Nieco Proti Linuxu

Sekcia: Ostatné 12.10.2006 | 17:49
Castler   Návštevník
Takze, mam na vsetkych, co chcu diskutovat svoj nazor na Linux. Musim spomenut, ze nepatrim ku komunite WIN ani LIN. Chcem len poukazat na par nevyhod linuxu (o vyhodach pisat nebudem, je ich mnoho, a viacmenej ich poznate): - bez internetu je uz len zacat s linuxom problem (netvrdim ze nemozne), tym myslim aj pociatocne doinstalovavanie programov (podla mna to vyplyva z rozsirenosti WIN a teda lahkemu pristupu k vsetkemu aj bez NETu) - nie uplna podpora ovladacov a software (spomeniem os. skusenosti wifina a Skype64bit) - proste mensia rozsirenost LIN (prti ktorej sa osobne snazim bojovat) - DOLEZITE - vyrobcovia (myslim mensich vyrobcov najroznejsieho hardware) dost kaslu na testovanie svojich produktov pod LIN, videl niekto na niecom nalepku alebo logo LINUX READY? A nieco na zaver, ja pouzivam WIN/LIN(Ubuntu) na zeleze ASUS A6Tc a realne mam problemy s oboma OS. Na LInuxe neviem rozchodit pripojenie pri sile signalu 35% a WIN(s ovladacom wifi pre win) to dokaze, ale WIN mam nestabilny a obcas zamrza (je to nevyspytatelne-neviem od coho to zavisi, vzdy zamrzne za uplne inych podmienok). Ked niekto vie poradit alebo chce podiskutovat, prosim piste.
    • Re: Nieco Proti Linuxu 12.10.2006 | 11:08
      Avatar titanik mint  Používateľ
      ja by som len k tomu netu: cisto nainstalovany win neobsahuje skoro nic a vsetok doplnkovy soft si musis tahat z netu. linux si stiahnes par cd alebo dvd a potom uz toho neni vela treba, akurat pri aktualizacii ale tak isto je to aj pri win
      • Re: Re: Nieco Proti Linuxu 12.10.2006 | 12:00
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        aktualizacia linu je castokrat o DOOOOST mensia (myslim objem dat) wifi - to robi problem skoro vsade :))) HW - ak si dobre pamatam, niekde som cital, ze M$ si zmluvne zaviazal vyrobcov HW, ze nebudu poskytovat inym nez mrkvosoftu zdrojove kody HW ... takze linuxaci to museli robit krvopotnym zistovanim a testovanim :))) ja nastastie mam net ale tiez som sa natrapil spociatku (zvyk z Win-u), ale dnes som za to vdacny, viem o PC podstatne viac :) ale samozrejme, je to tvoj nazor :) ja som osobne nadmieru spokojny s Linom :)
    • Re: Nieco Proti Linuxu 12.10.2006 | 12:56
      WlaSaTy   Návštevník
      :videl niekto na niecom nalepku alebo logo LINUX READY? ano videl a som fyzicky vlastnik daneho hardware.
      • Re: Re: Nieco Proti Linuxu 12.10.2006 | 13:31
        memo   Návštevník
        ano pripajam sa aj ja mam HW na ktorom je dana skutocnost uvedena.
        • Re: Re: Re: Nieco Proti Linuxu 12.10.2006 | 15:27
          Castler   Návštevník
          OK, ja som to pritiahol za vlasy, ale kolko takeho hardware existuje oproti WIN, proste vyrobcovia sa staraju len o to aby s WIN vsetko slapalo, lebo LIN je malo a neoplati sa im robit na to nejake specialne drivery,doplnkove softiky apod.
          • Re: Re: Re: Re: Nieco Proti Linuxu 12.10.2006 | 15:50
            WlaSaTy   Návštevník
            trosku mimo. vyrobcovia sa snazia zrazit cenu bezneho hardware na unosnu mieru, takze dost casto nesplna urcite kriteria. napriklad nedokaze udrzat firmware pretoze nema flashku alebo nema na sebe niektore obvody takze cast jeho funkcionality sa prenasa pomocou ovladacov na CPU. nakolko sa zatial moc neoplati pri takychto lacnych vyrobkoch vyvijat ovladace pre iny operacny system, tak je velmi zlozite ziskat tieto ovladace. zober to zo svojho pohladu, mas dva vyrobky ktore maju identicku funkcionalitu ale rozdielnu cenu. ktory si kupis, ten co je drahsi ale garantuje ti funkcionalitu aj pod systemom ktory nepouzivas alebo ten co je lacnejsi ale zanedbatelne vytazuje CPU ? vecsina ludi si povie ze nebudu platit navyse za vyvoj funkcionality ktoru nepotrebuju (ovladace pre Mac OS X, Linux, Solaris, BSD, ...) alebo za funkcionalitu ktora ich stoji zopar percent z nadhodnotenej rezervy na pocitaci. a presne tomuto sa prisposobuje ekonomika trhu. jediny sposob ako to zmenit je preferovat vyrobky ktore maju garantovanu funkcionalitu pod systemami ktore pouzivame. ja tak robim uz vela rokov a este som neplakal ze mam problemy s winmodemom alebo wingdi tlaciarnou, popripade scannerom co ma problem aj pod windows alebo wifi kartou. vzdy ked idem nieco kupit, tak si overim ci mi to bude fungovat a popripade sa opytam ci mi nemozu odporucit nieco podobne v rovnakej cenovej hladine, alebo aspon zapozicat. inac by som predsa kupil kus srotu ktory mozem iba vyhodit do kybla. toto ma samozrejme aj sekundarny dopad na segmentaciu trhu, ludia nemaju preco migrovat ak im polovica technologie nebude jednoducho fungovat. zial, za tuto situaciu nemoze system a obvinovat vyrobcov za to ze sa prisposobovali trhu je zvlastny pocin. dokonca za to nemoze ani klient ktory si neoveril funkcionalitu a nemyslel na buducnost. ale povedzme si to na rovinu, kto z nas vidi na niekolko rokov do buducnosti? ja by som tiez nepovedal pred dvoma rokmi ze budem pouzivat Mac OS X popri linuxe alebo Mac OS 7.5 a podobne ;-)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Nieco Proti Linuxu 12.10.2006 | 15:59
              Castler   Návštevník
              Diki za obsirny vyklad, zas som sa nieco dozvedel, preferovat urcite vyrobky je jedna vec, ale v com teda spociva problem LINu? Mne to vychadza v konecnom efekte potom na ludsku hlupost a chamtivost.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nieco Proti Linuxu 12.10.2006 | 17:49
                WlaSaTy   Návštevník
                a k tomu neprezieravost ale to su bezne ludske vlastnosti. firma si da vypracovat plan na upgrade prostredia z pouzitim roznych technologii a jeho sucastou je cenova ponuka + hlavne aj zoznam rizik. samozrejme ze sa im vypracovanie tohoto planu oplati a navyse firma pozna predpokladany narast ci uz poctu zamestnancov alebo objemu transakcii a velkosti dat. ake kto z obycajnych ludi bude nasledovat tento priklad? kto z nas bude vediet ake budu nase systemove naroky za tri az pet rokov? nikto, takze sa nakupi to co je momentalne dostupne na trhu a podporuje vsetky nase aktualne poziadavky. a v tom je kamen urazu, ak si zrazu zmyslime ze prejdeme na iny OS alebo na inu platformu pretoze ma pre nas urcite vyhody oproti povodnej, tak budeme krv potit pri spojazdnovat winshit hardware a nadavat na novu platformu. teda teraz uz nie, podpora fakeraid je uz vcelku dobra, obskurne wifi karty sa daju spojazdnit aj cez ndiswarper, od winmodemov sa uz upusta, podpora USB DSL modemov je relativne dostatocna. otazkou su napriklad niektore scannery alebo tlaciarne ... ale musim zaklopat na drevo, situacia na trhu sa pomaly ustaluje a polotovary z ktorych vyrobcovia hardware skladaju svoje karticky netrpia moc velkymi zmenami takze spojazdnenie vecsiny lacneho hardware je mozna i ked to nie je vzdy mozne cez klik, next, yes, ok, done ale treba prepisat nejake konfiguraky a doinstalovat zopar balikov. a to uz nie je velky problem i ked je to sok pre klikacov odchovanych na tom ze daju cdcko do mechaniky a system za nich spravi vsetko.
      • Re: Re: Nieco Proti Linuxu 12.10.2006 | 17:37
        Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
        Ja som kupoval USB kluc, a nebolo na nom prave "linux ready", ale okrem vypysu vsetkych typov okien, pod ktorymi to ide, bolo napisane cislo verzie kernelu, od ktoreho mi ten kluc bez problemov pojde pod linuxom. Takze to nie je az take zle, ako sa zda...