ako zistim co je kde nainstalovane????

Sekcia: Aplikácie & Desktop 23.11.2005 | 16:05
Zeropoint   Návštevník
zdravima pozdravujem mam otazku a ta znie nainstaloval som soft cez command lajnu ako sa v linuxoch zistuje co je kde nainstalovane cize napriklad: nainstaloval som sovt nazvime ho ZERO ako zistim kde vsade sa z neho nieco nainstalovalo ..... je nejaky prikaz na to aby sa mi to pekne vypisalo v commandlajne?? preco sa na toto pitam zakazdym ked dam vyhladat nejaku cast tak sa mi to okno v ktorom sa hlada zruti.... ak prechadzam adresar za adresarom tak to nikde nemozem najst ALE TERAZ POZOR ten soft mi funguje nadherne tak by som rad vedel co a ako... lognuty som ako sef (root) ;-) vie mi prosim pekne niekto poradit??? vopred dakujem.. zero point
    • Re: ako zistim co je kde nainstalovane???? 15.11.2005 | 10:55
      Avatar thefox Slackware  Používateľ
      Nepíšeš, akú máš distribúciu (príkazy na zisťovanie (obsahu) nainštalovaných balíkov sa v jednotlivých distribúciách líšia), takže túto informáciu doplň. Ak si inštaloval zo zdrojových kódov (./configure; make; make install; alebo nejaký ekvivalent), umiestnenie súborov závisí na Makefile a dá sa len odhadovať (ja by som to odhadol niekde do /usr/local)...
      • Re: Re: ako zistim co je kde nainstalovane???? 15.11.2005 | 11:04
        zeropoint   Návštevník
        Pardon moja chyba samozrejme sa ospravedlnujem a doplnam info system suse 10 instalovane cez ./configure make make isntall predtym som mal novell suse linux a tam mi to pekne ukazalo v red carpet ... bolo tam pekne vidno kde v akych adresaroch je co tu v suse10 je sice yast2 ale tam to nikde nevidim... ked to dam tam vyhladat tak mi nic nenajde.... dufam ze je toto dostatocne info ak nie staci poved co a doplnim zatial dakujem za bleskovu odpoved ....
      • Re: Re: ako zistim co je kde nainstalovane???? 15.11.2005 | 11:29
        zeropoint   Návštevník
        alebo inak..... mam tu openssl ked si chcem nechat v terminale zobrazit kde je nainstalovany aky prikaz zadam pretoze sa tu hrabem v manuale a tam sa pise ze standardne by mal byt v /usr/local/ssl lenze v adresary /usr/local ziadny adresar ssl nieje..... hmmm system suse10
        • Re: Re: Re: ako zistim co je kde nainstalovane???? 15.11.2005 | 11:47
          peter golis   Návštevník
          a mal by tam byt? bol spusteny prikaz configure s parametrom preffix=/usr/local/ssl ? standardne sa totizto tymto sposobom instaluje do /usr/local a tam to dava do bin, lib, include,... ovsem vynimky sa najdu. niektore baliky instaluju do /opt/packagename a v tam je bin,lib,... hint: linux filesystem hierarchy howto. ps: ked uz clovek instaluje tymto sposobom (obchadzanie balickovacieho systemu) tak by aspon mohol pouzivat checkinstall.
          • Re: Re: Re: Re: ako zistim co je kde nainstalovane 15.11.2005 | 12:02
            zeropoint   Návštevník
            fuuu dakujem za kopu informacii ide vsak o to ze som total noob ohladne linuxu hrabem sa v tom tak tyzden takze v podstate nic neviem.... no soft ktory som instaloval sa vola siege je to web stress tester a ./configure som pouzil na standat instalaciu vsetko prebehlo ok soft fachal ale nepodporoval https zaroven som ho nikde nemohol najst na disku.... teraz som ho odinstaloval make uninstall vsetko prebehlo krasne hladko a teraz ho potrebujem nainstalovat s podporou https a readme.https sa pise ze ho treba naistalovat so ssl a je tam example to sem pastnem ok? $ ./configure --prefix=/some/dir --with-ssl=/dir/with/ssl $ make $ make install If you've installed openssl in the default directory, then the directory parameter is /usr/local/ssl. The configure script is designed to scan several common installation paths if it does not find ssl in the directory that you've indicated. preto sem sa pytal na to ssl pretoze ked dam rpm -qa openssl tak mi to napise ze je nainstalovany ale neukaze mi to kde a ked idem do toho /usr/local tak to tam neni.... ja sakra tomuto linuxu nerozumiem ... asi to nainstaluji aj doma nech u toho mam viac casu .... ak niekoho nieco napadne tak to uvitam inak na to nemam nerv..... a este jedna otazka asi dost trapna ..... co to znamena --prefix???? vzivote som to nepocul ;-((((( ze moc moc moc dakujem
            • Re: Re: Re: Re: Re: ako zistim co je kde nainstalo 15.11.2005 | 12:22
              peter golis   Návštevník
              baliky instalovane pomocou balickovacieho systemu sa delia na obycajne a vyvojarske. takze sa pozri ci mas balik *ssl-devel. co znamena prefix? staci pozriet v slovniku. alebo spustit nejake configure s parametrom --help.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zistim co je kde nains 15.11.2005 | 12:26
                zeropoint   Návštevník
                dakujem ten prefix omrknem ako vravis ..... ssl-devel nemam nainstalovany teda aspom to tvrdi yast2 ze nieje teda nieje tam odfajfknuty tak sudim ze asi nieje nainstalovany ..... ale rad by som sa vratil k povodu mojej otazky a ta bola je prikaz v command lajne (terminale) ktory mi ukaze co kde je? cize nieco ako prikaz program a ukaze mas program nainstalovany tu a tu a este aj tam a nejake veci su aj tam...aj hentam aj v tamtom adresare????
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zistim co je kde nains 15.11.2005 | 12:33
                zeropoint   Návštevník
                dik za ten prefix o5t mam co citat najblizssich par hodin pocas obeda ;-)) som zvedavy ci tomu porozumiem... ;-(((( uvidime uz teraz mam stoho strach ked citam ze prefix a architecture a podobne... zatial dakujem....
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zistim co je kde n 15.11.2005 | 17:07
                  zeropoint   Návštevník
                  stale mi to nejde ;-((((
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zistim co je k 15.11.2005 | 17:15
                    peter golis   Návštevník
                    podpora ssl/ssh je nainstalovana ako openssl. to uz vieme. ale bola nainstalovana aj vyvojarska verzia openssl (balik priblizneho nazvu openssl-devel)?
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zistim co 15.11.2005 | 23:08
                      Avatar zeropoint pozri info o mne  Používateľ
                      nie tak ako som pisal visie devel-ssl nebolo nainstalovane alebo lepsie povedane ked som to pozeral v yast2 tak to tam nebolo zafajfknute takze nie nieje to naisntalovane aj to treba???? alebo je to nutnost???
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zistim co 16.11.2005 | 09:21
                      Avatar zeropoint pozri info o mne  Používateľ
                      ok tak teraz som prave nainstaloval aj openssl-devel a stale to neviem najst..... kam sa vsetky tieto veci instaluju ....;-((((
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zistim 16.11.2005 | 10:08
                        peter golis   Návštevník
                        suse ak sa nemylim tak pouziva rpm . rpm -q -a | grep -i openssl rpm -q -l openssl-devel-verzia ak som sa nepomylil. viac: man rpm
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zi 16.11.2005 | 10:15
                          Avatar zeropoint pozri info o mne  Používateľ
                          aaaaaaaaaaaaaaaaaaa manakaneeeeeee ;-))) toto je presne to co som chcel vediet ;-))) uzasne ze dakujem moc moc moc krat som to zadal a toto mi to vyplulo ;-)))) linux:~ # rpm -q -a | grep -i openssl openssl-devel-0.9.7g-2 openssl-0.9.7g-2 linux:~ # linux:~ # rpm -q -l openssl-devel-verzia package openssl-devel-verzia is not installed linux:~ # rpm -q -l openssl-devel /usr/include/openssl /usr/include/openssl/aes.h /usr/include/openssl/asn1.h /usr/include/openssl/asn1_mac.h /usr/include/openssl/asn1t.h /usr/include/openssl/bio.h /usr/include/openssl/blowfish.h /usr/include/openssl/bn.h /usr/include/openssl/buffer.h /usr/include/openssl/cast.h /usr/include/openssl/comp.h /usr/include/openssl/conf.h /usr/include/openssl/conf_api.h /usr/include/openssl/crypto.h /usr/include/openssl/des.h /usr/include/openssl/des_old.h /usr/include/openssl/dh.h /usr/include/openssl/dsa.h /usr/include/openssl/dso.h /usr/include/openssl/e_os2.h /usr/include/openssl/ebcdic.h /usr/include/openssl/ec.h /usr/include/openssl/engine.h /usr/include/openssl/err.h /usr/include/openssl/evp.h /usr/include/openssl/fips.h /usr/include/openssl/fips_rand.h /usr/include/openssl/hmac.h /usr/include/openssl/krb5_asn.h /usr/include/openssl/kssl.h /usr/include/openssl/lhash.h /usr/include/openssl/md2.h /usr/include/openssl/md4.h /usr/include/openssl/md5.h /usr/include/openssl/mdc2.h /usr/include/openssl/obj_mac.h /usr/include/openssl/objects.h /usr/include/openssl/ocsp.h /usr/include/openssl/opensslconf.h /usr/include/openssl/opensslv.h /usr/include/openssl/ossl_typ.h /usr/include/openssl/pem.h /usr/include/openssl/pem2.h /usr/include/openssl/pkcs12.h /usr/include/openssl/pkcs7.h /usr/include/openssl/rand.h /usr/include/openssl/rc2.h /usr/include/openssl/rc4.h /usr/include/openssl/ripemd.h /usr/include/openssl/rsa.h /usr/include/openssl/safestack.h /usr/include/openssl/sha.h /usr/include/openssl/ssl.h /usr/include/openssl/ssl2.h /usr/include/openssl/ssl23.h /usr/include/openssl/ssl3.h /usr/include/openssl/stack.h /usr/include/openssl/symhacks.h /usr/include/openssl/tls1.h /usr/include/openssl/tmdiff.h /usr/include/openssl/txt_db.h /usr/include/openssl/ui.h /usr/include/openssl/ui_compat.h /usr/include/openssl/x509.h /usr/include/openssl/x509_vfy.h /usr/include/openssl/x509v3.h /usr/include/ssl /usr/lib/libcrypto.a /usr/lib/libcrypto.so /usr/lib/libssl.a /usr/lib/libssl.so /usr/lib/pkgconfig/openssl.pc linux:~ # toto sa tyka RPM je nieco podobne aj pre tar.gz ci co to je??? no pre tie pakovane co treba rozpakovat a potom ./configure sa instaluju je teda aj pre taketo balicky nejaky prikaz ktory ich ukaze??? alebo staci nejako modifikovat zadanie prikazu co je vysssssie uvedeny????? v kazdom pripade som moc moc moc vdacny....
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ak 16.11.2005 | 10:42
                            peter golis   Návštevník
                            verzia by mala byt 0.9.7g-2 pre tar.gz/tgz existuje nieco podobne. uzivatelia slackware a bsd vedia. ale pre .tar.gz ktore maju v sebe specs subor staci pouzit rpm -ta balik.tar.gz (neviem ci to t ma byt velke alebo male T) a rpm build spravi plnohodnotny rpm balik ktory schova niekam do /usr/src. aspon pri redhate mi to robieval. ak ta definicia nie je v baliku, tak existuje checkinstall.
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.11.2005 | 11:38
                              Avatar zeropoint pozri info o mne  Používateľ
                              hmmm no tak tento krat to nevislo ;-(((( ale mozno som nieco spravil zle... ;-((( neviem tu je co mi to pise.... tak je na tebe aby si mi zhodnotil ci som urobil nieco nespravne.... linux:~ # rpm -ta siege-2.64.tar.gz -ta: unknown option linux:~ # rpm -Ta siege-2.64.tar.gz -Ta: unknown option linux:~ # checkinstall siege-2.64.tar.gz bash: checkinstall: command not found linux:~ #
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.11.2005 | 11:54
                                peter golis   Návštevník
                                man rpm
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.11.2005 | 11:57
                                  Avatar zeropoint pozri info o mne  Používateľ
                                  ok jdu na to ;-)) dikes....
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.11.2005 | 12:18
                                    Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
                                    Ty sa mi nezdá čo si chcel, aly rpm - a tar súbor? Najskôr rozbal ten súbor a potom ho skopmiluj,,,,ne rpm..... (no kec nečítal som ostatok...)
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.11.2005 | 12:24
                                      Avatar zeropoint pozri info o mne  Používateľ
                                      zhrniem islo o to ze ked som rozbalil siege-2.64.tar.gz do nejakeho adresara napr /janko/hrasko..... a potom s toho adresara v command lajne napisal ./configure a make a make install tak vsetko prebehlo v pohode soft ide tiez v pohode ale v yast2 ked si ho dam vyhladat ze kde vsade je nainstalovany tak mi ho nikde nenajde... tak otazka znela ze ci je mozne nejako nejakym prikazom zistit kde sa to vsade instalovalo cize "prikaz kde sa toinsalovalo -siege bla bla bla"
                                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.11.2005 | 12:32
                                        peter golis   Návštevník
                                        ano, suse a jej ovladaci system yast pouziva rpm a nie tar.gz/tgz. preto to tam nie je vidno. moznosti su dve: 1) ak obsahuje dany balik specs subor pre RPM rpmbuild -ta balik-verzia.tar.gz (predtym som hovoril rpm, ale google poradil) 2) nainstalovat a pouzivat program checkinstall.
                                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.11.2005 | 12:34
                                          Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
                                          ja som akýmsi find + argument v konzole dal hladať de sú skini(nie blbý nackovia) do xmms a mi vypisalo kde všade.....potom som skúsil iné a ukázalo mi toho dosť...ale tým ti asi nepomôžem čo...?
                                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.11.2005 | 12:44
                                          Avatar zeropoint pozri info o mne  Používateľ
                                          1) balik neobsahuje ziadne info ani znamku okolo rpm;-(((( 2)ja nejako nemozem ten program checkinstall nikde najst.... ani v yast2 nieje ta moznost.... 3)skusim info na goooogle.tw
                                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 16.11.2005 | 12:49
                                            Avatar zeropoint pozri info o mne  Používateľ
                                            http://asic-linux.com.mx/~izto/checkinstall/download.php tak idem to nainstalovat a uvidime ;-)))))))))) dakujem za pomoc este vam dam vediet ako to dopadlo no spanom bohom chichi to bude zverina ;-))
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 23.11.2005 | 15:42
                                zeropoint   Návštevník
                                tak stale to neviem nikde najst a uz ma to nebavi ako proste cez komand lajnu zistim kam sa nainstaloval aky subor programu XYZ ktory som instaloval cez ./configure make make install???? staci jedna riadka s prikazom ktorym to zistim ktory mi napise zoznam adresarov... ze vopred dakujem....
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 23.11.2005 | 16:05
                                  peter golis   Návštevník
                                  teraz uz nijak. ak si si nenehal instalacny log alebo nepouzil checkinstall tak to uz nezistis. jediny sposob je skusit to znova aj s tym ze si to niekam poznacis. pre tuto vec neodporucam zaciatocnikom instalovat programy pomocou configure; make; make_install. dalsi dovod je ze v systeme nastava problem s kniznicami a nevyriesenymi zavislostami ktore sa normalne riesia prirodzenym balickovacim systemom.
    • problem 18.11.2005 | 14:38
      Avatar jakub07 mendriva  Používateľ
      chcel bi som sa spítať ako nainštalovať hry na linux mam mandrivu 2005 a stiahol som si nejaké malé hry a prosím visvetlite mio to čo najjednoduchšie mam len 14 rokou a linux man asi pol roka za odpoveď vopred ďakujem najlepšie spravíte ak mi napíšete na icq 246830819 alebo ešte lepšie na skype môj nic je jakubrichi.
      • Re: problem 18.11.2005 | 14:50
        Avatar zeropoint pozri info o mne  Používateľ
        neuveritelne ta vekova hranica sa dnes vo vsetkom znizuje drogy sex kriminalita a este aj operacne systemi ;-))) len tak dalej... ok jakub pocuj ja niesom ziadny borec v linuxoch a mam linux asi 8 dni takze vobec nic dokopi neviem ale zakazdym ked som sa tu nieco niekoho pytal tak chceli vediet po mne tieto veci .... ci to co mam a chcem nainstalovat je vo forme RPM alebo tar.gz?? ked som odpovedal od toho sa vzdy odvinuli dalsie informacie... takze napis co masstiehnute ci to je vo forme : nazovhryalebo balika.RPM alebo nazovhryalebo balika.tar.gz
        • Re: Re: problem 20.11.2005 | 11:43
          amater   Návštevník
          "/sbin/iwpriv wlan0 wlan_para channel=6" chcel by som vediet co znamena tento vypis . V adresary "sbin" su binarne ovladace? /lib/modules/2.4.20-8/kernel/drivers/net/wireless/ directory... ..a v adresary "lib/modules.." su moduly? Ako to vlastne je?
          • Re: Re: Re: problem 20.11.2005 | 15:16
            marfo   Návštevník
            inak na tvoju otazku dam za chvilu odpoved len nemam cas
          • Re: Re: Re: problem 20.11.2005 | 16:06
            marfo   Návštevník
            /sbin - Špeciálne programy (na configurovanie) určené iba správcovi /lib - V adresári /lib sú uložené základné knižnice potrebné pre beh systému /lib/modules/2.4.20-8/kernel/drivers/net/wireless/ directory... - -tam budu kniznice pre jadro na ovladanie netu OK? marfo
            • Re: Re: Re: Re: problem 20.11.2005 | 17:46
              amater   Návštevník
              OK. Dik za radu.
      • Re: problem 20.11.2005 | 15:05
        marfo   Návštevník
        jakubko teraz sa s tebou skontaktujem na icq inak ja mam 12 rokov a pouzivam linux 4mesiace a som root u nas doma a zatial som vsetko spravil bez pomoci niekoho u nas doma zatial som mal cest vyskusat 5distribucii a rozhodol som sa pre suse9.3 tak icq mam 328928091 dufamze vyriesim tvoj problem.