prestal ist zvuk aj wifi....

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.12.2005 | 05:11
proof   Návštevník
Ahoj, som linux-zaciatocnik, mam Ubuntu a vsetko slo vzdy ako malo. Az raz restartujem a v gnome zistim ze nejde zvuk. Pise ze nenaslo toto zariadenie. Ak si dam lspci tak tam zvukovka (AC97) je dokonca my bezi na nu aj daky modul (aspon to tak vyzera). Co s tym? Jedine na co som si spomenul ze som predtym robil bolo update-grub. Moze to byt pricina? Uz som selico mozne instaloval, menil driver, ale vsetko slo vzdy, tak fakt neviem. A dneska zapnem a nenaslo mi wifi kartu (miniPCI) s ktorou nikdy nebol nijaky problem. Uz ziadne eth1. Co s tym? Dakujem za kazdu radu vopred, rozmyslam ze to setko preinstalujem, ale co ked sa to stane znova? :)
    • Re: prestal ist zvuk aj wifi.... 07.12.2005 | 20:57
      proof   Návštevník
      A sorry, nedal som to do sekcie HW lebo podla mna to zapricinil resp. suvisi to skor so softom ci uz grub alebo gnome, ale neviem..
      • Re: Re: prestal ist zvuk aj wifi.... 07.12.2005 | 21:54
        peter golis   Návštevník
        ono to bolo skor sposobene nekorektnym restartom. ale ake su to nejake moduly? nie je treba opravit suborovy system?
        • Re: Re: Re: prestal ist zvuk aj wifi.... 07.12.2005 | 22:42
          Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
          To je mozne ze to bol nekorektny restart, dva razy mi to dako cele ostalo len v konzole a ani za svet som to nevedel vypnut alebo dostat do Gnome tak som to vypol natvrdo... (a BTW ako to treba? shutdown -now? :-) Moduly su to tieto (lsmod): snd_intel8x0 30144 0 snd_ac97_codec 72188 1 snd_intel8x0 snd_pcm_oss 46368 0 snd_mixer_oss 16128 1 snd_pcm_oss snd_pcm 78344 3 snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_pcm_oss snd_timer 21764 1 snd_pcm snd 48644 6 snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_timer soundcore 9184 1 snd snd_page_alloc 10120 2 snd_intel8x0,snd_pcm A ako 'opravym suborovy sytem'?
          • Re: Re: Re: Re: prestal ist zvuk aj wifi.... 07.12.2005 | 22:51
            Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
            no uz som si aspon pozrel ako sa dostanem naspat do gnome (startx) a vypnem pc (shutdown -h now), lebo ked som bol len strateny v konzole, nemal som si to ako pozriet na webe (alebo lynx?:) Dik za radu, a co teda mam postvarat aby to bolo ok?
            • Re: Re: Re: Re: Re: prestal ist zvuk aj wifi.... 08.12.2005 | 00:04
              peter golis   Návštevník
              zvukovku to naslo. skus nakopnut nejaky alsamixer a nastavit hlasitost. inac v lynxe si pozries internet, ale tabulky a frames, tak to asi nie ;-)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: prestal ist zvuk aj wifi.. 08.12.2005 | 02:09
                Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
                Ten alsamixer akoze v konzole? Lebo cokolvek co suvisi so zvukom v gnome mi napise daku chybu, vobec to ani nezacne prehravat, tvari sa to proste ze nemam zvukovku. Tak isto som si vsimol ze aj ked bezi shutdown a vypisuje sa tam co sa vypina tak napise daku chybu, nieco v tom zmysle ze zvuk nemoze vypnut lebo tam ani nie je. A to sa bezne stava ze ked normalne sa nevypne linux tak je selico potom naprd?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prestal ist zvuk aj wi 08.12.2005 | 09:40
                  peter golis   Návštevník
                  daka chyba, to je co? ty ten problem asi nechces vyriesit. inac ked tvrdo vypnes linux, tak to moze potom skoncit velmi zle.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prestal ist zvuk a 08.12.2005 | 17:56
                    Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
                    Takze ked dam reboot a zacne vypinat, napise mi toto: init.d/alsa-utils: Warning: 'alsactl store' failed with error message 'alsactl: save_state:1163: No soundcards found "No soundcards found" cize tak, a napriklad ovladanie hlasitosti mi vypise: Error: No volume control elements and/or devices found.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prestal ist zv 08.12.2005 | 18:32
                      peter golis   Návštevník
                      ta zvukovka je naozaj ac97? skus alsa installer alebo alsa konfigurator ktory ti nadeteGuje a nakonfiguruje znova danu zvukovku.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prestal is 08.12.2005 | 19:56
                        amater   Návštevník
                        teda mozno to vies ale pre istotu- ak ti ostane PC visiet a nevies nic spravit ,tak skor ako ho natvrdo vypnes tak skus Ctrl+Alt+Delete , a chvilu pockat ci sa stroj vypne.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: presta 08.12.2005 | 20:01
                          amater   Návštevník
                          ...a este ,Linux predsa ma zalohovanie nastaveni, neviem ako sa to v tom Ubuntu vola ,ale musi to mat. Takze vsetko sa musi dat vratit do povodneho stavu ,lenze musis vediet ako sa to v tom tvojom konkretnom Linuxe spusta.
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pr 08.12.2005 | 20:12
                            peter golis   Návštevník
                            zalohovanie nastaveni je ti na nic pokial neopravis disk. BTW: ctrl+alt+del vecsinou restartne pocitac, ale da sa to predefinovat v inittab.
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 09.12.2005 | 03:05
                              Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
                              Dakujem vam za rady, pohladam tu obnovu zalohy, ale ako si opravim disk? daky scandisk pod linuxom.. sorry ale neviem ako sa to vola. dik
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 09.12.2005 | 03:17
                                Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
                                a hladal som tu obnovu nastaveni hladal hladal ale nic nenasiel. Co mam take hladat? je nejaky konkretny adresar kde sa to zalohuje? ...
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prestal is 09.12.2005 | 03:15
                        Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
                        takze som to pozrel, je to Yamaha AC-XG Audio Device co z toho vyplyva? Nie je proste nejaky sposob ako sa vsetko znova samo nakonfiguruje a pojde to tak ako na zaciatku? tak ako ked vo Win odinstaolujem a nainstalujem drivery?
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: presta 09.12.2005 | 08:06
                          amater   Návštevník
                          Zatial som videl niekolko distier kde sa ta zaloha volala ako Backup alebo Failsafe. Stacilo napr. vybrat tlacitko Backup a potom Restore alebo zas v inom distre bola pri starte moznost ze Failsafe. Treba si to vyhladat v manualy ,alebo na stranke vyrobcu.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: presta 09.12.2005 | 10:46
                          peter golis   Návštevník
                          scandisk sa v linuxe vola fsck obnova systemovych nastaveni sa deje obnovenim adresarov /etc /usr/etc /usr/local/etc. adresare su to malicke, takze zalohovat ich nie je problem. ale obcas sa vyskytne program ktory ma nastavenia aj niekde inde ale vtedy vecsinou nejde o systemove nastavenia. recovery console sa da v linuxe vyvolat niekolkymi sposobmi: 1) clovek pouzije zachrannu distribuciu, popripade prve instalacne medium ktore sa da pouzit zvycajne aj na toto len treba precitat navod na startovanie. kazda distribucia to ma inac. 2) pri boote sa zada jadru parameter init=/bin/sh, vtedy clovek nastartuje single user mod, root (/) ma vecsinou na citanie a ostatne disky (/home,...) sa nepripajaju sposobou je aj viacej. ale ked to uz clovek ma, tak by mal spustit fsck na vsetky linuxove disky. normalne sa to deje pri starte systemu. system si skontroluje ci boli korektne odpojene disky alebo ci maju priznak ze su poskodene a v pripade potreby ich skontroluje. ale tato automaticka kontrola sa da aj vypnnut.
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pr 10.12.2005 | 04:46
                            Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
                            takze Restore som nenasiel nikde ale je tam pri starte moznost Failsafe, tu som dal setko sa startuje ako normalne ale vypisuje sa do podrobna. No zvukovka stale nejde a je tam jeden chybovy vypis a to presne ten isty ako som hore uz napisal s tou ALSou ze nenasla ziadnu kartu. a ten fsck mam ako spustit, ked ho napisem je tam ze je nebezpecne pouzit ho na namountovany disk, ale hlavny root disk sa neda odmountovat, tak ako na to? Pockam 20 startov ze sa spusti sam?
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 10.12.2005 | 05:11
                              peter golis   Návštevník
                              zvukovka ti nepojde pokial si ju neprekonfigurujes. poskodila sa ti konfiguracia. root neodmontujes, root mozes iba premontovat do read only. otazka je co bol root, ci / v zachrannej distribucii alebo tvoj /dev/hda1 (ci kde si ho mal a stale mas). .. inac hlavny disk (root) sa odpaja iba pri restarte alebo vypnuti masiny ako jedna zo zaverecnych uloh.