Otazky o Ubuntu v 5.10

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.05.2006 | 00:57
Avatar vdacny ubuntu 5.10  Používateľ
Zdravim....mam taky problem. Som si objednal distribuciu ubuntu 5.10, to by este bolo v pohode.Potom mi aj prisla a to celkom zadarmo...a to az 15 kusov cd. No a tu sa zacali moje PrObLeMy: 1.problem bol ten, komu ja tie cedla rozdam...ale to som vyriesil excelentne... 2. problem bol ten, ze ako uzivatel Windowsu som sa ho neksel vzdat, atak som chcel linux nainstalovat a mat dualsystem na svojom kompe, no ale to sa nejako po...alo a windows uz nebol...vravim si ok,sak aj tak som chcel neskor vzhradne prejst na linux.... Instalacia ubuntu prebehla v pohodke,len ked ma to hodilo do gnome,tak mi skoro zabehlo ked na mna zacal monitor blikat 60Hz....tak som sa to nejako pokusal zmenit,ale marne...(3. problem)Potom som si chcel vyskusat wine,,,,ci tam pojde counterstrike,no ale akosi som sa nemohol dostat na Decko,kde bol nainstalovany....teda ono mi to ukazovalo iba jeden disk a aj to bol nejaky systemovy,ci co....(4. problem)Neskor som z hrozov zistil, ze som si nejako pri instalacii odtajtrlikoval vsetky particie...a ubuntik si vytvoril iba jeden disk....aj to by bolo v pohode,som si myslel, sak si to nainstalujem nanovo, lenze to sa u mna objavil dalsi problem, problem cislo 5...ako nainstalovat nieco pod linuxom, a este ktomu windowsacke programy? Preto prosim o radu, ako to mam vsetko spravit, aby som konecne mohol vyuzivat tohoto maznacika aj doma.... PS:doma nemam internet,takze ak by sa dalo spravit nieco take,zeby som si programy,ovladace,proste setko potrebne softwarove vybavenie stiahol na Cedlo a doma nainstaloval.
    • Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 17:11
      WlaSaTy   Návštevník
      1 :-) 2a) ak nevies co je rozdelenie disku, tak by si to mal robit pod dozorom. ale co, mal si tam nieco dolezite? osobne fotky co nie su vypalene, nejaku vlastnu tvorbu? 2b) ovladac vesa 60Hz sa pouziva vo vsetkych operacnych systemoch. a vzdy je treba nahodit prislusne ovladace grafiky. a tak si neurobil, tak isto ani nepises co mas za grafiku. 3:) asi si budes musiet spomenut ako si to rozdelil pocas instalacie. 4:) asi si budes musiet spomenut ako si to rozdelil pocas instalacie. 5a) instalacia linuxovych programov je specificka pre kazdy typ distribucie. debianisti poradia apt-get, synaptics. trojkombinaciu (./configure; make; sudo make install) pouzivaj az ked sa nieco naucis o linuxe, inac ho budes moc casto preinstalovavat cely. 5b) instalacia windows programov sa deje cez wine. setup.exe/install.exe je len windowprasacky program. rovnako ako aj hra alebo prehravac multimedii/interfernetu. --- body 2a, 3, 4 mohli byt sposobene tym, ze si nehal Ubunutu prerozdelit disk podla jeho potrieb. to sa robi iba ked instalujes system na holy pocitac (bez systemu, programov a dat). skus sem dat vypis prikazu: /sbin/fdisk -l ci sa este oplati zachranovat nejake data ... --- ked budes tahat programy, tak pouzi cedlo rewedlo (CDRW), usetris za media. alebo mozes pouzit usb kluc, ale az ked usetris za media :-)))
      • Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 20:14
        Avatar vdacny ubuntu 5.10  Používateľ
        hej s tym prerozdelenim pri zaciatku instalacie linuxu mas pravdu,nejako som to tam dotapkal,a potom som uz len odklikaval secko mozne az kym sa ubuntu nezacal instalovat,ale to bola moja chyba.... to vsak bolo uz davno a odftedy sa mi uz aj disk stihol dodr...(poskodit), to ma asi velky LINUX potrestal :o))) Grafiku mam Ati radeon 9200SE 64MB....inak som skusal nainstalovat ovladac,co som stiahlol z netu,a neviem ci to fungovalo spravne,lebo ikonku mi zobrazilo,ale 60Hz som mal stale......no a mimochodom, potom som si na intrak zobral LIve CD, a ani tam mi to nepracovalo inak len na 60Hz....predtym som skusal live CD SLAX a tam mi pekne vyhodilo rozlisenia aj s freqvenciami ake som potreboval(tam sa daval na to myslim prikaz xconfig a naslo to grafiku,ci co) PS:Inak diky za radu s tymi RWckami :o)))) myslim ze stymto problemom si uz nejako poradim aj sam :o)))
    • Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 17:44
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      k tym 60Hz v subore /etc/X11/xorg.conf alebo /etc/X11/XF86Config-4 najdi riadky HorizSync a VertRefresh a nastav podla tvojho monitoru (ja mam 30-85, 50-160 na 17" monitore).
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 17:53
        WlaSaTy   Návštevník
        a funguje to aj ked pouziva vesa/framebuffer, teda bez akceleracie?
        • Re: Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 18:30
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ano, na kontrolu monitoru by malo byt vyuzite VESA DDC
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 19:00
            WlaSaTy   Návštevník
            od komunikacneho protokolu VESA DDC sa v dnesnej dobe upusta. najme pri LCD, pochopitelne. inac neakcelerovany ovladac vesa (popripade vesa framebuffer) je limitovany na 60Hz. to ze monitor obsahuje o nejaky ten drotik naviac po ktorom mozu tiect aj nejake informacie nesuvisi z touto limitaciou.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 19:14
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              to zavisi od modulu pre konkretnu graficku kartu. momentalne mam nahraty modul nv (tj. nie ten od nVidie) a nastavene parametre monitoru - vysledok je 85Hz. je mozne ze generic SVGA modul by to nezvladol, ale nestava sa, ze karta ostane nerozpoznana. cize fungovat to (na 99,9%) bude
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 23.04.2006 | 17:29
                WlaSaTy   Návštevník
                ano, o tom som hovoril. ak sa pouzije neakcelerovany ovladac, tak sa to chova takto. jedna sa o ovladace vga/svga/vesa/framebuffer zname aj ako generic.
      • Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 18:09
        123   Návštevník
        a neslo by to jednoduchsie cez System-->Predvolby-->Rozlisenie obrazovky ?
        • Re: Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 18:32
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          viem, ze nejake graficke nastroje na to existuju, ale tie nepoznam
          Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 19:55
          Avatar vdacny ubuntu 5.10  Používateľ
          tak to by bolo standartne,ale ono to nejde....teda ide ,lebo rozlisenie vpohode zmenim,ale dokonca ked dam 640x480,tak mi to navrhne 54 Hz,ostatne rozlisenia su na 60Hz
        • Re: Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 20:53
          Avatar vdacny ubuntu 5.10  Používateľ
          hhh....tak som tento sposob skusil na liveCD verzii a islo to :o))))
    • Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 22.04.2006 | 20:59
      Avatar vdacny ubuntu 5.10  Používateľ
      Taaakye teraz ked som vzriesil to roylisenie,sice iba na live distribucii,tak by som vas poprosil ci by mi niekto nedal navod ako nainstalovat Ubuntu tak aby mi tam ostal WinWOknous...teda dualsystem....keby tobolo v slovencine,alebo v cestine tak by som sa ne..sr.l :o)))
      • Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 23.04.2006 | 02:11
        chatpall   Návštevník
        odpoved je jednuducha... pri zadavani s kadial sa ma system nacitat daj nacitanie ineho disku ako je systemovy disk windowsu....
        • Re: Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 23.04.2006 | 03:50
          Avatar vdacny ubuntu 5.10  Používateľ
          takze ked dam linux(ubuntu )instalovat na iny disk, tak si potom budem moct vybrat ci chcem windows abo linux? sa nemusim obavat ze sa mi nieco stane s winom? lebo to by bolo velke nestastie....
          • Re: Re: Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 23.04.2006 | 18:44
            chatpall   Návštevník
            alebo rozdel disk na viacero particii a pouzivaj jednu na win a druhu na lin... ak nestanovis inac tak ti ubuntu premaze vsetko na disku a zmeni ti vsetky particie na svoje...
            • Re: Re: Re: Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 23.04.2006 | 23:54
              Avatar vdacny ubuntu 5.10  Používateľ
              ok....tak to mi zatial staci......idem to vyskusat ....dikes
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Otazky o Ubuntu v 5.10 02.05.2006 | 00:57
                Tino   Návštevník
                Ja tiez pouzivam Ubuntu. Stale sa s tym ucim pracovat, ale pokial nemas net, tak si myslim, ze instalovat toto distro je zbytocne. Bez netu tam toho vela neporiesis, hlavne, pokial chces celkom vyradit windoze. K tej instalacii, ja mam rozdeleny disk na paticie. Ale najskor si nainstaluj windoze a potom ubuntu. Heeeeeh a citaj co ti vypisuje pocas instalacii. Neodklikavaj zaradom. Inac podla mna je ubuntu skveleeeeee, ale bez toho netu, asi nie. Pekny den