Run subory

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.03.2006 | 05:30
klayman   Návštevník
Ja viem ze sa teraz opytam jak blbec (ved po prvych piatich dnoch pri Linuxe to asi ani nijak inak nejde] ale co mam robit so subormy run??? Stiaholsom to z netu a fakt neviem co teraz. Dik za odpoved a...
    • Re: Run subory 01.03.2006 | 21:56
      Avatar maiky Slackware 10.2 a 11.0  Používateľ
      V prvom rade si skontroluj opravnenie na run subore. Mal by si mat nastavene pravo na spustenie. Ak tak nie je, tak napis chmod 777 program.run . Potom by si ho mal normalne spustit. Je to v podstate binarny subor, ktory vo vacsine pripadov obsahuje instalator. Zatial som sa nestretol s pripadom, ze by nesiel spustit na roznych distribuciach linuxu. Ale pravda je taka, ze vsade pouzivam slackware, obcas sa vsak stretnem s mandrivou, ubuntu, rad hatom, debianom, alebo suse. Vyskusaj, popripade napis ak ti nieco nebude fungovat. Hlavne o aky program sa jedna, tvoju distribuciu apod...
      • Re: Re: Run subory 01.03.2006 | 22:02
        klayman   Návštevník
        Dik moc, pomohlo to, nemal som v pravach zaskrtnutu moznost spustit subor. Este raz dik...
        • Re: Re: Re: Run subory 02.03.2006 | 15:43
          Drom   Návštevník
          To byva slusnost u veci ke stazeni nemit +x (instalatory a podobne). Clovek se pak uklepne mysi a ono to neco zacne delat (a pokud je to terminalova vec, tak v grafice ani nic nevidi).
          • Re: Re: Re: Re: Run subory 03.03.2006 | 11:18
            klayman   Návštevník
            Ono povodne ked som na to klikol tak otvoril KWrite a ked nacital nekakych 65 MB tak zamrzol...:-) To ma zmiatlo, ze som nevedel co dalej...
            • Re: Re: Re: Re: Re: Run subory 10.03.2006 | 05:30
              Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
              :) Stane se. V radku spust v adresari, kde mas dany soubor: chmod +x jmeno_souboru Ve Tvem oblibenem grafickem prostredi se to (obvykle) skryva ve vlastnostech souboru (nejaka zalozka nebo tak a tam zaskrtavatko "[X] spousteni" nebo tak :)) Pokud znas zaklady programovani, tak muzes v nejakem textovem editoru prozkoumat, co se v souboru deje (co bude delat), byvaji to archivy ubastleny do jednoho souboru se skriptem, neco jako samorozbalovaci archiv a instalator v jednom - zalezi jak co. Pokud prostudujes ovladani programku checkinstall, muzes si celkem jednodusse z toho instalatoru udelat i balicek pro Tvoji distribuci (deb, rpm nebo slackware) a pak s nim nakladat jako s normalnim balickem, coz je pro odinstalovani a manipulaci trochu pohodlnejsi.
              -- Buduj vláčky, posílíš mír!