Nedá sa prihlásiť

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.05.2022 | 18:11
Avatar caopyp   Používateľ

Ahoj

Nedá sa prihlásiť do Linux mint x64. 1. Buď mam malo miesta v filesystem keďže ma už pár dní upozorňovalo že mám iba 900MB. 2. Keď som naposledy vypinal PC písalo hlášku počkajte kým sa program ukončí ja som ale nečakal a vypol aj tak. 3. Prvý krát som sťahoval so zahraničných torrentov, či nemám vírus. Keď sa prihlásim hodí čierne okno kus počká a vráti ma naspäť do prihlasovacieho menu. To isté urobí ak použijem prihlásenie cez bežného užívateľa. Skúšal som cez recovery mode clean a autoremote nepomohlo. Keď dám skontrolovať filesystem tak mi vyhodí chybu ze je to iba read only a mam reštartovať OS.

Pošlem pár linkov na fotky.

Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Nedá sa prihlásiť 04.05.2022 | 18:18
      Avatar caopyp   Používateľ

      1 2 3 4 5 6

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Nedá sa prihlásiť 05.05.2022 | 08:36
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Keď systém hlási, že je málo miesta na disku, tak to treba riešiť a hľadať, kde je problém, čo zapĺňa systém lebo sa môže stať, že už nenabehne. Neuvádzaš, ako máš rozdelený HDD, či je systém spolu s /home na jednej partícii alebo ich máš osobitne. Neviem presne, aké máš možnosti dostať sa do systému, ale vyskúšal by som opraviť systém buď cez virtuálnu konsolu (ctrl + alt + F1) alebo recovery mód, prípadne použiť Live Systém s Linux Mint.

      Na základe výpisu z jedného obrázku, nie je voľné miesto vo var/cache/apt/archives a aj root oddiel je zaplnený na 100%.

      Čiže:

      1. odstráň apt/archives – tento priečinok sa vytvorí automaticky po reštarte systému

      sudo rm /var/cache/apt/archives

      2. odstráň všetky nepotrebné systémové súbory

      sudo apt autoremove

      Skús sa potom prihlásiť do systému. Ak sa nepodarí, tak treba hľadať, kde je problém. Postni sem výpisy z terminálu:

      df -i
      df -h
      sudo du -hsx /* | sort -rh | head -n 40  # môžu sa objaviť chybové hlášky na začiatku výpisu, to ignoruj

      Linux Mint má aj vlastné nástroje na odstránenie starých kernelov.

      • RE: Nedá sa prihlásiť 05.05.2022 | 16:55
        Avatar caopyp   Používateľ

        Ahoj

        Tak som sa prihlasil cez crtl+alt+F1 a mazal som čo som videl filmy a pod a uvoľnil som miesto 20GB a už to ide ale vďaka. Keď už sme pri tom ako sa vola ten program na mazanie starých kernelov mam taký pocit že ich mam nainštalované aspoň 5

        Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
        • RE: Nedá sa prihlásiť 05.05.2022 | 17:11
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Kupodivu takto.

        • RE: Nedá sa prihlásiť 05.05.2022 | 17:26
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
          Tak som sa prihlasil cez crtl+alt+F1 a mazal som čo som videl filmy a pod a uvoľnil som miesto 20GB….

          Tak v tom prípade nemáš vytvorený samostatný oddiel /home na dáta ale tento sa nachádza priamo na systémovej partícii /root. Skôr ako mazanie súborov by som ich vyzálohoval cez Live systém na externý HDD. ...ale ak si ich nepotreboval, tak je to OK. :-)

          • RE: Nedá sa prihlásiť 11.05.2022 | 08:57
            Avatar caopyp   Používateľ

            Hej žil som v tom že mám filesystem a iba /home. Jak som dal sťahovať cez torrent tak mi asi alokovalo pamäť a už bolo..

            Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Nedá sa prihlásiť 14.05.2022 | 09:58
      Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

      ...ubuntu klíner...