grafika v Debiane, admin. heslo v Ubuntu 5.10

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.07.2006 | 16:13
Andrej   Návštevník
Zdravím, inštaloval som na domácom počítači (Pentium III, 700 MHz) najnovší Debian a nepodarilo sa mi rozbehať grafiku (xserver-xfree86). Mojá grafická karta je S3 Savage4 pro. Spustil som dpkg-reconfigure niekoľko krát, skúšal som rôzne nastavenia, ale bezvýsledne. Môžete mi poradiť, ako mám ďalej postupovať? Ďalší môj problém je, že keď som nemohol rozbehať iksy na Debiane, inštaloval som na inú partíciu Ubuntu 5.10 a neviem heslo na root. Nikdy počas inštalácie sa ma inštalátor na to nepýtal. Skúšal som ako heslo len enter, ubuntu, názov počítača, ale bezvýsledne. Aké je nejaké default administrátorské heslo v Ubuntu?
    • Re: grafika v Debiane, admin. heslo v Ubuntu 5.10 07.07.2006 | 16:13
      Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
      No aby som to uviedol na správnu mieru: po zapnutí mám na obrazovke okrem normálneho kurzora aj krížik. Neriešil som to, lebo mi to až tak nevadí.
    • Re: grafika v Debiane, admin. heslo v Ubuntu 5.10 19.06.2006 | 14:07
      janci222   Návštevník
      ubuntu ma roota defaultne blokovaneho .... ako to odblokovat najdes aj tu na linuxos
      • Re: grafika v Debiane, admin. heslo v Ubuntu 5 19.06.2006 | 14:44
        Andrej   Návštevník
        Díky a čo s tým Debianom? Existuje aj iný xserver ako xfree86, vhodný pre mňa?
        • Re: Re: grafika v Debiane, admin. heslo v Ubuntu 5 19.06.2006 | 18:34
          WlaSaTy   Návštevník
          ano, x.org . samozrejme existuju aj ine implementacie ywindows, XDirectFB. ale ak zlyhala automaticka konfiguracia pre xwindows, tak je mozne nakonfigurovat system rucne. predsa len kartu savage uz pouziva malo kto. na svoju dobu bola veelmi dobra a dnes uz ma historicku hodnotu :-) viac: man savage
    • Re: grafika v Debiane, admin. heslo v Ubuntu 5.10 20.06.2006 | 15:19
      Andrej   Návštevník
      Ďakujem. Skúsim teda iný xserver a potom sa ozvem. Mimochodom, ten počítač nie je taký starý. V ponuke ovládačov v xfree86 bol aj savage a tuším som to aj skúšal. Zvláštne je to, že ubuntu sa pri inštalácii vôbec nepýta na typ grafickej karty a grafika funguje bez problémov.
      • Re: Re: grafika v Debiane, admin. heslo v Ubuntu 5 20.06.2006 | 15:27
        Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
        mozno to bude tym, ze ubuntu defaultne chodi vsade na vesa driveri, ale debian sa snazil posobit inteligentne a nahodil tam savage driver, ktory to nerozchodil... co sa tyka xf86, myslim, ze tam ma niektore zakrene opsny, ako napriklad identifikaciu toho, kde je grafaren napojena, osobne by som skusil prehodit to z savage drivera na vesa driver, ak sa to rozbehne, potom skusit konfigurovat savage driver... btw aku chybu vyhodil Xserver do logov, kedze nevedel nakopnut?
        • grafika v Debiane, admin. heslo v Ubun 21.06.2006 | 12:57
          Andrej   Návštevník
          Nemám ten log súbor pri sebe, ale pamätám si, že tam bolo: Fatal Error: No screens found! Všimol som si, že konfiguračný program odo mňa pýta nejaké BUS ID, ale zdalo sa mi, že to len ak mám viac ako jeden monitor. Malo by to byť napríklad PCI:0:16:0, neviem, čo tam mám dať v mojom prípade. Ten vesa driver je nejaký univerzálny? Ešte ma napadlo zobrať balík xserver-xfree86 z nejakej inej distribúcie, alebo stahnuť, lebo ja mám len nejakú Debianovú odrodu.
          • Re: grafika v Debiane, admin. heslo v Ubun 21.06.2006 | 14:05
            WlaSaTy   Návštevník
            bez toho logu sa nik nedostane dalej. no screens found je dosledok chyby ktora nastala po tom co xserver nenasiel zodpovedajuce zariadenie. inac vesa driver je v dnesnej dobe univerzalny a mal by fungovat bez problemov (a bez akceleracie) na vsetky karty co su mladsie ako 5 rokov. ale mozno mu bude predsa len treba podhodit ten BUS ID, najme ak ma clovek dve grafiky (jedna onboard, jedna v slote alebo grafika co ma minimalne dva porty na zobrazovacie zariadenie (vga/dvi/svideo) ... balik pre xwindows sa da zobrat aj z inej distribucie ale v tom pripade clovek obide standardny balickovaci system a narusi si zavislosti. vtedy dost riskuje dependency hell a nasledny reinstall :-(
      • Re: grafika v Debiane, admin. heslo v Ubuntu 5 06.07.2006 | 12:34
        Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
        Tak už mi to ide a viete, v čom bol problém? Zle som nastavil, kam bude pripojená myš: nešlo to, kým tam bolo /dev/input/mice a zrazu to funguje, keď to amením na /dev/psaux . Je to čudné, že nastavenie myši ovplyvňuje základnú funkčnosť xservera, myslel som, že len myš by nemala fungovať. Mimochodom, pri inštalácii debianu som zvolil slovenský jazyk a našiel som chybu prekladu. Inštalátor vypisuje toto: Vložte disk s označením "cdrom" do mechaniky "Debian 3.1 r2 i386 binary-1" . Teda je to naopak -- označenie mechaniky a CD.
        • Re: Re: grafika v Debiane, admin. heslo v Ubuntu 5 06.07.2006 | 13:57
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          urcite si nepomenil este nieco? mys naozaj neovplyvnuje start X...
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: grafika v Debiane, admin. heslo v Ubun 06.07.2006 | 14:29
            WlaSaTy   Návštevník
            ak nie je nastavena mys v konfigu Xwindows, tak sa nenastartuju. vynimkou je iba ak by bolo vyslovene povolene v danom konfiguraku startovat grafiku bez mysi. to je napriklad pripad vzdialenej pracovnej stanice. ale to, ze /dev/input/mice nefungovalo s PS/2 mysou moze mat suvis s tym ze do jadra nebola zahrnuta podpora pre PS/2 mysi (popripade ze si jadro nerozumelo s danou mysou). zariadenie /dev/psmouse sluzi na priamy pristup pre PS/2 port. klavesnica zvykla komunikovat protokolom PS/1 i ked ju volaju PS/2 takze jadro to dokazalo rozoznat :-) vacsinou je vhodne pouzivat /dev/input/mice, az na specialne pripady (tablet s eraserom). vtedy to treba porozdelovat ... assi vieme preco ...
            • Re: 06.07.2006 | 14:38
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              ale on ju mal nastavenu, tak? nespominam si, ze by mali niekedy problem nabehnut s krizikom v strede obrazovky :)
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Re: 06.07.2006 | 14:50
                WlaSaTy   Návštevník
                :nešlo to, kým tam bolo /dev/input/mice a zrazu to funguje, keď to amením na /dev/psaux ja som to uz zazil viac krat. Option "AllowMouseOpenFail" "boolean" This allows the server to start up even if the mouse device can't be opened/initialised. Default: false.
                • Re: Re: Re: 06.07.2006 | 15:06
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  tak ma napada, ze mozno to je nutne len v XFree86. uz je to davo co som som presiel na Xorg a este som nevidel, ze by na nom bez mysi nenastartoval...
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Re: Re: Re: 06.07.2006 | 15:51
                    WlaSaTy   Návštevník
                    mozne je vsetko, ved vsetci vieme kolko meska dokumentacia za vyvojom pri xwindows. mozne je to, ze default je uz true a tak isto je mozne aj to, ze jadro dokaze poskytovat fake mouse aj ak ho nenajde. vsetko zavisi od aktualneho letopoctu :-) a aj verzie danych balikov + aplikovanych patchov.