uzamknute urpmi

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.03.2006 | 14:33
klayman   Návštevník
Zdravim, vcera som sa pokusal instalovat nejake tie balicky do Mandrivy 2005. Prvych par kuskov islo v poriadku a potom zrazu odmietol instalaciu s hlaskou ze "databaza urpmi je uzamknuta". Ak by niekto vedel, tak mi skuske ozrejmit cim to je a ako to odstranit. A este jedna otazka, snazil som sa nainstalovat MPlayer. Najprv si vyziadal ze potrebuje gtk devel, tak som stiahol a skusil nahodit, a ten si zas vyziadal automake. Stiahol som automake a nainstaloval. Instalacia prebehla OK ale ked som skusal nahodit gtk, tak vypisal hlasku ze mu chyba automake, aj ked automake tam je, presiel som databazu dostupnych balikov a svieti tam ze je nainstalovany. Poradte com s tym. A ked vypise hlasku ze nemoze instalovat lebo je nejaky potrebny balik v neuspokojivom stave, to znamena ze ho tam mam, ale v starej verzii, alebo sa mi tym snazi povedat, ze tam nie je vobec. Dik za odpovede na vsetky otazky.
    • Re: uzamknute urpmi 01.03.2006 | 13:24
      mika   Návštevník
      Dopředu musím upozornit, že nejsem uživatel Mandrivy, ale snad můžu poradit. Databáze instalátoru obvykle bývá uzamčená, jestliže se ní již jednou pracuje, tedy když k ní člověk chce přistupovat dvakrát (má ji spuštěnou v grafice a chce něco zároveň instalovat v příkazové řádce). Jiný důvod mě nenapadá. Asi bych zkusil jednoduše instalovat to ještě jednou. U toho MPlayeru se divím balíku gtk-devel. Devel balíky bývají potřeba ke kompilaci programu, ale pokud MPlayer už je v balíku pro Mandrivu, není třeba jej kompilovat. Možná jste k instalaci vybral balík se zdrojovými kódy (src.mdk, pokud si správně vzpomínám, to jsem nikdy nepotřeboval). Chtělo by to tedy vybrat jiný, pokud jiný k dispozici není, musíte doplnit další zdroj softwaru, odkud je ke stažení (nebo si balík najít na internetu). MPlayer závisí na GTK (můj např. na libgtk2.0-0), ale divil bych se, kdybyste ho už na počítači nainstalované neměl.
      • Re: Re: uzamknute urpmi 01.03.2006 | 14:33
        klayman   Návštevník
        Vdaka za rada, presne tak, ja to mal pustene v grafike a zaroven som to tukal do konzoly...:-) Panenku, ta ja som lama:-)