USB again...!problém

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.12.2005 | 18:51
Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
No a mam problem. SKusal som cez NTrawrite skopcit subor boot2pup.img (patriaci k Puppy Linux-u) a zrazu mi ukazalo ze disk usb ktorej znacku asi netreba naozaj vravieť, lebo je pitvana vo viacerych forach, ze velkost z 124Mb je 108. Ale kaslem na ten Puppy, a chcem spet svojich 124Mb. Da sa nejak sformatovat znovu ten disk? I vo windowse ma velkost zrazu 108Mb. Prosim o surnu pomoc. Ako vratit disku USB jeho vsetko miesto? Ako sa formatuje disk USB v Linuxe? Prosim o konkretne zobrazenie. Pripajam ho ako mount /dev/sda1 SuSE 10 OSS. Dakujem
    • Re: USB again...!problém 08.12.2005 | 17:49
      Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
      Hops, zo 128Mb, je 108Mb....
    • Re: USB again...!problém 08.12.2005 | 18:06
      Jojo   Návštevník
      Standartne by mal fungovat fdisk alebo fcdisk alebo v daktorych distribuciach Disk druid. Takze postup by mal byt z konzoly ako root: fdisk /dev/sda1 potom stlac "m" na moznosti a potom pomocou "d" mozes vybrat particie na danom disku kt. chces vymazat. Ukoncis to cele (Ctrl +C)
      • Re: Re: USB again...!problém 08.12.2005 | 18:08
        Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
        znamená, že potom by mohol znovu "ukázať" sa ako 128Mb disk?
        • Re: Re: Re: USB again...!problém 08.12.2005 | 18:20
          peter golis   Návštevník
          ak si daval zapisat imahe puppy linuxu priamo na fyzicky disk a nie na jeho particiu (logicky disk) ta ako. prepisala sa ti tabulka rozdelenia diskov na tych 108Mb. fdiskom to prerozdelis naspet na povodnu velkost. ale asi budes musiet vybrat nejaku windows type particiu a naformatovat ho na fat32 aby ho poznali aj windowsy. pravda, ak ich potrebujes.
          • Re: Re: Re: Re: USB again...!problém 08.12.2005 | 18:27
            Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
            No takto ako mi tu radily som to puppy hodil na sda1: dd if=image.img of=/dev/sda1 A ked som otvoril v mc-omanderi tak na disku boly nečitateľné súbory....presnejšie tkéto ozátkiny ?????? a v červených a myslím zelených farbách. Načo winParticiu vybrať? myslíte tým v linuxe v fdisku?
            • Re: Re: Re: Re: Re: USB again...!problém 08.12.2005 | 18:34
              Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
              ono to ako to zariadiť(boot z usb) je vlastne vypisane vo viacerych tu písaných forach ohladom KINGSTON. Takže ani nemusel som to vypisovať. Takže skušal som všetko poradené.
            • Re: Re: Re: Re: Re: USB again...!problém 08.12.2005 | 18:43
              peter golis   Návštevník
              ak chces ten usb kluc pouzivat aj na windows, tak musis mat vytvorenu particiu pre windows a na nej windowsovy suborovy system. inac z neho nebude windows citat a ani nan zapisovat. ale to image je co zac? file image.img vrati co?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: USB again...!problém 08.12.2005 | 18:45
                Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
                ten image je zo stránky od vydavatela puppy linuxu, presný názov je boot2pup.img.gz po untare vznikol boot2pup.img
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: USB again...!problém 08.12.2005 | 18:51
                  peter golis   Návštevník
                  no, ja len ci je to image celeho disku vratane rozdelenia particii alebo je to len image particie. teda ci sa ma zapisat na /dev/sda alebo /dev/sda1 co vrati prikaz? file boot2pup.img alebo si to mame koli tebe zacat stahovat cez internet?