lenovo uefi/bios mageia

Sekcia: Konfigurácia 31.10.2021 | 18:44
Avatar martinique   Používateľ

Zdravím, mám problém s nabootovaním nainštalovaného OS Mageia 7.1 na notebooku Lenovo ThinkPad E565. Kúpil som repasovaný, lebo má aj DVD mechaniku, novšie stroje ju nemajú. V BIOSe som v Secure Boot nastavil Legacy Only, nainštaloval Mageiu 7.1 z DVD a pritom som odstránil predinštalovaný Win 10, nemám oň záujem, chcel som uvoľniť miesto na disku. Podľa návodu na https://wiki.mageia.cz/system:instalace_systemu:uefi sa má pri inštalácii vytvoriť nová partícia s bodom pripojenia /boot/EFI. V tomto wiki-návode je okrem toho znázornené, že partícia /boot/EFI zodpovedá modro označenej partícii s Windows, ale ja tam nič také nemám. V mojom prípade sa mi pri inštalácii objavia len tieto partície: sivo označená - v nej je nainštalovaný BIOS 1MB červeno označená - / s nainštalovaným systémom a súborovým systémom ext4 50 MB zeleno označený swap 3,9 GB červeno označený /home tiež s ext4 410 GB

Opäť som to nainštaloval a podľa wiki-návodu som oddelil od /home malý kúsok, nastavil v ňou Journalised FS ext4 a v položke Prípojný bod naťukal /boot/EFI a Pripojiť, ale to zjavne nestačí. Pri zapnutí počítača mi vždy vyskočí hlásenie "To interrupt normal startup, press Enter". Bez ohľadu na to, či Enter stlačím alebo nestlačím, vždy skončím v BIOSe. Ako prvý mám v Boot Menu ATA HDD0: WDC, WD5000LPLXatď. Čo a kde treba nastaviť alebo doinštalovať, aby sa nabootoval nový nainštalovaný systém?

    • RE: lenovo uefi/bios mageia 31.10.2021 | 19:10
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Máš to celé popletené. Keď si v Biose/UEFI dal Legacy only, nemôžeš inštalovať v UEFI móde. Pozri si tento článok.

      • RE: lenovo uefi/bios mageia 31.10.2021 | 21:05
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        presne ako pose livan

        + ak si si nie isty, nechaj aby particie cele nastavil linux automaticky

        mageiu som nikdy nepouzival, ale vacsina modernych diatribucii ma pri instalaciu moznost "automaticky pouzit ceky disk" alebo niečo podobné

        ak to mageia nema a ty to nezvladnes manualne, odporucam na uvod skusit inu distribuciu (ubuntu, mint, mx linux, pop os, elementary, ...)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: lenovo uefi/bios mageia 31.10.2021 | 22:33
          Avatar martinique   Používateľ

          Od 2007 používam Mandrivu, vyhovovala mi, tak pokračujem s Mageiou. Ale otvorene priznávam, že som BFU klikač, chcem si len nainštalovať systém a používať ho, v duchu hesla "ak to funguje, nevŕtaj sa v tom". A s UEFI som nikdy neprišiel do styku, teraz prvýkrát. Mageia od verzie 5 by ho mala podporovať.

          Prepnutie do Legacy Only mi poradil predajca. Keď som mal zapnutú možnosť UEFI Only, miesto spustenia inštalácie som dostal hlásenie "Accces denied". Vyzerá to tak, že predajca nemá s Linuxom žiadne skúsenosti, a pritom má firmu zameranú na IT služby. (ja pracujem s lopatou, krompáčom, motorovou pílou atď., čiže úplne mimo IT)

          Prepol som to teraz po prečítaní vašich odpovedí v BIOSe na možnosť "Both". Keď som sa pri novej inštalácii dostal k rozdeleniu diskov, vybral som možnosť "Zrušiť všetko" a potom "automatické rozdelenie". Už sa mi objavila aj modro označená partícia ESP 299 MB na sda1, tú som tam predtým nemal, a zmizla sivo označená partícia 1 MB s BIOSom, ktorá tam bola predtým, alebo ju niečo "pohltilo".

          Vyzerá to tak, že táto inštalácia bola konečne úspešná a Mageia sa mi rozbehla. Čiže základom bolo, aby sa vytvorila partícia ESP na /boot/EFI.

          Problém vyriešený, ďakujem za nasmerovanie :)

          • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 00:58
            Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

            Martinique, na to, že pracuješ mimo IT, odviedol si skvelú prácu. A možno si pomohol aj ostatným ľuďom, ktorí mali alebo budú mať rovnaký problém... Ďakujem za tvoju aktivitu! ;)

            • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 07:58
              Avatar martinique   Používateľ

              Aby som predajcovi nekrivdil - znova som si prečítal správu od neho, on mi napísal, že BIOS mám mať v režime UEFI/Legacy, nie Legacy Only, toto som domotal ja, priznávam si chybu. Ale na druhej strane - prvýkrát mi to v režime UEFI/Legacy nefungovalo, len si už presne nepamätám, čo všetko som odvtedy skúšal v BIOSe ponastavovať, toľkokrát som sa v tom hrabal. Len si pamätám, že partícia ESP pripojená na /boot/EFI sa mi predtým nevytvorila, preto mi to nefungovalo, a že tam musí byť, som našiel na wiki.mageia.cz. Toľko na doplnenie, aby som niekomu nekrivdil a nezavádzal, ešte raz ďakujem za pomoc.

              • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 08:06
                Avatar martinique   Používateľ

                Ešte maličkosť - v prvom príspevku mám chybný link, správne má byť https://wiki.mageia.cz/system:instalace_systemu:uefi

              • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 10:38
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                som rad ze si problem vyriesil, ono ak veciam nerozumies je zvacsa dobre to nechat na automatiku (minimalne ja to tak robim) a tipujem ze to co si zmenil v biose aby to fungovalo aj pod uefi rezimom bolo vypnutie secureboot

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 16:22
                  Avatar martinique   Používateľ

                  Bez "hrania sa" so secure bootom by to naozaj nešlo.

                  Len ešte musím vyriešiť sťahovanie fotiek z foťáku Sony DSC-HC60, lebo v ponuke balíčkov v inštalačných médiách nemám nič na prácu s filesystémom FAT. V staršej Mageii 5 som také našiel a sprevádzkoval, ale to bolo dva roky dozadu.

                  • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 16:56
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Skús napríklad digiKam, tuším že on je na takéto sťahovačky z foťákov. Používam jeho brata showFoto v kombinácii s Gwenview na úpravy fotiek.

                  • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 17:00
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                  • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 22:18
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    mageia nepodporuje citanie FAT partici automaticky ? sa mi nechce veriť

                    skusal si tu kartu normalne otvorit cez spravcu suborov ?

                    ako chybu vypíše ?

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 22:51
                      Avatar martinique   Používateľ

                      V staršej Mageii 5 som naozaj musel načítanie FAT doinštalovať. Dnes popoludní som skúšal stiahnuť fotky s Dolphinom, ale systém to odmietol, nedokázal ich načítať. S digiKam to ale išlo. A práve teraz to znova skúšam s Dolphinom a zrazu to ide... Žeby linuxový zázrak? :)

                      S Dolphinom to ide tak cez káblik ako aj priamo z karty.

                      Ešte musím prísť na to, prečo mi GIMP ponúka pri ukladaní len formát .xfc, takže ak chcem výsledok v .jpg, musím ísť cez "Exportovať ako...". A tiež prečo v Gwenview chýbajú moduly napríklad pre dávkové spracovanie fotiek.

                      • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 22:57
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Môže byť, že digiKam dotiahol nejaký balík, ktorý funguje ako plugin do Dolphinu.

                      • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 23:16
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Inak na dávkové spracovanie som práve našiel soft Phatch a celkom si ho chvália.

                        • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 23:28
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Ups, pozerám že už asi nie je vyvíjaný,,,

                      • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 23:32
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        k tomu GIMPU, to je standartné správanie (myslim že sa ani nedá zmeniť)

                        lebo ulozit znamena ulozit "projekt", teda vsetky vrstvy, masky, cesty, ...

                        ak chces iny format musis dat export (cim sa exportuje len časť z projektu = výsledok), gimp by mal ponuknut aj rovno moznost prepísať povodny subor (neodporúčam, často je dobré mať možnosť sa vrátiť k originálu)

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 23:44
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Inak nedalo mi to a našiel som úplne jednoduchý soft najmä na zmenu veľkosti obrázkov v dávke, Converseen. Keď sme už načali tému fotiek, neexistuje pre Linux soft, ktorý by obsahoval nejaké hotové obrazové profily a aplikoval by ich ako dávku? Niečo ako Skylum Luminar prípadne nahrať dávku v nejakom softe podobne ako to má Photoshop? Celkom by sa mi to hodilo.

                        • RE: lenovo uefi/bios mageia 02.11.2021 | 05:05
                          Avatar martinique   Používateľ

                          V starších verziách GIMPu bola štandardná možnosť "Uložiť ako..." aj do .jpg, .png a množstva iných formátov, vrátane.xfc pre uloženie celého rozpracovaného projektu.

                          • RE: lenovo uefi/bios mageia 02.11.2021 | 14:39
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                            tak to ale museli byť pekne staré verzie, lebo gimp používam dlho ale nepamatám si takéto správanie (nehovoriac, že CTRL+SHIFT+E som mal vyšúchané na starej klávesnici ;-)

                            nedalo mi to a som to pozrel:

                            dokumentácia ku GIMPU hovorí, že "With GIMP-2.8, the Save command saves images in XCF format only. The Export command is now used to store images to various file formats."

                            gimp 2.8 bol vydaný v roku 2012, takže naozaj sa jedná staré verzie

                            ale zase som sa dnes niečo nové dozvedel z histórie

                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 15:41
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      @martinique: A zabudli sme dodať, že vitaj na našom maličkom fóre :)

      • RE: lenovo uefi/bios mageia 01.11.2021 | 16:13
        Avatar martinique   Používateľ

        Ďakujem, ale nie som tu nový, od 2007 tu na fóre aj v článkoch občas hľadám odpovede na moje linuxové trápenia, len som zabudol heslo, tak som si vytvoril nový "nick". A medzi staršími článkami mám niekoľko návodov na zábavu s GIMPom ešte z čias, keď tu pôsobil Tomáš Srnka.