Linux pre Dell Wyse - smarthome

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.01.2023 | 10:24
Avatar marioffsk   Používateľ

Ahojte,

chcel by som sa zacat pomaly ucit Linux. A to najma pre ucely postavenia servera pre smart home. Mam v plane Zigbee2mqtt (alebo home assistant).

Malo by to bezat na tenkom klientovi Dell Wyse Dx0D D10D s 2GB RAM.

Mal by tam tiez bezat web server s Apache, PHP, Mysql + FTP.

Aku distribuciu by ste mi odporucili, nieco pre zaciatocnika, a zaroven aby to hardware v pohode zvladal (co najmensie poziadavky)? Bez desktopu.

Zatial mam skusenost iba s Debianom, tam sa mi pacila instalacia, a podla navodu som rozchodil aj webserver.

Alebo je nieco jednoduchsie a stihlejsie?

Dakujem :)

    • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 08.01.2023 | 14:34
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      to je tento wyse

       kedze mas skusenost, tak instalacia debian s xfce (popripade MX linux) doinstalovat LAMP + mqtt 

      Ja by som to spravil na TCL. Ked mas chut sa ucit tak si nainstaluj Tiny core linux k tomu lamp (Apache, PHP, Mysql / mariaDB) a Mosquitto MQTT

      s TCL sa daju robit rozne zverstva, file server, firewall, multimedialny prehravac (Squeezerbox) ci na rozbehanie 486.

      Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 08.01.2023 | 14:49
      Avatar marioffsk   Používateľ

      ano, presne tento model... idu po 14€ aj s postovnym z Polska, tak nie je o com :D

      Ten TCL vyzera ako nieco, co presne hladam.. Len zaroven vyzera zlozito, ale som ucenlivy. Asi ho skusim ako prvu moznost, hadam ma hned neodradi..

      • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 08.01.2023 | 15:09
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        tak na ten wyse sa da spravit druhy sata disk 

        TCL je v podstate jednoduchy, len vacsina veci sa edituje a nie je to klikacka.

        chalan si urobil persistentny webserver (LAMP) podla navodu by to malo ist lahko.

        a mosquitto taktiez. aj priamo na zigbee2mqtt odporucaju mosquitto

        je pravda, ze vacsinou odporucaju raspi ale ono to ide na vacsine HW bez vacsich uprav. dokonca zistujem ze od 2020 je priamo mosquitto.tcz v repo tcl takze instalacie zaklikavackou. len treba oznacit spustat pri starte

        ale urcite zacni FAQ

        a mozno vo virtualke

         

        14€ ? dobra cena

        Do or do not. There is to no try.​
      • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 11.01.2023 | 20:01
        Avatar bluesundown   Používateľ

        kde si to kupil ?

        • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 13.01.2023 | 15:11
          Avatar marioffsk   Používateľ

          najdes na Allegre PL

    • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 11.01.2023 | 15:33
      Avatar marioffsk   Používateľ

      Dnes mi prisiel, tak zajtra sa s tym zacnem hrat..

      On ma normalny sata port na SSD disky. Klasicky 2,5" ssd som rozobral a vnutri zabera cca 1/3 priestoru, cize sa da krasne vlozit miesto povodneho 2GB, dokonca sa da aj zasrobovat.

      Zatial asi menim plan - namiesto zigbee2mqtt a usb adaptera pouzijem zigbee hub s prepalenym firmwarom Tasmota, ktora prijima / posiela prikazy cez HTTP. Takze mi staci postavit http server s PHP + Mysql.

      • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 13.01.2023 | 13:47
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        Parkytower to ma slusne spravene prave na wyse dx0

        Do or do not. There is to no try.​
        • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 13.01.2023 | 15:26
          Avatar marioffsk   Používateľ

          uff, dakujem, skusim to cez tento navod..

          instalacia TCL je trivialna.. hodil som si hned ssh a idem cez putty.. Bezi to rychlo. Len prvy pokus o instalaciu Apache mi nejde. Konfiguraky su tam chybne, ale opravil som ich a ponastavoval, ale aj tak sa nechce spustit, stale nejaka chyba, ktoru aj ked opravim, nabehne dalsia.

          A hlavne jedna vec :D - ked skopirujem napr. do /usr/local/etc/initd a upravim konfigurak, tak po restarte zmizne :) .. nieco mi nedochadza?

          • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 13.01.2023 | 18:02
            Avatar marioffsk   Používateľ

            uz som pochopil princip, na akom to bezi, takze uz nemizne nic :)

            • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 14.01.2023 | 14:46
              Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

              ano TCL ma trosku zvlastne spravanie oproti beznym distram.

              Ja akurat riesim HP T510 s VIA C7 nejde mi rozlisenie displeja cez openchrome. 

              Teda ide ale som daval antix a potreboval som tam TCL

              Do or do not. There is to no try.​
              • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 14.01.2023 | 18:51
                Avatar marioffsk   Používateľ

                mne tam ide zatial vsetko (ale potil som krv kym som pochopil princip, ono tie navody trochu pomohli, ale dost veci mam inak), okrem mariadb, ani za nic som ju nevedel rozbehat, stale vypisovala nejaky error signal 4, a to som skusal viac verzii..

                skusim asi SQlite ako rychlo pojde, zatial to vyzera dost solidne.. nastartuje behom chvilocky, a poziadavky na apache, php zvlada zatial bleskovo

                asi si TCL oblubim :D

    • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 11.01.2023 | 19:19
      Avatar bluesundown   Používateľ

      zamyslel by som sa nad https://dietpi.com/

      • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 13.01.2023 | 13:48
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        preco?

        Do or do not. There is to no try.​
        • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 14.01.2023 | 20:46
          Avatar bluesundown   Používateľ

          deb balicky, predpripravene nakonfigurovane tools, asi aj mensia velkost

    • RE: Linux pre Dell Wyse - smarthome 15.01.2023 | 10:40
      Avatar marioffsk   Používateľ

      Zatial mi stale nejde nastavit home a opt ako perzistevne :( .. Vsetko som zadal podla navodov, ale kazda zmena po restarte zmizne, ak nevyvolam backup.

      Pri webserveri, ktory bude ukladat data do databazy a podobne to nie je dobre. Musel by som pri kazdom restarte, vypnuti zavolat backup. Pri nejakej "havarii", alebo vypnuti prudu pridem o data..

      Mozem to urobit tak, ze disk rozdelim na sda1 kde bude TCL, a sda2 kde budu subory a hlavne subory databaz? Sda2 mountnem v skripte bootlocal. Zatial to tak funguje, len ci uvazujem dobre?