Par otazok na Debian

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.10.2006 | 00:41
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
Konecne sa mi podarilo nainstalovat Debian 3.1r3 Sarge a trochu sa v nom povrtat. Mam ale par otazok ohladne Linuxoveho distra Debian. 1. Da sa nainstalovat len "zaklad" KDE a nie komplet? Instaloval som cez apt volbou apt-get install x-window-system kdm kde kde-i18n-sk. 2. Je Sarge naozaj stabilny? Par programov ako je Kopete, Konqueror, XMMS mi zostali visiet v pamati a musel som ich killnut, raz zamrzol cely desktop. 3. Presiel som par for - Je vhodny Sarge (Stable) na desktop, nie je lepsi Echt (Testing) kvoli aktualnosti softu a jadra? Vzdy som chcel vyskusat Debian, len ma prekvapila jeho nestabilita u niektorych aplikacii. Preferujem stabilitu systemu pred aktualnostou.
    • Re: Par otazok na Debian 08.10.2006 | 12:45
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      1. apt-get install kde ti nahodi cele KDE, skus balik kde-core apt-get install kde-core, ten by mal obsahovat len zakladne KDE. 2. Kopete pada a mrzne aj v Gentoo aj v Kubuntu... to iste amaroK, Konqueror mam stabilny\3.5.2 (vzdy padne len ked idem na microsoft.com - asi ma alergiu :)) 3. To uz zalezi od teba ci preferujes stabilitu pred aktualnostou Inac CentOS je velmi stabilny na desktop a aj server, ale ma dost neaktualne balicky (KDE 3.3.2). Jaho pouzivam na serveri a nemozem si stazovat.
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: Par otazok na Debian 08.10.2006 | 12:57
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Kopete nepouzivam, len som to dal ako priklad, co vsetko pada. CentOS vobec nepoznam, inak aj Debian pouziva KDE 3.3.2.
        • Re: Re: Re: Par otazok na Debian 08.10.2006 | 13:07
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          Aha, no tak to je divne, lebo v CentOSe je KDE stabilne... CentOS je prekompilovany RHEL (RedHat Enterprise Linux) a je s nim aj binarne kompatibilny, takze je mozne instalovat soft urceny LEN pre RHEL do CentOSu :).
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Par otazok na Debian 08.10.2006 | 14:06
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      1. myslis kdelibs? 2. s KDE programami nepomozem, ale nejaku nestabilitu som nepozoroval. BTW stable znamena stabilne verzie, len security updaty. 3. etch je vhodnejsi (ale urcite nie kvoli jadru, aspon z mojej strany). testing je bezbroblemovejsi nez release verzie niektorych inych distier. > Vzdy som chcel vyskusat Debian, len ma prekvapila jeho > nestabilita u niektorych aplikacii. to je chyba aplikacii
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Par otazok na Debian 08.10.2006 | 22:16
        majo984   Návštevník
        ja pouzivam debian sarge r0a a este som sa nestretol s tym ze by na nom bolo nieco nestabilne.... i ked app su ozaj zastarale
    • Re: Par otazok na Debian 09.10.2006 | 00:14
      Dumaru   Návštevník
      Par Debianistov teraz nahnevam, ale z distra Debian 3.1r3 Sarge nemam vobec dobry pocit. Teraz skusam Gnome zakladny system, ale znova sa stretavam s nestabilitou aplikacii. Vzdy beriem kazdy system ako celok, vsetko ma hrat. Ale aj tak este skusim Echt /Testing/, mozno si pridem na svoje. Vzdy som uprednostnoval stabilitu pred novinkami /preto pouzivam SuSE 10.0 a nie 10.1/, ale ak mam porovnat Debian Sarge a Ubuntu Dapper, urcite je Ubuntu lepsia volba - stabilnejsie a novsie distro. Aj ked na druhej strane aj Dapper blbol a zase rychejsie distro ako Debian som este na booku nemal.
      • Re: Re: Par otazok na Debian 09.10.2006 | 00:39
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        etch bude echt dobry :) a akoze sa prejavuje ta nestabilita? RAM je v poriadku?
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Par otazok na Debian 09.10.2006 | 01:14
          Dumaru   Návštevník
          a akoze sa prejavuje ta nestabilita? Si robis srandu mam pocit. Nestabilita v KDE aj v GNOME - jednoducho zostavaju visiet v pamati programy, niekedy sa vobec nespustia, nespustaju sa aplety. A to som nic nenastavoval a nemenil. Netvrdim ze Debian je zly, jednoducho nepracuje spolahlivo s mojim zelezom. Nieco urcite na Debiane je, najma co sa tyka serverov, chcel som ho dlhsie skusat ale fakt mi ako desktop na mojom booku nesedi,
          • Re: Re: Re: Re: Par otazok na Debian 09.10.2006 | 02:31
            -   Návštevník
            aku mas ram? mne sa nestava zeby mi aplikacie zostavali vysiet (debian 3.1r2)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Par otazok na Debian 09.10.2006 | 08:56
              necron99   Návštevník
              musi byt chyba v zeleze.ja mam debian sid a je uplne v pohode.bol sice problem s OO ale uz je to v poriadku
          • Re: Re: Re: Re: Par otazok na Debian 09.10.2006 | 13:00
            Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
            No neviem, mne na debiane v zivote nic nepadlo, ani nezostalo visiet. Snazim sa mat stable verziu, aj ked nieco mam z testing vetvy kvoli xgl+compizu. Vsetko drzi ako ma. Podla mna je problem niekde inde
            cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
            • Re: Re: Re: Re: Re: Par otazok na Debian 09.10.2006 | 22:38
              Dumaru   Návštevník
              Fakt neviem kde je problem, na distrach ako napr SuSE 10.0 a Ubuntu mi vsetko fachci ako ma, Uz dlhsiu dobu som chcel vyskusat Debian, ale fakt mi padaju aplikacie bez toho, zeby som nieco menil. Netvrdim ale, ze Debian je zle distro, jenoducho nepracuje s mojim bookom. Mozno Echt pojde naopak nad moje ocakavanie dobre. Skusal som na booku HP nx9020
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Par otazok na Debian 09.10.2006 | 23:20
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                etch
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Par otazok na Debian 10.10.2006 | 00:41
                  Dumaru   Návštevník
                  Kua furt sa mylim, myslel som Etch :)