nastavenie prístupu na HDD

Sekcia: Konfigurácia 08.09.2021 | 11:58
Avatar Balin50 Debian  Používateľ

dobrý deň v PC mám 2 x HDD sda1 a sdb1 sda1 je systém otázka: ako nastaviť sdb1 tak, aby mohli aj užívatelia zapisovať na disk, vytvárať priečinky a pod. ďakujem

    • RE: nastavenie prístupu na HDD 08.09.2021 | 13:24
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      - pripojíš si ho kam potrebuješ (prikazom mount alebo cez fstab)

      - vytvoríš si skupinu užívateľov a do nej pridáš daných používateľov

      - nastavíš danému priečinku práva (cez chmod alebo chown alebo v fstab) pre danú skupinu

      ako spraviť jendotlivé kroky by si mal pomerne jednoducho vygooglovať

      (BTW pravdepodobne sa to dá aj naklikať napríklad cez správcu diskov - ale to ti neporadím, tak som to nikdy nerobil)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: nastavenie prístupu na HDD 08.09.2021 | 17:52
      Avatar Balin50 Debian  Používateľ

      ďakujem je tam #Entry for /dev/sda1 : UUID=4234bd38-d05d-4087-a2a7-c3fa2fec9ae4 / ext4 #Entry for /dev/sdb1 : UUID=f916ce4d-9f83-4cbc-ab7a-efdfb4468eb5 /media/TB ext4 default

      nechápem prečo media, nebolo by lepšie zmeniť na / ext4 ?

      na abclinuxu som sa dočítal ako nastaviť. Hádam som dobre pochopil Zmenil som na /media/TB ext4 user,rw 0 0

      ale výsledok rovnaký. V tomto som bohužial lama

      • RE: nastavenie prístupu na HDD 08.09.2021 | 18:40
        Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

        Vyskusaj otvorit spravcu suborov, preklikaj sa na ten /media/TB, klikni pravym na TB a daj vlastvosti. Tam si naklikaj prava. Mal by si tam mat ponuku podobnu ako na obrazku.

        • RE: nastavenie prístupu na HDD 08.09.2021 | 18:43
          Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

          Este doplnim ze toho spravcu suborov budes musiet spustit cez sudo aby si mal moznost zmenit vlastnika.

      • RE: nastavenie prístupu na HDD 09.09.2021 | 08:09
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        1. skús to čo písal qw - to je to naklikanie čo som spomínal

        2. ak by si pripojil disk na / (ak by to vobec šlo) zložilo by ti to celý systém, lebo / je koreňovým adresárom pre tvoj operačný systém (to je ako keby si chcel pod windowsom pripojiť druhý disk na C:)

        ak by si chcel môžeš ho primountovať napríklad na /TB alebo kde len chceš (okrem existujúcich adresárov a /) ale väčšina distribúcií to dáva do /media/nazov_disku 

        daj si pozor, pred pripojením musí existovať adresár do ktorého to chceš pripojiť (odporúčam to však nemeniť)

         

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: nastavenie prístupu na HDD 09.09.2021 | 11:20
      Avatar Balin50 Debian  Používateľ

      to napadlo aj mňa

      [sudo] heslo pre používateľa jaro: jaro is not in the sudoers file. This incident will be reported. Dolphin nesputí ani keď sa prepnem na root tekže niečo robím zle alebo je niekde chyba. Poprípade sa pridať do skupiny root čo neviem ako na to

      vyriešil som takto root@debian:/home/jaro# mkdir /media/TB/test root@debian:/media/TB# chmod 777 test

      V tomto prípade ale neviem ako by to bolo v prípade zdielania.

      • RE: nastavenie prístupu na HDD 09.09.2021 | 11:36
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        dolphin sa nedá spustiť pod rootom, je to vlastnosť nie chyba

        chmod 777 pridá práva všetkým a na všetko tak si zalohuj data aby ti ich nejaky malware nezasifroval

        neviem o akom zdieľaní hovorís, ale pri 777 majú aj hostia práva na všetko takže môžu aj zdielať (na offline domáce pc to je v pohode na server to je bezpečnostné riziko)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: nastavenie prístupu na HDD 09.09.2021 | 12:07
          Avatar Balin50 Debian  Používateľ

          PC je na domácej sieti. Nemám statickú IP a nemám spustený ani firewall

      • RE: nastavenie prístupu na HDD 09.09.2021 | 11:38
        Avatar Balin50 Debian  Používateľ

        toto som si dohľadal root@debian:/home/jaro# sudo adduser jaro sudo Pridáva sa používateľ „jaro“ do skupiny „sudo“... Pridáva sa používateľ jaro do skupiny sudo. Hotovo.

        to isté aj pre skupinu root zapísané do návodov

        Ovšem Dolphin nespustí

        • RE: nastavenie prístupu na HDD 09.09.2021 | 15:25
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          zopakujem dolphin je nastaveny tak ze sa pod rootom (ani pod sudo) neda otvorit, je to tak umyselne naprogramovane ako bezpecnostna vlastnos pre zaciatocnikov co by si chceli pripojit disk na /

          ak chces spustat správcu suborov pod rootom, musis pouzit ineho spravcu (napr. thunar, sunflower, ....)

          osobne to neodporucam ale skus urcite sa nieco naucis (ale data si radsej zalohuj)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: nastavenie prístupu na HDD 10.09.2021 | 14:41
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Dolphin nemá žiadnu ochranu pred spustením pod rootom. Jednoducho sa len nespustí kvôli chýbajúcemu dbus session. Spustiť sa dá cez dbus-launch.

            • RE: nastavenie prístupu na HDD 10.09.2021 | 20:18
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              dobre vediet, ked som to posledne riesil docital som sa ze to je umyselne tak spravene aby to neslo spustit pod rootom a nikto nemal riesenie ako to obist

              aspon nieco som sa dnes naucil

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: nastavenie prístupu na HDD 10.09.2021 | 19:27
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pridám aj ja jednu možnosť. Spravil by som nad tými diskami LVM. Nápoveda pre Debian. Teda musíš si zálohovať dôležité údaje a preinštalovať systém. Potom už nebudeš mať problém pridávať aj ďalšie disky.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: nastavenie prístupu na HDD 10.09.2021 | 20:16
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ved si nezvlada nastavit prava na pristup k priecinku a ty mu navrhnes LVM ?

        vela stastia prajem

        a navrhnut reinstalaciu systemu ako riesenie je podla mna uplne neprijatelna rada (okrem pripadov ked sa uz nic ine neda spravit)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: nastavenie prístupu na HDD 13.09.2021 | 18:19
          Avatar Balin50 Debian  Používateľ

          Ako si prišiel na to, že si neviem nastaviť práva na priečinok. To som si nastavil. Pýtal som sa na celý disk.

          • RE: nastavenie prístupu na HDD 14.09.2021 | 07:52
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            lebo aj disk je v linuxe v konečnom dôsledku len prečinok

            ak to teda zvládaš na priečinok, tak potom máš problém vyriešený

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: nastavenie prístupu na HDD 14.09.2021 | 20:24
              Avatar Balin50 Debian  Používateľ

              Jj. Problém je, že zotrvačne pristupujem k k tomu ako vo win. Inak mám to vyriešené Dik

    • RE: nastavenie prístupu na HDD 14.09.2021 | 09:44
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      Toto si na zaciatok precitaj ;) https://deja-vix.sk/sysadmin/

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • RE: nastavenie prístupu na HDD 14.09.2021 | 20:25
        Avatar Balin50 Debian  Používateľ

        Dik Vrátim sa od lekára a naštudujem. K tomuto som sa nedopátral