Timeshift - Failed to create snapshot

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.03.2023 | 15:46
Avatar Ivan Mandriva  Používateľ

Zdravím, páni. Chcel by som sa podeliť o svoju čerstvú skúsenosť s Timeshiftom. Používam ho pár mesiacov (aj vďaka článku z tejto stránky) a nedávno som si všimol, že prestal vytvárať nové snapshoty. Rovnako sa správal aj pri spustení GUI aj v terminále. Debug mode ukázal len E: Failed to create snapshot, nič bližšie som v ňom nenašiel. Po krátkom pátraní som narazil na pár stránok odkazujúcich na podobný problém spred roka (bug v novej verzii rsyncu) - vtedy som si uvedomil, že začiatok problému časovo koreluje s upgrade rsync balíka na mojom PC. Tak som si povedal, že za skúšku nič nedám.

Odinštalácia / purge rsync balíka a nainštalovanie staršej verzie potvrdilo predpoklad - Timeshift so starším rsync balíkom funguje bez problémov.

Tento dotaz nie je primárne myslený ako žiadosť o pomoc, skôr ako info pre iných, ktorí sa možno stretnú s takýmto problémom. Samozrejme, pokiaľ niekto vie poradiť lepšie riešenie ako toto moje cigánske, prípadne má o danom probléme bližšie info, budem určite vďačný ak sa podelí.

OS: Ubuntu 22.04.2 LTS

pôvodná (nefunkčná verzia rsync): 3.2.7

staršia (funkčná) verzia rsync: 3.1.3

bug: https://github.com/teejee2008/timeshift/issues/891

rsync download link: http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/r/rsync/rsync_3.1.3-8_amd64.deb

    • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 28.03.2023 | 19:43
      Avatar kamowski Linux Mint  Používateľ

      vďaka za info
      hneď som si verziu uzamkol v synapticu

    • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 29.03.2023 | 09:48
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Predpokladám, že toto sa týka iba distribúcií založených na Ubuntu, pokiaľ je používaný RSync. Na mojom Manjare na dvoch mašinách všetko funguje, ako má. Na jednej mám zálohy cez RSync a na druhej BTRFS.

    • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 29.03.2023 | 13:32
      Avatar bluesundown   Používateľ

      zalohuju luzri, borci zacinaju vzdy od nuly.

    • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 29.03.2023 | 18:39
      Avatar Ivan Mandriva  Používateľ

      @Livan: áno, predpokladám tiež, že je to závislé na distribúcii a/lebo špecifickej konfigurácii, môže a nemusí sa to prejaviť. Bug, ktorý som našiel bol reportovaný tuším z Arch Linuxu. Hodil som to sem aj preto, že Timeshift som sa rozhodol vyskúšať na základe článku tu na LOS, takže niečo na spôsob splatenia dlhu (pokiaľ to niekomu pomôže).

      @bluesundown: adrenalín má svoje čaro, aj ja som pár krát obnovoval takmer z nuly, dnes som už na to asi starý :)

      • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 30.03.2023 | 08:16
        Avatar bluesundown   Používateľ

        ale vies ake to je krasne..., vsetko ciste, nikde nic, nic ta netazi, nic nemusis skladovat. parada.

        • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 29.01 | 12:31
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          hej a potom si sadneš k PC lebo potrebuješ súrne niečo urobiť a nenabootuje ti grafické prostredie lebo nejaký update dačo skurvil a namiesto práce si hodinu diagnostikuješ čo sa stalo

          spýtaj sa ma odkiaľ to viem ;-)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 06.04.2023 | 13:28
      Avatar menom   Používateľ

      Na Linux Mint 21.1 funguje aj verzia rsync 3.2.3-8ubuntu3.1, pred pár dňami som to úspešne použil. Len aby sa nezabudlo...

    • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 28.01 | 11:47
      Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

      .ked odinstalujem rsync,tak odinstaluje dalsie programy...akonato???

      • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 28.01 | 15:23
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        To je logické, programy ktoré majú závislosti na balík, ktorý chceš odinštalovať sa odinštalujú tiež. Máš nejaký dôvod na to, prečo chceš odinštalovať "rsync"?

    • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 28.01 | 18:40
      Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

      ...kvoli timeshiftu,ale aby neodinstaloval polozky,tak som vynutil nizsiu verziu v synapticu,a uzamkol.teraz timeshift funguje...predtym som pouzival len systemback,teraz je platené /chcel som to kupit,nuz paypal nemam/,ale nasiel som navod,funkcné,len to spustenie cez terminál je vycerpavajuci...je to system ubuntu mate 22.04...po 20.-ke som to uz nechcel,ale na skusku som nainstaloval do dualu s mint mate 21.3...vlastne este nic ine ako mate som nepouzival,skusal som aj iné prostredia,aj iné distra,neuspesne... pées.-ma to viacej defektov,pár som napisal na ubuntu forum...

      • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 28.01 | 19:06
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tak si vytvor odkaz na aplikáciu a nemusíš to zadávať do terminálu pred spustením.

    • RE: Timeshift - Failed to create snapshot 28.01 | 20:04
      Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

      https://www.linuxbabe.com/ubuntu/install-systemback-debian-ubuntu-linux-mint