TeX, LaTeX...

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.05.2006 | 16:03
Avatar jancek Mandriva 2006  Používateľ
Ahojte, mam takyto problem: v mojej Mandrive mam tex, myslim, ze to tam je standardne, ale kedze potrebujem pisat v texu aj nieco co obsahuje diakritiku a slovencinu, zistil som, ze si musim doinstalovat baliky tetex.., latex..., cslatex... a bohvieco vsetko.. skusal som to stiahnut z netu, ale neslo mi to nejako nainstalovat, stale nieco chybalo, same errory... tak som to skusil vyhladat cez ten Instalacny manazer, naslo mi tam toho vela, potom pytalo cd, dal som, a vyhodilo, ze nemoze citat subory...vsetky instalacne baliky, ktore som si vybral.. neviem ci to nejako suvisi s tym, ze to je tex, ale ine veci mi instaluje v pohode.. Je to trochu chaoticke, ospravedlnujem sa, ale tak vyzerala aj ta moja instalacia, prilis zlozite na mna. Ale, ak teda by nikto nevedel vyriesit moj problem, nema niekto podobne skusenosti, a nevedel by mi niekto povedat, ako rozbehat ten tex na mojom linuxe, aby som mohol pisat aj po slovensky? uvadzam aj priklad ako som to robil: \documentclass[a4paper,11pt]{article} \usepackage{times} \usepackage[latin2]{inputenc} \usepackage[slovak]{babel} % \author{JankoChujko} \title{Analizmus} % \begin{document} % \maketitle \section{Začiatok} Toto je začiatok mojej super diplomky.+ľšťčžčťýťžý \ldots \section{Zaver} \end{document} a potom som dal v konzole: tex 123.tex, tak sa vola ten subor. skusal som aj latex 123.tex, aj pdflatex 123.tex, no nic z toho neslo, usudil som teda, ze asi nemam tie jednotlive programiky. Takze vopred dik za pomoc
    • Re: TeX, LaTeX... 16.05.2006 | 00:19
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      ja by som ti poradil skor docbook (XML) a cez xmlto mozes generovat TeX, PDF, HTML, ... a pracu co napises mas prehladnu, rozdelenu podla kapitol a take srandy :) http://www.catb.org/~esr/writings/taoup/html/ch18s05.html
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: TeX, LaTeX... 16.05.2006 | 01:41
        Avatar petulik Kubuntu 5.10  Používateľ
        1. mas intalacne cd napalene dobre?? 2. urcite by som zmenil distribuciu. u mna mandriva letela po 2 dnoch do kosa. pouzival som LATeX v SuSE aj Kubuntu a nebol ani naznak problemu.
      • Re: Re: TeX, LaTeX... 18.05.2006 | 01:05
        Avatar svacko gentoo,hp-ux  Používateľ
        cafko,chcem sa len spytat,ake vyhody okrem XML mi prinesie docbook,ak nechcem konvertovat texty do html,ale pisat dokumenty (bakalarku,labaky,zadania a pod.) ? chvilu pouzivam latex,zatial ma strasi len praca s obrazkami, na ktoru si budem musiet este chvilku zvykat :) ako je na tom s obrazkami (a podporovanymi formatmi) docbook? diiky s.
        • Re: Re: Re: TeX, LaTeX... 18.05.2006 | 01:40
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          len chcem upozornit, ze nie som cez to odbornik. DocBook je DTD pre XML, je to ciste na rozdelenie podla obsahu (rozne temy - kniha, clanok a pod. rodelene do podcasti). mozes si k tomu napisat akysi template, ktory urcuje formatovanie nadpisov urcitej urovne a pod. obrazky sa urcite daju vkladat formaty xmlto: For documents of type "docbook": dvi html html-nochunks man ps xhtml fo htmlhelp javahelp pdf txt xhtml-nochunks
          Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: TeX, LaTeX... 18.05.2006 | 01:42
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          len chcem upozornit, ze nie som cez to odbornik. DocBook je DTD pre XML, je to ciste na rozdelenie podla obsahu (rozne temy - kniha, clanok a pod. rodelene do podcasti). mozes si k tomu napisat akysi template, ktory urcuje formatovanie nadpisov urcitej urovne a pod. obrazky sa urcite daju vkladat formaty xmlto: For documents of type "docbook": dvi html html-nochunks man ps xhtml fo htmlhelp javahelp pdf txt xhtml-nochunks
          Debian. apt-get into it…
    • Re: TeX, LaTeX... 16.05.2006 | 01:45
      Avatar Marián Ščerbák   Používateľ
      Neviem, mne celkom stacilo napisat : urpmi latex a uz som len vkladal CD... Mate v poriadku zdroje software? Skuste si pridat nejaky "upgrade" zdroj, napr: http://spirit.bentel.sk/Mandrakelinux/official/updates/2006.0/main_updates/ Ako editor sa mi velmi paci TeXmaker, ale je ich na vyber viac. A: \documentclass[10pt,a4paper,oneside]{article} \usepackage[utf-8]{inputenc} \usepackage{amsmath} \usepackage{graphics} napriklad :-)
      • Re: Re: TeX, LaTeX... 16.05.2006 | 01:50
        Avatar petulik Kubuntu 5.10  Používateľ
        ak chces slovencinu, skus: \documentclass{article} %definuj uz ako chces \usepackage[cp1250]{inputenc} %delenie na konci riadkov \usepackage[IL2]{fontenc} %slovenske fonty \usepackage[slovak]{babel} \frenchspacing %\nonfrenchspacing --medzery v sk ...
        • Re: Re: Re: TeX, LaTeX... 27.05.2006 | 15:31
          Mato   Návštevník
          Zaujimalo by ma ci je mozne a ak ano tak ako zmenit text "Contents" ktory generuje tableofcontents na napr "Obsah'
          • Re: Re: Re: Re: TeX, LaTeX... 27.05.2006 | 16:03
            Mato   Návštevník
            uz nic uz som na to prisiel