Dávkové spracovanie fotiek

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.11.2021 | 23:57
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, radšej otvorím novú tému. Chcem sa opýtať, poznáte spôsob ako vytvoriť dávku na spracovanie fotiek - optimálne v showFoto príp. nejaký iný soft KDE/Qt? Vo Photoshope som nahral akcie na jednu fotku a potom spustil dávku na všetky fotky v adresári a také niečo by sa mi hodilo v Linuxe - zmena veľkosti, doostrenie, krivky, príp. úprava tonality a podobne. Alebo iné riešenie - existuje nejaký soft na štýl Skylum Luminar, ktorý obsahuje už hotové obrazové profily? Rozmýšľam ako napr. z výstupu Nikon zrkadlovky ktorý je bez úprav "mdlý" vytvoriť výstup niečo na štýl Fuji profilov alebo niečo podobné. Vďaka za tipy.

    • RE: Dávkové spracovanie fotiek 02.11.2021 | 00:25
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Našiel som starší NÁVOD, ako dostať Fujifilm obrazové profily do Darktable, keď budem mať chvíľu určite to vyskúšam. A narazil som na soft Filmulator, ktorý vôbec nepoznám.

    • RE: Dávkové spracovanie fotiek 02.11.2021 | 01:18
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Tak mi to nedalo a tie Fujifilm profily v Darktable mi úplne rozsekali fotku, som skúšal profil na jednom cvaku z mobilu,,,

    • RE: Dávkové spracovanie fotiek 02.11.2021 | 14:49
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ja som raz dávno použil 

      https://www.gimp.org/tutorials/Basic_Batch/

      a povedal som si nikdy viac (lebo upravovať fortky cez terminál je iný masaker)

      potom som našiel BIMP:

      https://github.com/alessandrofrancesconi/gimp-plugin-bimp

      ale nikdy som ho nevyskúšal

      na väčšinu mojich úprav aj tak treba manuálne zmeny pre každú fotku,

      čo by som skôr prijal je možnosť nahrať macro, teda nie automaticky všetko aplikovať ale pri spustení macra na fotke sa otvorí nástroj s prednastavením, ktoré ale môžem zmeniť (alebo len akceptovať), príklad

      spustím macro a:

      1. sputí sa nástroj orezanie a ja len nastavím na ktorú časť (pomer strán je prednastavený a predovlené umiestnnie je na stred)

      2. pustia sa úrovňe a ja len nastavím posúvače,

      3. spustí sa korekcia farieb a ja len potvrdím že white balance je 5500K

      4. ......

      5. opýta sa ako to chcem exportovať

      photoshop to má a je to super vec, ale zase až toľko úprav nerobím aby som si kupoval licenciu

      a aletrnatívu pre GIMP som nenašiel

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Dávkové spracovanie fotiek 02.11.2021 | 16:38
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Noo uvediem príklad, si na akcii kde máš všade zlé svetelné podmienky tak ideš dosť hore s ISO pri fotení. A chceš naraz urobiť odšumenie, zvýšiť kontrast, doostrenie a zmenšiť fotky plus pár iných úprav. Máš rovnaké svetelké podmienky tak sa nechceš zabávať s každou fotkou osobitne. Posledný krok zmenu veľkosti zvádne aj Converseen na ktorý som včera narazil, ale na ostatné kroky by bolo fajn vytvoriť dávku. Samozrejme orezy je iná kategória, na to musím predtým v plnom rozlíšení prechádzať každú fotku osobitne, ale na to je dobrý aj showFoto a vie sa pohybovať v rámci priečinka. GIMP úprimne až tak nemusím a je pre mňa chaotický, celkom sa mi páči spomínaný showFoto. Som na staršom kompe teraz a nemám rawy po ruke, skúsim popozerať ešte niečo na nete.

        • RE: Dávkové spracovanie fotiek 02.11.2021 | 21:36
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ja presne viem naco je dobre davkove spracovanie fotiek, ale nikdy som nepotreboval, lebo profi nefotim a z dovoleniek a rodinnych akcii je kazda fotka vlastna kategoria (podstatnejsie je preriedenie tych pouzitelnych a balastu)

          ale držím palce pri hľadaní ideálneho sw

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Dávkové spracovanie fotiek 02.11.2021 | 23:43
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Aj ja som len amatér, ale už párkrát ma vzali ako nestranného dokumentaristu na akcie smotánky a celkom je to drina. Na konci som už fotil len na náhodu čo som dobre nevidel do hľadáčika,,,

            • RE: Dávkové spracovanie fotiek 03.11.2021 | 09:31
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              raz som sa dal nahovoriť na videodokumentáciu volejbalového turnaja, NIKDY VIAC

              keď som trisedemdesiatyšiesty krát videl ten istý záber na volejbalové ihrisko (len sa zmenili tričká hráčov) som zvyšok zostrihal na náhodu (z každého klipu som dal 3-5s časť niekde v strede a na záver som vymazal tie roztrasené - nikto si to nevšimol)

              a ešte k tomu to bol aj mužský turnaj, takže nebolo ani na čo pozerať

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Dávkové spracovanie fotiek 03.11.2021 | 11:49
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Akurát včera som pozeral video FotoŠkody a tam bola športová fotografka Bára Reichová. Chlap sa jej pýtal že aký šport sa jej fotí najhoršie, zhodla sa s tebou - volejbal.

    • RE: Dávkové spracovanie fotiek 02.11.2021 | 17:24
      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

      Na úpravu fotiek občas používam aj tento program za 30 euro.Ide mi aj cez wine obr

      • RE: Dávkové spracovanie fotiek 02.11.2021 | 17:41
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Vie to aj dávkové spracovanie raw a jpgčiek?

      • RE: Dávkové spracovanie fotiek 02.11.2021 | 17:47
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Skúšal som teraz narýchlo cloud verziu a úprimne, nechám si showFoto :-) Už len zistiť ako na dávku a nejaké tie profily. Keď už tak, to by som si radšej zaplatil Photopea.

    • RE: Dávkové spracovanie fotiek 02.11.2021 | 18:26
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Noo asi sa približujem k tomu čo chcem, našiel som info o digiKam, začínam byť presvedčený o tom, že v kombinácii s showFoto sú to celkom mocné nástroje. Už si len na ne zvyknúť, prípadne ponastavovať skratky:

      Finally, digiKam include also a queue manager to batch operations on a set of images. This tool is perfect to play common photographer workflow previously configured by end-user. The operations available on Batch Queue Manager are the same than Image Editor, but operations can be chained to process more than one file at the same time.

    • RE: Dávkové spracovanie fotiek 02.11.2021 | 20:53
      Avatar martinique   Používateľ

      Doteraz som na dávkové spracovanie fotiek používal Gwenview, ale v novej verzii nemám príslušné moduly, takže som rád, že som sa dozvedel, že to zvládne aj digiKam. Priznám sa, že som o tom nevedel, digiKam som doteraz nikdy neskúšal.

      Gwenview má jednu nepríjemnú vlastnosť. Keď sa s jeho pomocou mení veľkosť fotiek, tak cez stred fotiek tak po zvislej ako aj po vodorovnej osi pridáva niekoľko riadkov pixelov. Poznať to, keď hneď za sebou idú pôvodná a zmenená fotka. Zmenená sa od stredu "roztiahne". Okrem toho ak fotke zmením veľkosť a potom ju otočím, tak na pravej strane fotky zostane prúžok pixelov z pôvodnej fotky pred otočením a to potom musím orezať.

      Včera som skúšal dávkovo meniť veľkosť fotiek cez digiKam a tento programček nič navyše nepridáva, žiadne nadbytočné riadky pixelov, takže som rád, že som sa dozvedel a naučil niečo nové :)

    • RE: Dávkové spracovanie fotiek 03.11.2021 | 08:42
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Ahojte, neslobodný (aj keď zadara) XnView (a jeho súčasti ako XnConvert a konzolový NConvert) má tiež sústavu filtrov a pod. na hromadnú úpravu.

      https://www.xnview.com/en/xnviewmp/

       

      • RE: Dávkové spracovanie fotiek 03.11.2021 | 11:53
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Poznám, mám radšej FastStone Image Viewer a mám ho pod Wine, údajne podporuje bezstratový orez.

        • RE: Dávkové spracovanie fotiek 03.11.2021 | 17:49
          Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

          K foťáku by si mal mať firemný software možno by niečo vedel urobiť.

          • RE: Dávkové spracovanie fotiek 03.11.2021 | 18:52
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Ale ja chcem veci, ktoré som riešil komplet vo Windowse v robote robiť u seba v Linuxe, inak by to postrádalo zmysel,,,

    • RE: Dávkové spracovanie fotiek 03.11.2021 | 21:33
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Inak dnes som sa cez ePhoto preklikal k zaujímavému online nástroju ne upscaling fotiek (zvýšenie rozlíšenia). Podľa porovnávacieho videa vyšiel najlepšie AI Image Enlarger. Skúšal som na free registrácii, ktorá obmedzuje možnosti a výsledok je slušný.

      • RE: Dávkové spracovanie fotiek 04.11.2021 | 12:01
        Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

        Tak na toto mám odskúšaný program Po vhodnej konfigurácii wine ide aj v linuxe

        • RE: Dávkové spracovanie fotiek 04.11.2021 | 18:48
          Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

          Program s veľa prednastavenými filtrami je napr. ExposureX, beží dobre aj v linuxe Ukážkové video https://www.youtube.com/watch?v=FU4WHjfnw2Q

          • RE: Dávkové spracovanie fotiek 05.11.2021 | 12:27
            Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

            Ešte ma napadol tento program Rozbehal som ho aj cez Playonlinux obrázok