Aky linux pouzit na zaciatok!

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.03.2006 | 21:37
michal   Návštevník
prosim vas som zacinajuci linuxak a chcel by som poradit akym linuxom mam zacat!Potreboval by som taky aby mal ovladace uz na CD!Dakujem
    • Re: Aky linux pouzit na zaciatok! 03.03.2006 | 19:35
      slackwareprecti si toto   Návštevník
      kterou znacku auta si mam vybrat, jsem zacatecnik..bmw,skoda,renault,ford,trabant...? precti si toto : http://www.linuxos.sk/clanok.php?clanokid=60 a vyzkousej prvnich 20 nejoblibenejsich distribuci na http://distrowatch.com (pravy sloupec) pak budes vedet co Ti vyhovuje , vic poradit nikdo nemuze :)
      • Re: Re: Aky linux pouzit na zaciatok! 03.03.2006 | 23:11
        Dumaru   Návštevník
        Si mu poradil, že vyskúšať 20 distribúcií. Byť na jeho mieste tak sa fest pobavím. Však mu daj typ podľa konkrétnych skúseností a nie nejaký odkaz.
        • Re: Re: Re: Aky linux pouzit na zaciatok! 03.03.2006 | 23:38
          slackware   Návštevník
          tip podle vlastnich zkusenosti? tak tedy vys**r se na mandrivu, mandrake, suse, fedoru a zacni hned od slackware... tam se apon vyznas v konfiguracich
    • Re: Aky linux pouzit na zaciatok! 03.03.2006 | 22:45
      Avatar maiky Slackware 10.2 a 11.0  Používateľ
      tak skus fedoru, alebo mandrivu. to su take klikacie, a mozes sa zacat ucit pracovat aj v shellu. potom prejdi na nieco lepsie - ubuntu, debian, slackware
    • Re: Aky linux pouzit na zaciatok! 03.03.2006 | 23:08
      Dumaru   Návštevník
      Fedora Core 4 mi nereže a v SuSE okrem iných problémov musíš riešiť multimédiá ako aj vo Fedore a máš viac nastavovačiek cez YaST. Jednoznačne odporúčam Mandriva 2006, určite najľahšie a najprívetivejšie distro, aj keď mám pocit, že Mandrake 10.1 (staršie distro) je oveľa dotiahnutejšie a doladenejšie distro.
      • Re: Re: Aky linux pouzit na zaciatok! 04.03.2006 | 13:07
        Lukas   Návštevník
        Ja som za posledný čas vyskúšal: Mandrake 10.0 6CD - vela softu, všetko išlo, pohoda. Mandrake 10.1 Poriadne orezaná 10.0, nebadal som nejaké zlepšenie Debian 3.1 Sarge - len problémy Ubuntu - nič moc, pekné ale málo softu Suse - perfektný, ale na to že má dvd, mohol by mať v sebe multimediálne kodeky, perfektne bere USB, foťáky, blue.. Slax- liveCD, ten bol dobrý Fedora - ako slabý začiatočník, som ho nemohol dať dokopy s win, nenašiel napalovačku. Pre začiatočníka sa mi javí najlepšie Suse. Len musím vyriešiť multimédia Mandrake, ഼Mandriva už majú v sebe kodeky a to je výhoda. Tak podla mňa Suse alebo Mandrivu.
        • Re: Re: Re: Aky linux pouzit na zaciatok! 04.03.2006 | 13:22
          re   Návštevník
          pises: Ubuntu - nič moc, pekné ale málo softu neviem ako si na to dosiel ,ze malo softu , ved to je na tom to pekne ze nemusis zbytocne stahovat 5-6 CD-ciek ako napr. Suse , a aj tak vacsinu nepouzijes . V ubuntu stiahnes len minimum na 1 CD a ak potrebujes nieco viac tak si to stiahnes neskor. Ak mas dobre nastavene zdroje tak tam mas +- 18000 balikov, je to podla teba malo softu ? Multimedia v ubuntu tiez nie su vyriesene ,ake na to staci stiahnut automatix a po par kliknutiach je vsetko stiahnute a nastavene.
          • Aky linux pouzit na zaciatok! 04.03.2006 | 15:34
            55.lukas   Návštevník
            treba myslieť ako anti-linux začiatočník. Pokial nemáš net tak potrebuješ distribúcie s velkým množstvom softu. Druhá vec, že ak už máš aj net, a ako ja 128 linku, tak si tu distribúciu niekde zoženiem a nete skôr hladám odpovede ako sťahujem. Pretože u mňa je pomer stiahnuté/nainštalované skoro nulový. Neviem či som ja debil alebo čo. Nič mi nejde, zase tak hlúpy, že by som tie návody nepochopil nie som, ale neviem. Nedarí sa mi.
    • Re: Aky linux pouzit na zaciatok! 04.03.2006 | 21:37
      Hawkeye   Návštevník
      Myslim, ze Mandriva alebo SuSE su pre zaciatocnika celkom priatelne. Ak si ho chces iba vyskusat (teda bez akehokolvek rozmyslania), tak by som stiahol cesky Danix, alebo Knoppix (myslim, ze sa da objednat aj tu v obchode). Ale chyba mi jedna informacia - o aky pocitac ide (alebo skor ake ovladace ocakavas), ak ide o bezny typ, tak je to podla mna jedno, ale ak mas nejaky netypicky hardvér, tak by som neocakaval od instalacnych CD vela a skor sa zacal venovat internetu.