wine problém

Sekcia: Aplikácie & Desktop 31.12.2021 | 12:09
Avatar radoKE   Používateľ

Kernel: 5.10.0-10-amd64 x86_64 bits: 64 Desktop: Xfce 4.16.0
           Distro: MX-21_x64 Wildflower October 20  2021

 

Mám väčší problém s wine a  windowsáckym programom QuickLoad. Doposiaľ na starom 32bitovom kompe s mx18 fungoval bez problému. Po prechode na nové železo vychádzajú z programu úplné nezmysly. Neprepočítava dobre percentá napríklad. Podpora mlčí lebo "pre wokna" . Wine som skúšal od a nainštalovať pomocou inštalátora, či z obľúbených, či z hlavného repo, furt robí blboviny. Tiež som skúšal meniť vo wine kompatibilitu pre xp a vyššie.  Vie mi prosím niekto poradiť čo kde a ako začať ladiť ? 

    • RE: wine problém 31.12.2021 | 12:38
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ja by som vyskúšal:

      1. winetricks

      2. nainštalovať to cez playonlinux

      3. skúsiť staršie verzie wine

      4. nájsť či podobný problém už nieko neriešil napr. na winehq.org

      ak by ani jedno nepomohlo, nainštaloval by som si to do virtualneho windowsu (viem že to nie je odpoveď ale to je jediná cesta ktorá takmer zaručene bude fungovať)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: wine problém 31.12.2021 | 12:43
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ešte som zabudol, že je dobré mať stiahnuté rôzne 32bit knižnice (neporadím ti ktoré presne, lebo neviem)

        ja zväčša cez wine púšťam iba hry, a tie zväčša chcú 32bit DXVK knižnice, vulkan knižnice a podobne, výpis z terminálu pri spustení danej aplikácie (alebo log ktorý vytára lutris) zväčša poradia na čom to padá

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: wine problém 31.12.2021 | 12:57
      Avatar radoKE   Používateľ

      Ono to nepadá, inštalácia prebehne korektne (pravdepodobne), program sa dá spustiť, vypnúť, funguje ovládanie, al v momente keď ho nechám niečo vypočítať vypľuje hovadinu. Tiež nevie pristupovať na "C" a natiahnuť si databázy, teda okno otvorí ale po odkliknutí zvolenej databázy hlási že neexistuje. Idem lúštiť ten playonlinux, dík.

    • RE: wine problém 31.12.2021 | 14:28
      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

      Treba do systému doinštalovať 32bitovú podporu

      sudo dpkg --add-architecture i386 sudo apt -get update

      Potom buď doinštalovať 32bitové wine, alebo v Playonlinuxe hore v nástrojoch -Spravovať wine verzie -stiahnuť 32bit wine a pri inštalácii ju použiť.

    • RE: wine problém 31.12.2021 | 14:54
      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

      Ahoj. Už som tu raz spomínal podobné problémy s klasickým wine.

      Dal som ho celkom preč,úplne som to vyčistil a prešiel som podľa tohto návodu na WineHQ ono si stiahne všetko čo potrebuje. Až potom som si doinštaloval nanovo programy pre win.

    • RE: wine problém 31.12.2021 | 15:39
      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

      Bude lepšie inštalovať to cez wine a cez winetricks doinštalovať vb5run v Playonlinuxe táto knižnica nie je.

    • RE: wine problém 01.01.2022 | 11:43
      Avatar radoKE   Používateľ

      zeleno: ďakujem za tip, bohužiaľ sa mi z nejakého neznámeho dôvodu po inštalácii wine + winetrick nerozbehne winetrick. Teraz som kompletne odinštaloval wine, wtrick (cez inštalátor) + sudo apt autoremove. Môžeš mi prosím napísať ktoré balíky z ktorého repozitára inštalovať? (prípadne v akom poradí). Netreba ešte nejak preventívne purge-núť systém ? Zmazať adresár wine ?

    • RE: wine problém 01.01.2022 | 14:56
      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

      Neuvádzaš, či si nainštaloval aj winetricks gui, a skontroluj, či je v systéme nainštalované zenity, bez neho gui nenabehne. Tiež neviem, či inštalované wine je 32bit, alebo 64bitové. Najlepšie je mať 32bitové pre tento program a aj wineprefix vytvoriť 32bitový príkazom WINEARCH="win32" winecfg Skrytý adresár .wine v domovskom adresári predtým zmaž, tým príkazom sa vytvorí nový. Wine stačí zo synaptiku, zadaj tam wine32 a ak je tam 32 bitová verzia, tak ju nainštaluj. Dá sa všetko robiť aj v Playonlinuxe, len knižnice vbrun5 treba doplniť ručne.

      • RE: wine problém 01.01.2022 | 23:49
        Avatar radoKE   Používateľ

        gui som neinštaloval, šiel som z inštalátora a zaškrtol also recomendet packages, tak mi nenapadlo že to nenainštaluje pre winetricks grafiku. Teraz som cez synaptic nainštaloval wine 32 preloader, ako píšeš po inštale a refreši sa objavil aj wine32:i386, keď zaškrtnem inštaláciu winetrick tak synaptic chce inštalovať aj štandardný balík wine 5.0.3-3, je to v poriadku ? winegui mi neponúka, iba q4wine. Idem ich skúsiť nainštalovať a potom skúsiť inštalovať QL...

      • RE: wine problém 02.01.2022 | 00:02
        Avatar radoKE   Používateľ

        toto vypľul príkaz WINEARCH="win32" winecfg

        <code>WINEARCH="win32" winecfg
        wine: created the configuration directory '/home/r/.wine'
        0012:err:ole:marshal_object couldn't get IPSFactory buffer for interface {00000131-0000-0000-c000-000000000046}
        0012:err:ole:marshal_object couldn't get IPSFactory buffer for interface {6d5140c1-7436-11ce-8034-00aa006009fa}
        0012:err:ole:StdMarshalImpl_MarshalInterface Failed to create ifstub, hres=0x80004002
        0012:err:ole:CoMarshalInterface Failed to marshal the interface {6d5140c1-7436-11ce-8034-00aa006009fa}, 80004002
        0012:err:ole:get_local_server_stream Failed: 80004002
        0014:err:ole:marshal_object couldn't get IPSFactory buffer for interface {00000131-0000-0000-c000-000000000046}
        0014:err:ole:marshal_object couldn't get IPSFactory buffer for interface {6d5140c1-7436-11ce-8034-00aa006009fa}
        0014:err:ole:StdMarshalImpl_MarshalInterface Failed to create ifstub, hres=0x80004002
        0014:err:ole:CoMarshalInterface Failed to marshal the interface {6d5140c1-7436-11ce-8034-00aa006009fa}, 80004002
        0014:err:ole:get_local_server_stream Failed: 80004002
        Could not find Wine Gecko. HTML rendering will be disabled.
        wine: configuration in L"/home/r/.wine" has been updated.
        </code>
    • RE: wine problém 01.01.2022 | 15:03
      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

      obr synaptic ak by tam bol len wine32 preloader, tak ho nainštaluj. Po refreš balíkov by malo tam byť aj wine i386

      • RE: wine problém 01.01.2022 | 15:16
        Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

        Ešte, či je to tento program

        • RE: wine problém 01.01.2022 | 23:31
          Avatar radoKE   Používateľ

          nie, to máš QuickTarget. QuickLoad v demoverzii som nenašiel, iba na najznámejšom zálive vo verzii 3.6 ...

    • RE: wine problém 01.01.2022 | 19:25
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ak chceš 32bit podporu pre Wine tak najjednoduchšie je toto, predtým vymaž .wine adresár v HOME:

      sudo dpkg --add-architecture i386
      
      sudo apt update
      
      sudo apt install wine32
      
      WINEARCH=win32 WINEPREFIX=~/.wine wine wineboot
    • RE: wine problém 01.01.2022 | 19:37
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ešte detail, keď vymažeš .wine prídeš o všetky nainštalované softy cez Wine a musíš to urobiť znova,,,

      • RE: wine problém 01.01.2022 | 23:32
        Avatar radoKE   Používateľ

        dík za upozornenie, našťastie ma to netrápi, nemám žiaden iný soft z wokien čo by som potreboval nainštalovať...

        • RE: wine problém 02.01.2022 | 11:41
          Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

          Ak ti všetko zlyhá, je ešte táto možnosť

          • RE: wine problém 02.01.2022 | 16:04
            Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

            Podobný free program je tu má aj linuxovú verziu a aj windowsácka funguje cez wine obr

            • RE: wine problém 02.01.2022 | 18:17
              Avatar radoKE   Používateľ

              Super, ďakujem. Inštalácia QL zlyhala, vyskúšal som asi všetko čo si mi poradil, aj crossover. Ak nainštalujem iba wine32 + tricks a knižnicu vb5run tak mi systém nerozpozná .exe súbor alebo ho nepozné wine. Po inštale niektorej z verzií, či už štandardnej 5.03-3 alebo tej staging mi už .exe spustí, ql sa nainštaluje ale počíta blbosti. Pod crossoverom síce prebehol instal hladko ale program hneď po štarte zatuhol a neodpovedal.Idem skúsiť ten GRT. Píšu že odporúčajú 64bit mint 20.x, nerozdrbem si kompletne mx keď to nainštalujem ?

              • RE: wine problém 02.01.2022 | 19:25
                Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                Ten program je portable, neinštaluje sa, lenže mne tá linuxová verzia nenabehla, chýbala nejaká knižnica. Tomuto nerozumiem ! Ak nainštalujem iba wine32 + tricks a knižnicu vb5run tak mi systém nerozpozná .exe súbor alebo ho nepozné wine." Ako to spúšťaš? Najlepšie je v MC zájsť do adresára programu a dole v príkazovom riadku napísať príkaz wine QTARGET.EXE u mňa takto Nepíšeš, či si inštaloval do systému 32bitovú podporu /sudo dpkg --add-architecture i386/ bez toho nepôjde dobre wine32, Crossover ani Playonlinux.

                • RE: wine problém 02.01.2022 | 19:59
                  Avatar radoKE   Používateľ

                  Inštaloval som to na starom železe to tak že normálne drbnem do dvd mechaniky cd, to sa otvorí a kliknem na setup.exe. Prebehne instal.Potom uz iba idem do browseC a tam sa preklikam k qload.exe a spustim. Davnejsie este ked som mal ubuntu tak som nemusel ist cez browseC ale instalak mi urobil normalne ikonku na ploche. Na novom zeleze to prebieha tak isto, cd do mechaniky, install, browsec a nabehne, len pocita blboviny. sudo dpkg --add-architecture i386 som urobil ako uplne prvu vec ked som tu radu dostal. Len neviem ci sa daco udialo bo po odkliknuti pwd som nedostal v terminale žiadne echo.

                  • RE: wine problém 02.01.2022 | 20:22
                    Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                    "sudo dpkg --add-architecture i386 som urobil ako uplne prvu vec ked som tu radu dostal. Len neviem ci sa daco udialo bo po odkliknuti pwd som nedostal v terminale žiadne echo."

                    Pravdepodobne to neprebehlo, lebo v termináli by si mal vidieť, ako sa inštaluje skoro 200 mega súborov.

                    • RE: wine problém 02.01.2022 | 20:38
                      Avatar radoKE   Používateľ

                      Nič sa neudialo, ako keby som iba stisol enter. Viem nejak zistiť či podpora 32bit už náhodou nie je nainštalovaná ?

                      • RE: wine problém 02.01.2022 | 21:11
                        Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                        pozri sem /usr/lib/i386-linux-gnu/wine

                        ak je adresár prázdny, tak nie je.

                        • RE: wine problém 02.01.2022 | 22:32
                          Avatar radoKE   Používateľ

                          nie je prázdny, zároveň som vyskúšal sudo dpkg --remove-architecture i386 a výsledok bol :

                          dpkg: chyba: nemožno odstrániť architektúru „i386“, ktorú momentálne používa databáza
                          

                          do prílohy som urobil screenshot z synapticu,že čo mám nainštalované. v tomto štádiu prebehne instalacia QL bez chybovej hlášky ale pri pokuse o štart QL mi hodí: Runtime Error 380: Invalid Property Value a nič.

                          • RE: wine problém 03.01.2022 | 10:36
                            Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                            Vo wine je potrebné mať doinštalované niekoľko ocx súborov a ešte ich mať aj zaregistrované. obr. Ak tie súbory sú inej, novšej verzie, vyvolá to tú chybu. Mohol by si ešte skúsiť vymazať adresár .wine, odinštalovať wine64, aby si mal istotu, že vytvorený wineprefix bude 32bitový. Ten vytvoríš príkazom winecfg. Windows nastav na winxp a cez winetricks nainštaluj corefonts, vbrun5, vbrun6, msxml3, IE6. Potom skús naištalovať program, ak by nešiel, treba to ešte raz skúsiť v Crossoveri, Ten program má všetky hviezdičky, tak musí ísť. Skontroluj, či v systéme je nainštalovaný winbind a xterm. Upni program niekde na internet, alebo daj link, skade sa dá stiahnuť, aby sme inštaláciu mohli odskúšať. Potom sa ešte môže probnúť inštalácia v Playonlinuxe.

                            • RE: wine problém 03.01.2022 | 12:10
                              Avatar radoKE   Používateľ

                              Ak je to proti pravidlám poprosím admina o zmazanie https://pirateproxy.live/

                            • RE: wine problém 03.01.2022 | 12:54
                              Avatar radoKE   Používateľ

                              zmázol som .wine, odinštaloval wine 64, použil WINEARCH="win32" winecfg

                              vbrun5 inštalácia prebehla korektne aj s potvrdením corefonts vybehla niekoľkokrát dookola táto hláška:

                              Running /usr/bin/wineserver -w. This will hang until all wine processes in prefix=/home/r/.wine terminate

                              vbrun6 hodil pri inštalácii túto hlášku a nedošlo k inštalácii, následoval pád winetricks, po novom spustení svieti v zozname iba vb5run:

                              sha256sum mismatch! Rename /home/r/.cache/winetricks/vb6run/VB6.0-KB290887-X86.exe and try again.

                              msxml3 hodil ale inštalácia asi prebehla bo je v zozname:

                              Working around wine bug 26925 -- Forcing quiet install

                              ie6 po pár minútach inštalovania:

                              Running /usr/bin/wineserver -w. This will hang until all wine processes in prefix=/home/r/.wine terminate

                              potom prebehla inštalácia a nabehla inštalácia nejakého KB xxxdačo sp3 ktorá hodila:

                              sha256sum mismatch! Rename /home/r/.cache/winetricks/msls31/InstMsiW.exe and try again.

                              a ukončila winetricks. jebal to pes.

                              winbind má byť medzi balíkmi linuxu ? Ak áno tak nie je, xterm detto.

                              • RE: wine problém 03.01.2022 | 18:17
                                Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                                Neviem, aké máš nastavené repozitáre, lebo ich ich tam mám obr

                                • RE: wine problém 03.01.2022 | 18:42
                                  Avatar radoKE   Používateľ

                                  To fakt netuším aké repá mám nastavené bo nainštalované ich nemám viď obrázok. Ale ako som písal, program beží tak sa už v tom nebudem rýpať.

                                  • RE: wine problém 03.01.2022 | 19:24
                                    Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                                    No, asi sme sa nerozumeli, myslel som to tak,aby si skontroloval, či sú nainštalované a ak nie, tak doinštalovať. Ty si predpokladal, že majú byť už v základnom nastavení a nemáš ich. Jasné, ak program ide, tak už neinštaluj nič.

              • RE: wine problém 02.01.2022 | 19:57
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Mám taký pocit že si s tými experimentami o chvíľu rozbiješ Linux. Nauč sa používať Timeshift a vytváraj si zálohy pred pokusmi s inštalovaním softu do Linuxu (nemyslím teraz Wine soft). Taktiež som nepochopil že Wine nepozná exe, otvor si terminál (konzolu) v priečinku kde máš ten exe súbor a spúšťaj ho príkazom wine názov_súboru.exe

                • RE: wine problém 02.01.2022 | 20:49
                  Avatar radoKE   Používateľ

                  timeshiftujem, už som sa poučil pri ubuntu že pred každým inštalom treba zálohu...

    • RE: wine problém 03.01.2022 | 11:14
      Avatar bluesundown   Používateľ

      nechcem do toho moc kecat, ale to si radsej rozbehaj virtualku s win a ides. Netrap sa s wine.

      • RE: wine problém 03.01.2022 | 12:21
        Avatar radoKE   Používateľ

        Kupovať wokna sa mi moc nechce, ale keby že budem musieť a s virtuálkou nemám absolútne žiadne skúsenosti tak sa opýtam. Je ešte možné stiahnuť ofiko inštaláciu xp sp3 a kúpiť za pár šušňov na ebaji licenciu a takto to v tej virtuálke spustiť ? Ale hlavne aby to bola 32bitová virtuálka. Neviem či si to tu čítal celé, nemám problém nainštalovať a rozbehnúť ten program, mám problém že výstupy sú blbosť ako že ti kalkulačka hodí 2+2=0.45. Tuším že je problém skrytý niekde v 32 vs. 64bit, bo na starom železe s 32bit. pentiom 4 a mx18, wine nepamatám aká to bola verzia ale šlapal korektne. Obávam sa že spustím virtuálku a zas budú vyliezať hlúposti. Keď som ešte veľmi dávno pred prechodom na linux bežal na xpčkách + sp3 tak mi ten program fungoval tiež bezproblémov.

        • RE: wine problém 03.01.2022 | 14:38
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          k tej virtuálke

          aký windows si nainštaluješ taký budeš mať, teda 32bit inštalátor ti nainštaluje 32bit windows a 64 bit instalátor nainštaluje 64bit windows

          myslím že ešte aj W10 bol jednu dobu vydávaný aj ako 32bit verzia

          pochybujem že ešte kúpiš legálny windows xp kľúč, ale ak naozaj trváš na tom aby si mal licenciu, ponuky tohto typu za pár eur fungujú stále (či sú legálne a skutočné tie licencie, netuším):

          https://androidportal.zoznam.sk/2020/10/windows-10-office-ponuka-menej-9-eur/

          ale ja vo virtualke používam neaktivovanú verziu w10 v skusobnej verzii (nemôžem si meniť niektoré nastavenia ale vobec ma to netrapi)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • VYRIEŠENÉ 03.01.2022 | 13:42
      Avatar radoKE   Používateľ

      Neviem ako sa zadarilo ale po poslednom maratóne odinštalovávania a inštalovania program beží korektne napriek tomu že niektoré veci neprebehli jak mali. Až sa bojím doinštalovať updaty :) Ďakujem všetkým za ochotu, hlavne nickovi zeleno za trpezlivosť. Ak teraz timeshiftnem a potom skúsim update ktorý to potencionálne rozmrdá, vráti mi timeshift predchádzajúci stav napriek tomu že je to spúšťané pod wine ? Viem nejak vytiahnuť ikonku z .wine/,,/,,/QL.exe a hodiť si ju do bočného panelu tak aby ju spúšťal wine ?

      • RE: VYRIEŠENÉ 03.01.2022 | 14:07
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        timeshift ti vráti stav všetkcýh adresárov ktoré dáš zálohovať, ak dáš zálohovať aj ten kde je wine tak ti vráti všetko (štandartne sa /home do timeshift zálohy nezahŕňa)

        ikonka - nepoužil som xfce už dlhšie al určite existuje aj nejaký gui editor menu položiek, do ktorého si vložiš vlastnú položku ktorá spustí príkaz "wine /cesta/k/programu/menoprogramu.exe"

        ten editor sa tuším volal alacarte alebo tak nejak, ale to bolo roky dozadu na xubuntu, takže netuším či bude fungovať na modernom MX, skôr by som tipol že MX bude mať na to vlastný nástroj, len treba pohľadať

        alebo si môžes spraviť odkaz na plochu, alebu vytvoriť alias, možností je dosť

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: VYRIEŠENÉ 03.01.2022 | 15:27
        Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

        Zazálohuj si z wine system.reg, user.reg, userdef.reg a z drive_c aspoň Program Files, ProgramData a windows, aby sa to v prípade galiby dalo vrátiť. obr Ikonu na plochu spravíš -pravý klik na plochu - vytvoriť spúšťač a zadať potrebné údaje obr Pozri tiež, či v ponuke štart nepribudli wine aplikácie, odtial by sa to malo tiež dať odoslať na plochu,či do panela.

        • RE: VYRIEŠENÉ 03.01.2022 | 15:59
          Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

          Ináč, tá inštalačka je nejaké divná, vždy zahlási, že program sa musí inštalovať z CD. Že by jej vadilo napálenie na DVD? Nešlo to ani vo Win7. Ešte by si ho mohol nainštalovať program v Crossoveri a prekopírovať všetky dll a ocx súbory z adresára programu vo wine do .cxoffice /názov bootle /drive_c /windows a do drive_c/system32 Možno tým, že je to inštalátor pre verziu 3.9, dá tam novšie verzie. Nič tým nepokazíš, ak to nepôjde, bootle odinštaluješ kliknutím na Remove. príklad

          • RE: VYRIEŠENÉ 03.01.2022 | 16:10
            Avatar radoKE   Používateľ

            Áno, musí to byť cd, žiadne dvd, ani virtuálny disk či usb. Neviem prečo, neviem ako ale takto to soudruzi inženýři uhňácali. Už do toho nebudem vŕtať, stálo ma to deň voľna a fakt netuším ktorý úkon prepol program z fungujem do nefungujem.

        • RE: VYRIEŠENÉ 03.01.2022 | 16:05
          Avatar radoKE   Používateľ

          Ďakujem, ikonka funguje, aktualizácie nainštalované, program beží korektne.

          • RE: VYRIEŠENÉ 03.01.2022 | 19:44
            Avatar zeleno MX Linux  Používateľ
    • RE: wine problém 09.01.2022 | 09:31
      Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

      ...uz nekecnem,len poznamenam,ze ja by som to zacal spustenim cez terminal,a vidim kde je chyba...