Na nejaký ten report z akcií stále používam Photoshop, kam si nahrám kroky pri úprave jednej fotky a spúšťam dávku na celý adresár. Hlavne krivky, odšumenie (ISO 6400), kus doostrenie a zmenšenie obrázku. Ak toto má aj GIMP tak prečo nie, ale neovládam ho,,,

            • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 08:06
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ja upravujem fotky individualne, ale krivky, odstranenie sumu, doostrenie a orezanie zvlada gimp hladko

              hromadne aplikovanie som nikdy neskusal

              a photoshop spustas cez wine ?

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 08:51
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Dakedy dávno som skúšal Lightroom cez Wine a podarilo ma ti ho rozbehať len so všelijakými patchmi nakoniec, niekomu to ide aj bez. Ale šlo to na slabšom kompe žalostne pomaly, samotné rawká dali zabrať. Photoshop som asi ani neskúšal rozbehať s Wine, vždy som ho používal vo Windowse. To hromadné aplikovanie je super vec, fotil som pár krát akciu a skoro všetko na vysokom ise, skôr som orezal fotky, nahral na jednej všetko čo potrebujem a spustil dávku na všetky. Samozrejme som musel aj tak prejsť fotky či niekde nezblbla expozícia a či niektoré neboli napr. tmavé a upravoval krivky potom osobitne. A len taký postreh, fotiť v cigarovom salóniku pri slabšom svetle s dymom v očiach dá zabrať, večer som už prakticky nič nevidel v hľadáčiku :-)

                • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 09:11
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  tak ja odmietam dualbootovať ak to nie je absolútne nevyhnutné (čo pre mňa v tomto prípade nie je), preto som investoval svoj čas a pozrel som si zopár tutorialov na používanie gimpu najme od tohto týpka:

                  https://www.youtube.com/c/DaViesMediaDesign

                  a k tej hromadnej uprave

                  vyzera že gimp to v zaklade nema, ale za pár minút som našiel rozšírenie, ktoré to do gimpu vie pridať:

                  https://alessandrofrancesconi.it/projects/bimp/

                  nemám odskúšané ale stredu bude voľno tak sa stým možno pohrám ak sa nebude dať ísť na bajk

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 09:13
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    A cez víkend na letecký, akurát som ti pridal do správ :-)

                  • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 11:23
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Ja mám Windows len kvôli tankom a sem tam úpravám fotiek, okrem Photoshopu využívam aj FastStone pri údajne bezstratovom oreze fotiek, ale ten ide aj pod Wine. A celkom dobrý soft na rawká keď je človek lenivý na úpravy je aj Skylum Luminar s presetmi, raz som vykoumal zadara licenciu na staršiu verziu,,,

                    • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 11:36
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      ja som rawka vzdal, lebo som vedel dosiahnuť lepší výsledok v 1 z 10 prípadov a stálo to príliš veľa času

                      mám lumix bezzrkadlovku a len nastavený flat color profile na klasické jpg-čka, čo je taká medzicesta

                      a aj tak väčšinu fotiek mám z gopro alebo mobilu (lebo tie mám pri sebe)

                      BTW - teraz som kukol a WoT má striborné hodnotenie na ProtonDB, takže by ti mohlo bežať cez wine/proton

                      https://www.protondb.com/search?q=world%20of%20tanks

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 11:54
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Tiež som lenivý na rawká, tie sa mi osvedčili hlavne pri krajinkách a vždy som vedel vytiahnuť viac informácií ako z jpgčka. Ako aj pri záchrane prepalov a podpalov, ale s Darktable som nikdy nevedel fungovať, na toto mi sadol Lightroom.

                        • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 14:36
                          Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                          Na vytiahnutie viac informácii z jpgčka je dobrý program JPEG to Raw Ai Len tak zo zábavy som ho skúsil rozbehať vo Wine Obr

                          • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 14:58
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Tu máš niekoľkokrát vysvetlené aká to je blbosť.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 15:08
                            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                            Keď fotíš fakt dôležité veci, je vždy dobré voliť kombináciu raw+jpeg, už mi to zachránilo krk pri zlom nastavení foťáku. Nevšimol som si že mám zle nastavené vyváženie bielej čo som bol unavený z celodenného fotenia, pri náprave z jpgčka by došlo k posunu farieb. Takže takýmto programom neverím,,,

                          • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 15:31
                            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                            Možno nahnevám teraz pár ľudí napr. okolo spomínanej kombinácii Darktable a GIMPu (sú aj iné možnosti) a celkovo okolo open source, ale možno po cca 10 rokoch experimentovania s fotkami mi príde stále najvhodnejšia a najintuitívnejšia práca s fotkami práve v kombinácii Photoshop a Lightroom. A to nepracujem s vrstvami a ani to neviem, robím len základné úpravy na väčšinou dokumentačných fotkách. Niekomu sedí aj Zoner X ktorý tuším dostal teraz nejaké fotografické ocenenie a existuje preň kvantum tutoriálov, ale ten mi tiež nejako nesadol. Samozrejme beriem do úvahy kus vážnejšiu prácu s fotkami. Na ostatné veci stačí napr. aj Showfoto, ten sa mi páči zo sveta Linuxu a open source asi najviac, a to som skúšal už pár programov. A je to môj subjektívy názor, kľudne ma ukameňujte :-)

                            • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 16:13
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                              tak photoshop je urcite lepsi ako gimp, o tom sa nemusime bavit, otazka je ci ti to stoji za 20€ mesacne (jednorazova licencia sa uz asi ani neda kupit) a dualbootovanje

                              mne nie lebo 90%veci zvladam s gimpom

                              opacne to mam s davinci resolve, tam som si licenciu kupil (jednorazovo za 100ku) ale hlavne preto ze nativne podporuje aj linux

                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                              • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 16:43
                                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                Noo veď toto, ja som to robil na kompe so staršou verziou Photoshopu s licenciou (v práci), tie dnešné ceny za cloudové verzie sú pre bežného smrteľníka vysoké. To je jednoducho pre profíkov. A tuším som aj skúšal nejaké trial novšie verzie na svojom kompe, ale sú neskutočne nafúknuté čo do objemu tak do nárokov na hardvér. Mne dával základy kamarát profík, pri fotení tak aj pri práci so softom a tak nejak som si to zaužíval. Ale jednu radu ktorú mi dal som nedoržal čoho ľutujem doteraz. Povedal odkladaj si rawká aj so začiatkov, raz sa ich naučíš vyvolať,,,

      • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 30.08.2021 | 20:47
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tlacil som vo fotolabe len jeden pokus bol doma a ten ignorujem

        ale dik skusim to equalize colors

        + upravu levels robim ako jedno z prvych úkonov

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 11:26
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Hm, tak toto ti asi nepomôže :)

      https://jspaint.app

      • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 31.08.2021 | 11:36
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ďakujem, pobavil som sa ;-)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: tlač fotografií - tmavé fotky 01.09.2021 | 17:39
      Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

      ...digikam...a polarr foto editor...obidva linuks...je aj fotogimp...