ako pridať "príznak" (tag) rôznym formátom súborov hromadne

Sekcia: Aplikácie & Desktop 15.02.2023 | 16:10
Avatar kamowski Linux Mint  Používateľ

mám niekoľko tisíc súbor z jedného odboru a tie sa týkajú rôznych tém, okruhov
ale mnohé z nich by som priradil do viacerých tém
mám taký mlhavý pocit, že na to slúžia "tagy"

priradiť ich k obrázkom, to by som zvládol (pix, gthumb)
pri pdf to urobím cez pdfmted, pdfmod alebo hromadne (tento prípad) v termináli pomocou exiftool (hromada rôznych formátov)

ale ako na txt, odt, doc a hlavne hromadne?

no a nakoniec, ako to v tých súboroch vyhľadávať?

    • RE: ako pridať "príznak" (tag) rôznym formátom súborov hromadne 16.02.2023 | 08:00
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Na editovanie metadát v OO/LO súboroch som používal mat2

      https://miloserdov.org/?p=3130

      https://man.archlinux.org/man/community/mat2/mat2.1.en

    • RE: ako pridať "príznak" (tag) rôznym formátom súborov hromadne 17.02.2023 | 08:55
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      pouzivam TMSU

      ten mnozem odporucit

      v kde je mozne priamo pridavat tag.

       

      Do or do not. There is to no try.​
      • RE: ako pridať "príznak" (tag) rôznym formátom súborov hromadne 17.02.2023 | 09:01
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        Ehe, ja som myslel, že v otázke ide o hromadnú editáciu metadát ;)

        • RE: ako pridať "príznak" (tag) rôznym formátom súborov hromadne 17.02.2023 | 13:32
          Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

          jaj tak to nerobim, to sa ale da cez bash.

           

          Do or do not. There is to no try.​
    • RE: ako pridať "príznak" (tag) rôznym formátom súborov hromadne 19.02.2023 | 11:29
      Avatar kamowski Linux Mint  Používateľ

      skúšam, jedno, druhé, tretie, ...

      exiftool - je dobrý, jednoduchý, zvykol by som si,
      značky zapisuje priamo do súborov, čo je dôležité pre prenos ale nezapisuje do všetkých (mne) potrebných formátov a ..., no, je to konzolový nástroj, pri jednorazových úkonoch som však rád, že je k dispozícii

      mtsu - už to nie je vyvíjané, čo ale nemá vplyv na jeho funkčnosť,
      stiahol som si deb balíček, prečítal úvodné predstavenie aj pár návodov na ich wiki,
      tento je lepší v tom, že si vytvorí vlastnú databázu a tak vie zapísať značku pre všetko, čo mu podhodíte (myslím), tiež je to konzolový nástroj a pre nás, poučených klikačov, je ten pohľad na kopu súborov v konzoli trochu "zneisťujúci"
      tie súbory, to sú hodiny práce, ..., nie, tade cesta nevedie

      tagspaces - appimage sa v lite verzii dá stiahnuť zadarmo, má to niečo okolo 130 MB, doma sa na to pozriem

      calibre - mám ho v pc dávno a stokrát som ho spustil a opäť zatvoril, zdá sa mi, že je to kanón na vrabce,
      je to také, pre mňa, "vyčačkané, vyfarbičkované" ... oné, izé, robí však to, čo potrebujem, je to celkom upraviteľné, prispôsobiteľné, vidím, čo robím, má to kopu doplnkov, ...
      ale ... !!! 1)
      vytvára si vlastnú databázu, do ktorej si fyzicky skopíruje každý súbor, to znamená, že na hdd sú všetky duplikovane, v databáze calibre a aj v mojich priečinkoch
      300+ GB by síce hdd 2x zvládol, bol by v tom však guláš,
      ale ... !!! 2)
      opäť je to iba v jeho db, do súborov nezapisuje ale iste majú spôsob pre prenos, zdieľanie, ...

      je mi jasné, že k zápisu značiek, tagov, do roznych formátov treba rôzne spôsoby a cesty, niektoré nástroje to riešia zápisom, tam, kam sa dá, čítaním, kde sa dá a iné nástroje zas vytvorením si vlastnej db
      výsledkom pre mňa bude nejaký kompromis

      no ešte skúsim potom ten tagspaces

      ***
      a na čo to všetko?
      mám kopu dokumentov, filmov, zvukových nahrávok a v každom tom súbore sa píše, či hovorí o viacerých veciach a ak chcem niečo k jednej téme, tak je to "održkovica" dohšadať všetky súbory, kde sa daná téma spomína, riešiť to názvami alebo adresármi, či linkami, som skúšal a toto nie je efektívne, myslím, že tagovanie je cesta

      --------------------------
      k prehľadávaniu rôznych dokumentov používam vynikajúci DocFetcher

    • RE: ako pridať "príznak" (tag) rôznym formátom súborov hromadne 24.03.2023 | 18:59
      Avatar kamowski Linux Mint  Používateľ

      len aby som to doplnil,
      okrem DocFetcher je super pomocník pri práci s hromadou dokumentov aj Recoll a niekoho možno zaujme Paperwork

      téma indexovania teraz musela ísť bokom, raz sa k tomu vrátim
      možno :D