multiboot a MBR a pycha linuxakov

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.08.2006 | 01:57
Peto   Návštevník
Zdravim, mal som takyto problem, pisem v minulom case, lebo uz s tym asi nemozem urobit nic, len isntalovat nanovo. mal som win xp + ubuntu. bolo mi potesenim pracovat v linuxe. win som chcel len kvoli zalohe ak by nieco prestalo fungovat, disk rozdeleny na dva particie, najprv som instaloval win a potom linux, grub vsetko pekne nastavil. som laik, amater, lol, a podobne haluze. a co? ubuntu som si vybral kvoli prave kvoli tomu. kedze predechadzajuci win bol vo svedstine..chcel som nieco normalne v anglictine. dal som ten win tam a zistil som ze MBR bol prepisany. no a kedze som nevedel co s tym, siel som na fora ubuntu aj na irc kanal #ubuntu. tam som sa stretol skor s vysmechom a akurat tak odkazom na fora. snazil som sa im vysvetlit ze kym to najdem to dolezite mi mozu aj napisat. tak som im vysvetlil ze som od ubuntu uzivatelov cakal nieco ine, ale darmo chcem tu povedat ze pycha linuxakov je dost velka, nie zeby sme si pomahali ale nemiesto toho sa vysmievame zaciatocnikom, no a co ze niekto zacina? mozem sa pousmiat (aj ja sa veru pousmejem) ale vysmievat sa? tak bud su niektori nevyzrety alebo sme proste pysny. vyriesil som to potom po svojom - pouzil cfdisk a nastavil boot do linuxovej particie. ta asi mi to prepisalo ale neslo to uz nastartovat-aj tam bola hlaska ze mi to moze prepisat data. tak co uz stratil som asi vsetko. co som mal vlastne robit? v grube som sa snazil ale bez vysledku. studovat manual ku grubu-na to som proste nemal cas. takze asi zacnem s xubuntu tentokrat. ak niekto chce moze mi poradit co som mal urobit. dakujem a zelam vsetkym linuxakom vela zdaru.
    • Re: multiboot a MBR a pycha linuxakov 04.08.2006 | 14:19
      Avatar Flashmann Kubuntu 6.06.1  Používateľ
      Ak som to dobre pochopil, tak si mal najskor nainstalovany Windows XP svedsky + Ubuntu po anglicky, vsetko fungovalo pekne a potom si nainstaloval Windows XP anglicky a tym padom si uz nevedel nabootovat do Ubuntu, kedze sa ti prepisal MBR, v ktorom bol predtym zrejme zavadzac. Neviem uz presne, ako sa riesi prepisany MBR, ale napisem ti, ako to riesim ja. Pri instalacii Linuxu nedavam kopirovat zavadzac na MBR, ale na zaciatok linuxovej particie, ktoru potom necham oznacit ako aktivnu. Bohuzial tuto moznost Ubuntu pri zakladnom CD neponuka, preto ja pouzivam SuSE :) Druha moznost by bola urobit zalohu MBR pomocou prikazu dd a potom naslednu obnovu.
    • Re: multiboot a MBR a pycha linuxakov 04.08.2006 | 14:37
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      obnova je jednoducha: 1. nabootovat z live distribucie 2. spusti grub shell prikazom grub 3. root(hdm,n) ,kde m je cislo disku, n je cislo particie kde sa nachadza /boot (cisluje sa od nuly, takze ak mas /boot napr. na /dev/hda2, tak to bude root(0,1) 4. setup(hdx, [y]) ,tym nainstalujes grub na dane miesto (pre hda, teda do mbr to bude setup(hd0) )
      • Re: Re: multiboot a MBR a pycha linuxakov 07.08.2006 | 16:22
        peto   Návštevník
        dakujem uz som to "vyriesil". nainstaloval som si xubuntu.
    • Re: multiboot a MBR a pycha linuxakov 04.08.2006 | 14:48
      xxx   Návštevník
      ked sa ti niekde vysmievaju tak tam nechodievaj ale skus nieco pohladat , ved postupov a navodov o ubuntu je plny internet , tak napr: http://ubuntu.wz.cz/hlavni_stranky/navody_system_grub_obnova.html pozri si aj odkazy na konci stranky mozno ti pomozu viac. Je mi jasne ze teraz to uz asi nepotrebujes ale moze sa to zist. Vela veci najdes napr. na: http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper a este nieco , zacat s xubuntu nie je zrejme celkom najlepsie , xfce je sice pekne a rychle ale tazsie sa nastavuje (nema prilis vela klikacich "nastavovadiel". Ak tak velmi chces xubuntu ,mozes ho mat aj ked si nainstalujes ubuntu , ked doinstalujes balik xubuntu-desktop , ziskas xubuntu. Podobne ak chces kubuntu ,staci doinstalovat balik kubuntu-desktop.
    • Re: multiboot a MBR a pycha linuxakov 05.08.2006 | 04:31
      Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
      "no a kedze som nevedel co s tym, siel som na fora ubuntu aj na irc kanal #ubuntu. tam som sa stretol skor s vysmechom a akurat tak odkazom na fora." Odkaz na forum, kde je pravdepodobne reseni, nestaci? Jiste jste si precetl ta odkazovana fora a nasel tam popis, jak to napravit. Ubuntu komunitu zrovna nemusim, a ano, nevim, jak presne to na tom kanale probihalo, ale to, ze me nekdo odkaze na forum mi prijde celkem normalni. "studovat manual ku grubu-na to som proste nemal cas." Vy tedy ocekavate, ze na to bude mit cas nekdo za vas? Proc se poustite do zkoumani jineho operacniho systemu, kdyz nemate dostatek casu, ktery tomu venujete? Ja mam z toho takovy pocit, ze jste neudelal z pocatku ani minimum a ocekaval jste, ze nekdo ten problem vyresi za Vas. Odkazovana fora jste, pravdepodobne, ignoroval a chtel jste, aby vam tamni obsah nekdo naserviroval (prepsal) na stribrnem podnose, na cteni dokumentace nemate cas. Mozna by to vypadalo trochu jinak, kdybyste prisel na #ubuntu se slovy "postup popsany ve foru selhava zde a zde, z manualu ke GRUBu jsem zmateny a nerozumim tomu a tomu".
      -- Buduj vláčky, posílíš mír!
      • Re: Re: multiboot a MBR a pycha linuxakov 05.08.2006 | 08:56
        meno   Návštevník
        presne, ono je jednoduche napisat ze aki su ti na forach pysni, ale musis sa vzit do ich situacie. tato otazka je taka casta ze ju pomaly polozi jeden novacik za den, a ludom je uz velmi trapne na to stale dookola odpisovat, pritom je to vazne( to nie je pycha ) velmi hlupa otazka a kazdy kto si da len 10 minut casu aby si na fore najprv do vyhladavaca zadal ci uz nebola polozena a hned dostane postup ani nemusi cakat kym mu niekto odpovie a ni riskovat vysmech, nechcem byt "pysny"( :-D ) ale myslim ze ten vysmech na forach bol celkom na mieste, pretoze toto je tak jednoduche najst v kazdom druhom manuali alebo na kazdom fore ze je evidentne ze tazajici se ani nesnazil trochu nad tym porozmyslat sam, inak by zistil ze by to mal za 5 min. nasprtane
        • Re: Re: Re: multiboot a MBR a pycha linuxakov 05.08.2006 | 17:56
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          problem je, ze ubuntu je vraj "ine" a su vzdy ochotni poradit.
          Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: multiboot a MBR a pycha linuxakov 08.08.2006 | 00:11
          peto   Návštevník
          nesiel by som na forum keby som to nemal za 5 minut nasprtane...
      • Re: Re: multiboot a MBR a pycha linuxakov 07.08.2006 | 16:21
        peto   Návštevník
        fakt som sa najprv snazil ist na fora, este predtym nez mi na ne dali odkaz oni sami. potom som nasiel odkaz na #ubuntu a tak som siel tam. prebiehalo to ako som uz povedal, a nevedel som najst vo forach to co som hladal. ano cas som na nastudovanie grubu nemal-jednoducho sa mi v tom nechcelo babrat, chcel som rychle riesenie. niesom doma ale na pracovnej ceste.. chapem ze ked sa to pyta plno ludi vkuse tak im to musi liezt na nervy. dakujem za odpovede
        • Re: Re: Re: multiboot a MBR a pycha linuxakov 08.08.2006 | 13:24
          den   Návštevník
          Schvalne som dal vyhladavat na http://forum.ubuntu.cz 'reinstalaciu grubu' a vyslo mi 5 tem,co to riesili.Takze vobec nechapem o co ti ide.Myslim,ze ubuntu komunita je praveze znama svojou zhovievavostou ku zaciatocnikom.Ja osobne by som sa hanbil polozit otazku bez toho,aby som dokladne prehladal net,nehnevaj sa.
          • Re: Re: Re: Re: multiboot a MBR a pycha linuxakov 09.08.2006 | 00:03
            peto   Návštevník
            ale ja sa nehanbim. neviem ci si zaciatocnik ale ja ano, a naozaj ak v takej chvili zastresujes a niesi na tom spravnom fore tak to moze dopadnut aj tak ako u mna. vobec sa nehanbim aby si vedel. a uz to povazujte vsetci za vyriesene ok? JE TO VYRIESENE. nejde mi o nic, len som potreboval pomoc, je mi uz zle zo vsetkych linux guru...
            • Re: Re: Re: Re: Re: multiboot a MBR a pycha linuxa 09.08.2006 | 12:38
              den   Návštevník
              S linuxom sa bavkam asi rok a vobec nie som ziaden 'guru',to su vzdy pubertaci,co na forach machruju,obvykle maju naistalovany 'gentoo'(nemam proti nemu absolutne nic) a znechucuju zaciatocnikov a pouzivatelov inych distribucii.Ked sa chces orientovat v ubuntu,tak skus http://wiki.ubuntu.cz/,tam su odkazy skoro na vsetko,alebo http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper_cz.Trocha sa ma dotkol tvoj pohlad na ubuntu komunitu,ale mozno si natrafil naozaj na blbca,mne sa to tam este nestalo.Nenechaj sa znechutit.Ked nemas nejaky dovod(HW naroky),tak si ako zaciatocnik nainstaluj radsej ubuntu(kubuntu) ako xubuntu,gnome(kde) je predsa len na zaciatok jednoduchsi ako Xfce.
            • Re: Re: Re: Re: Re: multiboot a MBR a pycha linuxa 09.08.2006 | 20:47
              maxl   Návštevník
              Nehnevaj sa, ale podobny(rovnaky) problem som riesil s ubuntu aj ja. Ak si das vyhladavnie priamo na strankach linuxos.sk, tak urcite najdes, ja som nasiel navod ako nato, pretoze som chcel a nasiel som si 5 minut na citanie. A v mojom pripade privlastok GURU na mieste nie je. Pomoc tu je vo viacerych prispevkoch (priame odkazy na stanky, vo viacerych vyhladavacoch. A je to aj o tom, ze ma niekto nevodi za ruku, ze citim pocit sebarealizacie a aj ked mi to nejde okamzite, tak si to necham ulezat a skusim zajtra pohladat inde. Prajem pekny den.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: multiboot a MBR a pycha li 11.08.2006 | 01:57
                peto   Návštevník
                Dobre. dakujem vsetkym, ja sa urcite nenecham znechutit, niekedy som netrpezlivy, kto by nebol. uz by som prosil o uzavretie alebo oznacenie za vyriesene pre tento prispevok. peto