Linux a tvrdy reset

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.01.2006 | 17:00
Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
Ako uz pisem v jednom threade, vznikol mi problem s rozoznanim zariadeni a podla reakcii som usudil ze pricinou je tvrdy reset. Nechcem to porovnavat s Win (kde som s tym nejak nemal problemy), ale: Cim to je ze tvrdy reset je taky velky nepriatel linuxu? Co konkretne sa prihodi alebo nezapise ze potom vznikaju problemy? Ak mam pekne vypiplany linux a zrazu vypnu prud, je to proste smola a treba casto znova instalovat vsetko? Ako tomu predist, da sa nieco zalohovat z konfiguracie, bootu.. cim to potom lahko opravim??
    • Re: Linux a tvrdy reset 08.12.2005 | 18:23
      metla   Návštevník
      Tvrdy reset je nepriatel každeho OS.Nemusiš sa bať na rozdiel od WIN sa linuxu nestane nič
    • Re: Linux a tvrdy reset 08.12.2005 | 18:28
      peter golis   Návštevník
      ak stlacis tvrdy reset, tak sa ti nezapise cache na disku. data s ktorymi si pracoval budu nenavratne stratene. a suborovy system sa moze dostat do nekonzistentneho stavu, teda poskodis si disk. dalej, tym ze resetnes alebo vypnes disk ti mozu klepnut hlavicky o platnu na disk. zasa prides o data a poskodia sa ti sektory na disku. toto nie je limitacia linuxu ale pocitacov pracujucich s harddiskami. ty si zrejme resetol linux ked nieco zapisoval. najhorsie je to ak pocas instalacie resetnes pocitac.
      • Re: Re: Linux a tvrdy reset 08.12.2005 | 19:59
        metla   Návštevník
        Nestraš zas až take važne to nie je .Nespočetne vela krat my vyrazilo istič LINUX vždy nabehol bez problemov .Počas inštalacie to je samozrejme ina vec.
        • Re: Re: Re: Linux a tvrdy reset 08.12.2005 | 20:03
          amater   Návštevník
          Mas odpoved na teme "Nejde zvuk ani wifi"
        • Re: Re: Re: Linux a tvrdy reset 08.12.2005 | 20:14
          peter golis   Návštevník
          dopad tvrdeho restartu na suborovy system je rozny. ak clovek nic nerobi po dobu dlhsiu ako 15 sec (standardny interval na uvolnenie diskovych buffrov z cache), tak sa nestane nic. ale ak vtedy stahuje z torrentu, striha alebo komprimuje multimedia, popripade instaluje novy software, tak je to tvrdsie.
          • Linux a tvrdy reset 05.01.2006 | 22:55
            lukeworker   Návštevník
            ja a resetovanie sme velky priatelia aj vo WIN aj vo Linuxe zatial sa nic neodsralo
            • Re: Linux a tvrdy reset 05.01.2006 | 23:17
              puco   Návštevník
              to neznamena, ze nabuduce sa nic nestane. Zalezi, aj od toho, ci tam mate nieco dolezite. Preinstalovat system nebyva najvacsi problem.
          • Re: Re: Re: Re: Linux a tvrdy reset 06.01.2006 | 01:03
            azurIt   Návštevník
            stale zbytocne strasis a velmi to zvelicujes. ani pri tvrdom resete sa v 99% pripadoch nestane takmer nic, na to mame predsa zurnal vo filesysteme..
            • Re: Re: Re: Re: Re: Linux a tvrdy reset 06.01.2006 | 10:33
              cov   Návštevník
              no, prave si myslim, ze to taky zalezi na souborovem systemu, myslim, ze kdysi kdyz jsem zkousel redhat 7 jsem tam mel ext2 a po resetu se to nejak vice kontrolovalo a hlasilo nejake chybky, ale ted pouzivam vetsinou reiserfs a i po hard restarte (i vypnuti proudu) jsem nezaznamenal chybku , ale nejsem zas takovy odbornik na OS , jen pisu sve zkusenosti..
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linux a tvrdy reset 06.01.2006 | 17:00
                WlaSaTy   Návštevník
                ano, zurnalovacie suborove systemy (reiser, ext3) sa vo vseobecnosti vedia lepsie zariadit pri tvrdom resete. ale obcas moze mat clovek smolu. uz som to zazil ked bola poskodena oblast disku prisluchajuca zurnalu a smart zlyhal. jednalo sa sice o winblows aj s ntfs, ale tie si s tym nevedeli poradit. linux vedel uzivatelske data precitat bez problemov. ale nespoliehal by som sa na to. predsa lacnejsie disky nemusia mat implementovane automaticke parkovanie hlaviciek a pri resete (alebo tvrdom vypnuti) s nimi klepnu po platni. a clovek pride o data. tyka sa jak harddiskov v pocitaci, tak aj harddiskov v usb koliske, popripade externej scsi sachte. i ked scsi sachtu malo kto pocuziva. ja som ju nemal, a mojich 5 diskov som mal polozenych na stole, ved predsa cena za plastovu krabicu s vetronom je trochu vysoka.