Bez grubu a lila ale s Linuxom a XP

Sekcia: Aplikácie & Desktop 18.11.2005 | 23:14
Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
Ahoj, chcem sa opýtať, ako je možné dosiahnúť, aby som pri inštalácii nedal žiadneho správcu štartu, ale používal klasika windows "štartér" ale háčik je v tom ako mu "podať" že chcem aby sa mi dalo spúštať i Linux. Teda len doplním, že ked mám dva windowsy tak mi vypíše na váber zu dvoch OS. Takto to chcem akurát že jeden je Ixspé windoze a druhý je OS Linux SuSE 10. Dakujem.
    • Re: Bez grubu a lila ale s Linuxom a XP 18.11.2005 | 14:18
      Avatar Jozko Mrkvicka Matejovie Gentoo  Používateľ
      a co takto disketa ?
      A computer is like air conditioning: it becomes useless when you open windows.
      • Re: Re: Bez grubu a lila ale s Linuxom a XP 18.11.2005 | 14:26
        Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
        Nie, diskety nepoužívam, a ani disketovku...prevapivé, že?
    • Re: Bez grubu a lila ale s Linuxom a XP 18.11.2005 | 14:20
      Avatar Jozko Mrkvicka Matejovie Gentoo  Používateľ
      a aj grub aj lilo sa urcite da nastavit tak aby vedeli spustit obidva windoze ;) a aj linux ;)
      A computer is like air conditioning: it becomes useless when you open windows.
      • Re: Re: Bez grubu a lila ale s Linuxom a XP 18.11.2005 | 14:23
        Avatar ims Debian  Používateľ
        Tu je vynikajuci clanok nastavenia grubu aj pre windows //portal.suse.cz/node/797
        • Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s Linuxom a XP 18.11.2005 | 14:26
          Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
          Len ja nechcem ani gruba ani lila...
          • Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s Linuxom a X 18.11.2005 | 14:29
            Samuel Cengel   Návštevník
            a co je take pekne na tom windblows spravcovi startu?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s Linuxom 18.11.2005 | 14:30
              Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
              Ak to nesúvisi s otázkov a odpovedou prečo sem píšeš? Bud vieš a poradíš alebo nie....sorry drzosť....ale potom je to dosť nepriehladne....
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s Lin 18.11.2005 | 14:41
                peter golis   Návštevník
                ono to suvisi s otazkou. ak clovek nechce instalovat doplnkoveho boot managera, tak teoreticky moze startovat linux aj cez windows boot manager (ntldr aj s konfigurakom boot.ini). ale ak si dobre spominam, tak to vyzadovalo mat windos na disku s fat (ci sa to uz zmenilo, netusim). potom existoval program loadlin.exe ktory nahral linux z prostredia msdos, ja som to pouzival na win95/98. do akej miery je kompatibilny s poslednymi verziami windog netusim. dalsou moznostou je vytvorenie startovacej diskety alebo cdcka. postup je takmer identicky. cdcko moze byt pochopitelne aj RW, a dokonca aj to malinke. otazen je ktora z moznosti bude najvyhodnejsia. ps.: moznosti je skutocne vela. viac ako je tu popisane ;-0
          • Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s Linuxom a X 18.11.2005 | 14:29
            Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
            Osobne ked cez fdisk dám preč disky s Linuxom, tak sa mi nespustí Windows lebo grub tam nieje...takto by sa mi spustil a z widoze by som len položku na spuštanie linuxu odobral...a potom znovu hodil linux....
            • Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s Linuxom 18.11.2005 | 14:33
              Samuel Cengel   Návštevník
              Je to zaujimava poziadavka, ale nemyslim si (mozno sa mylim), ze to ide spravit, tak ako to chces ty. Linux nema grub alebo lilo zase len tak pre srandu kralikov:=)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s Lin 18.11.2005 | 14:51
                Samuel Cengel   Návštevník
                tak vidim, ze predsa len Peto ma v tejto oblasti znalosti, ale aj tak si myslim, ze toto je troska taka diskutabilna poziadavka. To mi pripada, ako keby som sa rozhodol pouzivat linux, nainstalujem si ho a za dva dni sa ho rozhodnem zmazat a zrazu mam problem s grubom alebo lilom (vlastne to az taky problem nie je, lebo vsak ten bootloader sa da dat prece) No aj tak neviem, preco ludia, ktori chcu zacat pracovat s linuxom maju problem s tymito vecami. Moje problemi boli skor ako sa naucit pracovat s nim a nie riesit, ze linux chce grub alebo lilo a win starter je krajsi alebo lepsi ako ostatne. vlastne je to uplna banalita a grub a lilo su omno konfortnejsie a prisposobitelnejsie ako ten win spustac. Ale je to tvoja osobna vec, takze si to kludne sprav, ako len chces a ako ti Peto napisal.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s 18.11.2005 | 14:54
                  Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
                  Bože môj prečo sa ozývaš na niečo čo asi tebe vadí...mne je u zadku či je win boot krajší či nie, proste otázka je či je to možné spúštať win cezen, a nie či ta trápi že ho dám preč a znovu tam....bluuuus
            • Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s Linuxom 18.11.2005 | 14:44
              Avatar Jozko Mrkvicka Matejovie Gentoo  Používateľ
              no a este sa to da mozno tak ;) ze mas dva disky :) a na jednom bude startoavt M$ win ;) a na druhom bude grug || lilo ;) ale to zasae sposobi ze vzdy budes musiet ist do biosu ;)
              A computer is like air conditioning: it becomes useless when you open windows.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s Lin 18.11.2005 | 14:48
                Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
                Peter tam napísal možnosť windows "štartér" kruci neviem ako sa to volá....proste ten chcem....klasika windowsácky..nijaký iný...ohladom win na Fat, mám Partition Magic, takže nieje problém dať ho na FAT. Disketu opakujem nechcem.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s 18.11.2005 | 14:57
                  peter golis   Návštevník
                  The Linux Documentation Project obsahuje odkaz na NT OS Loader + Linux mini-HOWTO najdolezitelnejsie body su 5 a 6. ale precitat si to clovek musi uplne cele. prenos cez disketu nie je potrebny, da sa to aj cez fat particiu. ale dokument bol z roku 2000, a odvtedy vysli dalsie 2 generacie winblows. tretia sa chysta.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila a 18.11.2005 | 15:09
                    Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
                    Ide to, super....dííík.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a li 18.11.2005 | 15:14
                      peter golis   Návštevník
                      a na disku fat alebo ntfs? bolo pouzite lilo alebo grub? aj my sa radi nieco naucime ;-)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila ale s 18.11.2005 | 15:36
                  Avatar Jozko Mrkvicka Matejovie Gentoo  Používateľ
                  a win$ bootmanager nepozna a ani nebude poznat ine systemy ako od M$ :)
                  A computer is like air conditioning: it becomes useless when you open windows.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a lila a 18.11.2005 | 15:57
                    peter golis   Návštevník
                    preco by nevedel? vie. len ho treba k tomu znasilnit.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a li 18.11.2005 | 15:59
                      Avatar Jozko Mrkvicka Matejovie Gentoo  Používateľ
                      no pokial ja viem tak nevie ;) a myslim ze M$ nepojde sam proti sebe tym ze to doroby abi to islo ;)
                      A computer is like air conditioning: it becomes useless when you open windows.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a li 18.11.2005 | 15:59
                      Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
                      Ja som si dal disk do fs FAT,
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bez grubu a li 18.11.2005 | 16:00
                      Samuel Cengel   Návštevník
                      Keby sme aj zeny tak museli znasilnovat, to by bolo zle, kde by spel potom tento svet:-) uz aj tak nespeje k nicomu dobremu:=)
    • Re: Bez grubu a lila ale s Linuxom a XP 18.11.2005 | 23:14
      Dash   Návštevník
      Caf. No mne sa take daco podarilo... Normalne si editni boot.ini tam pridaj linux, no a ako jadro alebo teda to, co zavadzam aby sa mohol zaviest system som si dal nejaky subor z netu... Lenze hacik je v tom ze si musis zohnat ten subor. Ked ces, poslem ti to cele. Ked to ces napis mi na mail mikeb@inet.sk. A ece musis nastavit lilo dat do root. That's all. Win loader hotovy ;) S pozdravom Dash ;)