PureOS a wi-fi

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.06.2022 | 12:53
Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

Pozdravujem linuxáci. Tak teraz som zaseknutý s wifi na PureOS. Hľadal som samozrejme question-solution no akosi som sa nikde nedostal. Vraj PureOS nechce veľmi žiade soft tretích strán a s tým môže byť problém, nevysomáril som sa z toho, máte skúsenosť, viete dať radu? Vďaka.

    • RE: PureOS a wi-fi 24.06.2022 | 13:01
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      PureOS je založený na Debiane, takže by mali fungovať návody na Debiane založené. Riešenie problému je závislé od wifi karty, ktorá je použitá. Častým problémom sú karty Broadcom, ktoré vyžadujú ručné nahranie firmware tej karty. Začni tým, že stanov typ wifi karty, napr. príkazom inxi -F. Tam potom pohľadaj, aký je tam adaptér.

      • RE: PureOS a wi-fi 24.06.2022 | 15:52
        Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

        vďaka, keď prídem z práce domov pozriem

      • RE: PureOS a wi-fi 24.06.2022 | 21:22
        Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

        inxi -F mi neberie PureOS /update mám/, na antixe som ho skúšal a tam je krásny výpis, ale tam mi wifi ide

        • RE: PureOS a wi-fi 24.06.2022 | 22:22
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Podľa všetkého ti chýba nainštalovaný balík "inxi".

        • RE: PureOS a wi-fi 25.06.2022 | 10:51
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Tak z toho krásneho výpisu vyhľadaj, aký je tam wifi adaptér a použitý driver. Je to tam pekne uvedené a potom doinštalujeme rovnaký driver aj do toho PureOS.

          • RE: PureOS a wi-fi 25.06.2022 | 10:53
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Zabudol som dodať, že to máš urobiť z livka Antixu alebo Manjara na tom ntb, kde ti neide wifi.

            • RE: PureOS a wi-fi 25.06.2022 | 11:19
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              A ešte dodatočná informácia, stačí spustiť akékoľvek livko, ktoré obsahuje inxi, napr. Manjaro, MX Linux či AntiX a v termináli spustiť inxi -N. Vo výpise budú názvy sietových adaptérov a ich drivery. To potom vypíš sem.

      • RE: PureOS a wi-fi 25.06.2022 | 10:31
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        skusim ist na to z inej strany.

        PureOS nahradit MX linux (18.3 pre stary a 21 pre novsi)

        velmi dobra podpora a je viac libre nez pureos (ano pouzivaju uzavrete drivery)

        distrowatch porovnanie

         

        Do or do not. There is to no try.​
    • RE: PureOS a wi-fi 24.06.2022 | 14:59
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      S týmto som bojoval tiež v minulosti, odporúčam si zohnať wifi adaptér, ktorý ti bude fungovať všade. Sú niektoré wifiny, ktoré v jednom distre fungujú a v inom nie. Sám mám model Tenda W322U, nespomínam si že by ju niektoré distro nerozoznalo hneď, aj keď je to už starší model,,,

      • RE: PureOS a wi-fi 24.06.2022 | 15:08
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ja som sa práve s adaptérmi od Broadcomu stretol viacej krát. Firma Broadcom totiž z nejakého dôvodu vyžaduje, aby sa firmware inštaloval dodatočne (až na výnimky ako sú napr. antix ktorý ten firmware obsahuje v inštalačke). Rieši sa to tak, že sa ntb pripojí káblom alebo cez mobil a ručne sa nahrá firmware. Potom sa reštartne a wifi už funguje. Riešil som to už na minimálne dvoch notebookoch.

        • RE: PureOS a wi-fi 24.06.2022 | 15:22
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Mal som jeden TP-Link, už si nespomeniem na model a ten sa dal rozbehať pomerne jednoducho. Len po niektorej aktualizácii jadra sa mi ho už nepodarilo rozbehať. Len si spomínam, že fungoval s niektorými live distrami postavenými na Ubuntu hneď, ale po nahodení na disk a aktualizáciách distra som sa už nepripojil. Preto je dobré vykoumať taký adaptér, ktorý funguje všade a bez starostí, ja na vyššie spomenutú Tendu nedám dopustiť a tuším mi ju tu na fóre niekto odporučil.

      • RE: PureOS a wi-fi 24.06.2022 | 15:51
        Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

        vďaka. tú Tendu presne ten model nemajú. skúsim iný model.

      • RE: PureOS a wi-fi 24.06.2022 | 22:16
        Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

        Tenda W322U všade vypredaná, safra, nevieš o nejakej tajnej zásobe alebo miestu kde by ešte mohla byť?

        • RE: PureOS a wi-fi 24.06.2022 | 22:29
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Podľa inxi by tam mal byť chipset Ralink RT5372, skús pogoogliť či niečo obdobné nemajú iné wifiny. Aj keď podľa všetkého tam už budú novšie verzie

          Device-2: Ralink RT5372 Wireless Adapter type: USB driver: rt2800usb