boot

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.09.2006 | 01:49
Avatar jofo ubuntu  Používateľ
na svojom desktope som mal winxp a doinstaloval som ubuntu. Mal som pri spusteni volby na ubuntu a na konci winxp. Neskor som si zmenil poradie volieb tak ze prvy bol winxp. Dnes som si dal update ubuntu a ked som restartoval zmizla mi volba winxp. Ako ju tam znova dostat?
    • Re: boot 21.09.2006 | 22:51
      c   Návštevník
      v subore ktory si pred tym editoval je na zaciatku aj priklad ako by mal vypadat a je tam aj win xp. tak prekopiruj text o win xp do zoznamu a mas to mat.
      • Re: Re: boot 21.09.2006 | 23:07
        Avatar jofo ubuntu  Používateľ
        som zaciatocnik v linuxe takze mozem poprosit postup co mam spustit aby som sa dostal do toho suboru?
    • Re: boot 21.09.2006 | 22:58
      Avatar nardew debian  Používateľ
      grub/lilo?
      • Re: Re: boot 21.09.2006 | 23:10
        Avatar jofo ubuntu  Používateľ
        asi mam tam grub zavadzac (cierna obrazovka a riadky)
        • Re: Re: Re: boot 21.09.2006 | 23:24
          Avatar nardew debian  Používateľ
          ak mas grub, tak edituj subor /etc/grub/grub.conf a pre windows tam pridaj toto: title = Windows rootnoverify (hd0,0) makeactive chainloader +1 kde za (hd0,0) si dopln vlastne cislo particie s winom
          • Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 00:00
            lazzio   Návštevník
            zdarec,mam " podobny problem" chcel som nahodit ATI ovladace podla tohto postupu : http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_po_instalaci?highlight=%28mplayer%29 Grafické karty s ATI chipy se netěší moc velké popularitě mezi uživateli Linuxu. Nutno ale říci, že v poslední době se kvalita ovladače fglrx značně zlepšila. Návodů na instalaci proprietárních ovladačů ATI je k dispozici také dost, opět tedy uvedu velmi stručný popis nutných kroků. sudo apt-get install xorg-driver-fglrx sudo depmod -a sudo aticonfig --initial sudo aticonfig --overlay-type=Xv Restartujte počítač (nebo alespoň Xorg), správnou funkci grafické karty si ověříte zadáním příkazu glxinfo Ve výpisu byste měli vidět m.j. zhruba toto: direct rendering: Yes server glx vendor string: SGI server glx version string: 1.2 ... OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc. OpenGL renderer string: MOBILITY RADEON X300 Generic OpenGL version string: 2.0.5814 (8.25.18) Funkčnost a výkon grafické karty lze také ověřit zadáním příkazu glxgears -printfps v novém okně, které se otevře, byste měli vidět plynule se otáčející ozubená kola, a změřený počet zobrazených snímků za vteřinu by měl být nejméně 1000 (samozřejmě záleží na rychlosti vaší grafické karty). Program glxgears není benchmarkovým nástrojem, ale umožní alespoň hrubý odhad a srovnání. lenze opat mi nejde spustit KDE ,,a pri instalacii som si zapisal iba tieto dve adresy ,lebo pisali ze staci iba restartnut sedenie alebo nieco take,dal som rr a nabehlo kde ale ked som dal rr pc tak uz to neslo,,musel som sa prihlasit cez alt+f2 nalogovat a tam pisat priakzy , lebo podobny problem som mal ked sm chcel dat nvidia,, proste som skusal kopirovat tie subory ,teda nahradit ten fglrx-0 tym originalom nefunguje,,,ja uz neviem co s tym :( help,,,thx all, /etc/X11/xorg.conf-original-0 /etc/X11/xorg.conf.fglrx-0
            • Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 00:04
              Avatar nardew debian  Používateľ
              no neviem v com je tvoj problem podobny, ale ok ;) takze ako prve sa pozri do /var/log/Xorg.0.log a pripadne to mozes sem posunut... teda len errory, pripadne aj warningy
            • Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 00:14
              WlaSaTy   Návštevník
              :podobny problem som mal ked sm chcel dat nvidia nic v zlom ale jednalo sa o ovladace na nvidia grafiku?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 00:32
                Avatar jofo ubuntu  Používateľ
                ludia uberate sa inde chcem vediet cio mam spravit aby sa dal spustit aj winxp. ako editovat a upravit subor zavadzaca a kde ho najst
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 01:02
                  WlaSaTy   Návštevník
                  dobre, takze k veci.: 1) systemove konfiguraky su zasadne v /etc. 2) najcastejsie sa pouzivaju ako zavadzace systemu pre x86 PC dva programy - lilo a grub. takze sa pozri do toho adresara na subory lilo* a grub*. z najvecsou pravdepodobnostou pouzivas ten zavadzac, ktoreho konfig je novsi. pokial sa tam nieco uplne nepojebabralo. samozrejme ze ak tam jeden z nich nie je, tak asi nie je ani nainstalovany prislusny program. 3) konfiguraky su vecsinou textove subory a tie sa upravuju textovym editorom, ja pouzivam vi alebo vim. samozrejme ze mozes pouzit aj nejakeho klikacieho nastavovaca systemu. ked budes vediet ci mas lilo alebo grub, tak sa ozvi. informacia "mam lilo alebo grub" ma nulovu vypovednu hodnotu.
            • Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 00:40
              ---   Návštevník
              aku mas grafiku?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 00:55
                lazzio   Návštevník
                ATI radeon 7500 ,ale uz fuck,,,5ty x reinstall,,,a uz to je ok ,lama som ale ta co uz,,,nabuduce si poriadne precitam co pise installator
          • Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 00:34
            Avatar jofo ubuntu  Používateľ
            neviem najst grub.conf
            • Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 00:36
              ---   Návštevník
              hladaj menu.lst
            • Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 00:40
              turcani   Návštevník
              Musis bzt prihlaseny ako admin Miesta (ponuka menu) > Pocitac > system suborov > boot > grub > menu.lst do suboru vloz napriklad toto> title Windows 95/98/NT/2000 root (hd0,0) makeactive chainloader +1 a vloz to na koniec dokumentu pred > ### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST uloz a mas.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 01:12
                Avatar jofo ubuntu  Používateľ
                presne tak boot > grub > menu.lst a tento subor chcem upravit pouzil som kate aj gedit len ked to zmenim a chcem nahrat tak mi hlasi ze nemam prava ved som prihlaseny ako administrator alebo mam spustit aj ten editor ako admin a ak ano tak ako sa to robi? takye ako zmenit menu.lst?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 01:32
                  turcani   Návštevník
                  ked sa ti spusti grub spustis ubuntu pod safe mode alebo ako sa to vola, spusti sa linux bez grafickeho porstredia, napises passwd napises heslo pre root, potvrdis a mas, napises exit, spusti sa ubuntu v grafike prihlasis sa, ides system > sprava > prihlasovacia obrazovka > bezpecnost > povolit prihlasenie spravcovi systemu> zaskrtni > odhlas sa a prihlas ako root a mozes menit co chces. trochu zdlhave ale pri prechode z win xp nejjednoduchsie. no a nastuduj si nejake clany tu aj o starsich distro ubuntu, manual na ubuntu.kyale.sk a vela veci ti bude jasnych :)
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 01:42
                    ---   Návštevník
                    naco by sa mal prihlasovat do systemu ako root? Je to zbytocne. Cez automatix sa daju nainstalovat skripty do nautilusu a ked potrebujem nieco upravovat ako root stlacim prave tl. mysi a zvolim moznost otvorit ako root a mozem ako root kopirovat alebo upravovat subory s root pravami. Jednoduche , rychle a netreba nikde nic nastavovat ,len si treba na taketo ovladanie zvyknut.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 01:37
                  ---   Návštevník
                  stlac ALT+F2 a tam napis gksudo gedit a mas otvoreny gedit ako root a otovor si ten subor atd.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: boot 22.09.2006 | 01:49
                    turcani   Návštevník
                    urcite mas pravdu, ja som len radil ako zaciatocnik zaciatocnikovi