ako funguje instalacia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.01.2006 | 22:05
robo   Návštevník
ahojte, mam otazku ako funguje instalovanie programov v linuxe? ak sa to da nazvat instalovanie... mam nejake rpm, bz2 a este neviem co. ale po otvoreni mi nezobrazi instalaciu. ako na to? dik
    • Re: ako funguje instalacia 06.01.2006 | 16:51
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      no ak sa nemylim tak v user-friendly distrach (mandriva, fedora, suse) po klinknuti na rpm balicek by sa mal zacat instalovat. ak nie treba pouzit utilititu rpm (dalej vid man rpm) pripadne nejaku graficku nadstavbu (napr. kpackage). tar.bz2, tar.gz, tbz, tgz je program v zdrojovych kodoch ktore treba skompilovat a instalovat (rozbalit, ./configure s pripadnymi parametrami, make, make install). tgz moze byt aj balicek pre slackaware (ako rpm napr. v mandrive).
      • Re: Re: ako funguje instalacia 06.01.2006 | 17:19
        WlaSaTy   Návštevník
        to je sice pravda, ale ak uz clovek chce instalovat zo zdrojovych kodov, tak by mal pouzit namiesto make install, prikaz checkinstall. inac si privedie system do nekonzistentneho stavu. popripade pouzit nejaku distribuciu ktora ma na tejto funkcionalite zalozeny balickovaci system. napriklad gentoo. uz ma aj graficky instalator, balickovanie je na vybornej urovni ale jeho instalacia a udrzba vyzaduje internet a rucnu editaciu konfigov. popripade keby sme chceli zajst do extremu, tak Linux From Scratch. alebo si clovek moze vytvorit vlastny CVS linux.
        • Re: Re: Re: ako funguje instalacia 06.01.2006 | 17:59
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          checkinstall som nepouzil nikdy a nikdy sa mi system nedostal do nekonzistetneho stavu... (ono ked clovek vie kde sa co instaluje tak nema problemy ;) )
          • Re: Re: Re: Re: ako funguje instalacia 06.01.2006 | 18:18
            WlaSaTy   Návštevník
            mne uz hej. ale trvalo mi to vyse roka.
    • Re: ako funguje instalacia 06.01.2006 | 17:04
      WlaSaTy   Návštevník
      preferovany sposob instalacie programov je pouzitie interneho balickovacieho systemu danej distribucie. ak ovsem nie su niektore balicky dostupne pre tvoju distribuciu a jej verziu, tak si mozes tie balicky vytvorit. nakolko nepises aku mas distribuciu, tak nemozeme posluzit :-(
      • Re: Re: ako funguje instalacia 06.01.2006 | 17:32
        robo   Návštevník
        ide o SuSe, zatial mi nie je jasne o com hovorite. som novy uzivatel linuxu a nerozumiem mu
        • Re: Re: Re: ako funguje instalacia 06.01.2006 | 18:22
          WlaSaTy   Návštevník
          suse pouziva spravu balickov vyvinutu firmou redhat. podobne ako mandrake, redhat, fedora a ich derivaty. takze sa vzdy najprv pozri ci nemas dany program uz na instalacnych mediach (program-verzia-.rpm) a tie si potom nainstaluj cez suse kontrol panel (ci yast ci ako sa to vola) alebo v prikazovom riadku cez rpm -Uvh program-verzia.rpm ak tam ten program nie je, tak si ho stiahni pre suse a podla moznosti pre tvoju verziu suse.
        • Re: Re: Re: ako funguje instalacia 06.01.2006 | 18:25
          azurIt   Návštevník
          vlastne ide o to, ze kazdy progarm sa vie nainstalovat sam (resp. kazdy slusny program). robi sa to tak, ze po kompilacii programu napises este prikaz 'make install'. avsak takato instalacia ma niekolko nevyhod: 1. musis si stiahnut zdrojove kody programu a tie skompilovat, 2. takto nainstalovany program moze byt problem potom odinstalovat. koli tomuto zacali vznikat takzvane 'balickovacie systemy', teda systemy, ktore sa staraju o instalaciu/odinstalaciu programov. nanestastie ich vzniklo hned niekolko roznych (kazda distribucia si vytvorila svoj system). teda ked si chces naintalovat nejaky program, tak, ako uz povedali vyssie, preferovany (a teda najlepsi) sposob je nainstalovat balik tohto programu. balik musi byt samozrejme urceny pre tvoju distribuciu a este k tomu musi byt urceny na presnu verziu tvojej distribucie. myslim ze SuSe pouziva rpm, cize si skus niekde na nete pohladat baliky pre SuSe a precitaj si manual k prikazu rpm (man rpm).
          • Re: Re: Re: Re: ako funguje instalacia 06.01.2006 | 22:05
            robo   Návštevník
            dakujem vam pekne, ziskal som aspon pribliznu predstavu. cennim si, ze aj uplnemu zaciatocnikovi ste to vysvetlili po lopate, dik