Problémy s Ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.01.2023 | 08:23
Avatar Sapeter   Používateľ

Ubuntu používam viac rokov.Včera som ho inštaloval popri Windows10 na novom PC od HP. Prvý krát sa mi stalo, že sa už Windows nedá spustiť - poškodil sa pri inštalácii boot sektor. Ďalej sa mi stala ďalšia nepríjemnosť. Už sa mi to stalo ale nepamätám si riešenie. Nainštaloval som Q4wine z Ubuntu software, ale nenainštaloval sa. Nejde ho vymazať, lebo ukazuje že balíky neexistujú. Ani inštalovať

    • RE: Problémy s Ubuntu 14.01.2023 | 09:20
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      ...Včera som ho inštaloval popri Windows10 na novom PC od HP. Prvý krát sa mi stalo, že sa už Windows nedá spustiť...

      Pri dualboote Win + Ubuntu/Linux je dôležité urobiť určité kroky pred instaláciou. Určite vypnúť vo Windows rýchly štart a PC vypnúť a nasledne zapnúť. Reštart PC nepomôže.

      Ďalej vytvoriť správne bootovacie USB – najlepšie cez Balena Etcher a Ubuntu nainštalovať v rovnakom móde, ako je nainštalovaný Windows. Predpokladám, že je Windows nainštalovaný v UEFI – móde a túto možnosť je nutné vybrať aj pri Ubuntu. Pri inštalácii Ubuntu nainštalovať zavádzač do EFI oddielu.

      Problémom je v súčasnosti vypnutie os-prober v Ubuntu, čo znemožňuje načítanie druhého systému cez Grub. Čiže je nutné upraviť súbor etc/default/grub – je potrebné pridať do súboru riadok

      GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false 

      a zaktualizovať Grub

      sudo update-grub
      ….poškodil sa pri inštalácii boot sektor….

      Nemusel sa. Ak sa Ubuntu bez problémov spustí, urob kroky popísané vyššie a malo by to fungovať. Ak nie, postni sem výpis z Terminálu:

      sudo parted --list
      

      Nainštaloval som Q4wine z Ubuntu software, ale nenainštaloval sa

      Smiem sa spýtať, k čomu má slúžiť tento balík? V Ubuntu ho nepotrebuješ. Ukáž výpis z terminálu:

      apt-cache policy q4wine
    • RE: Problémy s Ubuntu 14.01.2023 | 14:33
      Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

      ...a WINE máš nainstalovany???...