help so suse

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.03.2006 | 14:14
Stano   Návštevník
ahoj. tak som si znovu nahodil suse a mam par otazok... 1. ako nainstalujem IM programcok? som zvyknuty na gaim ale ten tu nie je, a nenasiel som RPM pre suse. skusal som zo zdrojaka ale chyba mi more kniznic... Kopete mam, ale neda sa ani spustit :( 2. ako rozfungujem ostatne disky? mam popri suse aj mandrivu a win disky... poznat ich pozna len ciastocne (vidno mena ale da sa len spustit)... raz mi to kamarat nahadzal ale uz netusim ako... a samozrejme tak aby to ostalo aj po restarte pc... dakujem... som taka jemne ale naozaj len jemne pokrocila lamka :)
    • Re: help so suse 23.03.2006 | 21:37
      NasaK   Návštevník
      1. Co znamena "neda sa ani spustit"? Skus to spustit z konsole.. A bachni sem co ti to vypise.. 2. Co znamena "vidno mena ale da sa len spustit"? Zvycajne to byva takto:mount /dev/hdaX /mnt/disk.. Ak to chces po restarte tak si pozri man fstab! ;) pokrocile lamky sa musia ucit.. cize let's RTFM! ;o)
      • Re: Re: help so suse 23.03.2006 | 21:41
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        1) podarilo sa rochodit gaim... takze prvy bodik je uz v pohode... pise to jednoducho neocakavanu chybu... 2) no ked dam priecinok mnt tak tam nic nie je... a ak aj najdem mena diskov (SYSTEM, HUDBA) atd tak s tym nemozem nic robit... do dakeho suboru to mam nacmarat ale nestusim kde :)
        • Re: Re: Re: help so suse 23.03.2006 | 22:11
          WlaSaTy   Návštevník
          ktoru cast vety: Ak to chces po restarte tak si pozri man fstab! ;) si nepochopil?
        • Re: Re: Re: help so suse 24.03.2006 | 01:54
          Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
          Predpokladam, ze SuSE 10 sa velmi nelisi od mojho 9.2. Takze: do priecinku /mnt/ sa standardne v SuSE nic nemountuje, veci ako cd/dvd, usb, floppy su v priecinku /media/. Wir disky sa mne po instalacii namountovali do /windows/ ak nevies co sa kam mountuje, tak preco nepozres /etc/fstab? ved tam je to napisane. pozri man fstab ako ti uz bolo radene a dopis do toho suboru co potrebujes. Ako definujes 'tak s tym nemozem nic robit' . nerozumiem otazke
          cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
          • Re: Re: Re: Re: help so suse 24.03.2006 | 14:14
            d   Návštevník
            ono vyšiel jeden beta manuál pripájame disky v Linuxe...skús pohľadať v Správach...adresa je myslím http://thanzel.szm.sk/mountsk.pdf