Ideálny Linux = vlastné distro (TIP)

Sekcia: Aplikácie & Desktop 31.10.2006 | 10:17
Dumaru   Návštevník
Plno Linux distier obsahuje veľké množstvo programov na médiách, ale zároveň inštalujú aj balíky ktoré nepotrebujete (Mandriva, SuSE). Iné sú jednoduché, neinštalujú automaticky plno "nezmyslov", ale nemajú z rôznych dôvovov podporu javy, multimédií priamo v distre (Debian, Ubuntu). Neviem programovať (možno základy HTML :-), preto som sa chcel opýtať tých povolanejších, či existuje v Linuxe nejaký nástroj, s ktorým by som dokázal vytvoriť napr. z distra Kubuntu 6.10 (mám programový výber aj na Ubuntu) -> Linux, ktorý by obsahoval plnú podporu vrátane multimédií a obľúbených programov. Predstavujem si niečo na spôsob - pridať stiahnuté programy z Apt (cache) do rozbaleného distra a prikázať mu, že má balíky inštalovať pri prvej inštalácii distra. A niekoľko pár prípadne odobrať, možno nechať pár balíkov na DVD bez inštalácie pridaných ako zdroj neskorších inštalácií (wireless, BT). Pridal by som podporu pre: #MULTIMEDIA sudo apt-get install ffmpeg lame faad sox mjpegtools libxine-main1 libxine-extracodecs libakode2-mpeg libarts1-mpeglib libarts1-xine #MEDIA PLAYERS sudo apt-get install mplayer libdvdread3 libdvdcss w32codecs #MACROMEDIA FLASH sudo apt-get install flashplugin-nonfree #SUN JAVA PLUGIN sudo apt-get install sun-java5-bin sun-java5-fonts sun-java5-jre sun-java5-plugin #LANGUAGE SUPPORT sudo apt-get install openoffice.org-l10n-sk openoffice.org-help-sk msttcorefonts +všetky SK balíky Language Support A do ktorého by som pridal aj obľúbené programy: #GRAFIKA sudo apt-get remove kubuntu-desktop krita krita-data sudo apt-get install gimp gimp-svg #INTERNET sudo apt-get remove konversation krdc krfb wlassistant sudo apt-get install firefox gaim kftpgrabber kget #KANCELÁRIA sudo apt-get install acroread dosbox wine #MULTIMÉDIÁ sudo apt-get install libk3b2-mp3 kmplayer #NÁSTROJE sudo apt-get remove katapult kdepim-wizards kmag speedcrunch sudo apt-get install kbfx kcalc kmobiletools kshutdown superkaramba #PODPORA sudo apt-get install build-essential linux-headers-2.6.17-10-386 sudo apt-get install libsdl-image1.2 libsdl-mixer1.2 mc unrar #SYSTÉM sudo apt-get install firehol klamav krusader #VÝVOJ sudo apt-get install nvu quanta Jednoducho povedané, chcel by som vytvoriť zo základného distra s odobratými balíkmi (ktoré nepotrebujem) a s pridanou podporou cez javu, internet a multimédiá a s mojimi obľúbenými programami plnohodnotné distro na základe K/Ubuntu, ktoré by po základnej inštalácii obsahovalo toto všetko (bez straty stability). Ideálne distro sa mi zdá K/Ubuntu, pretože obsahuje kvalitné programy, nenahadzuje desiatky balíkov, ktoré nikdy nevyužijete. Ešte keby to bolo všetko na live DVD s napr. Gparted a antivirákom, bolo by to asi naj distro, ktoré poznám. A pár zavírených Windowsov by skončilo :-) Pre dokonalosť ešte by v distre nechýbali odkazy na wiki, dokumenty a portály v rodnom jazyku s Linux tematikou.
    • Re: Ideálny Linux = vlastné distro (TIP) 31.10.2006 | 01:02
      luzr   Návštevník
      Dopis si pred tie prikazy #!/bin/sh a mas vlastny dumaruautomatix skript..
      • Re: Re: Ideálny Linux = vlastné distro (TIP) 31.10.2006 | 01:50
        Dumaru   Návštevník
        Skripty som ešte nevytváral (som nepotreboval). Toto je len výpis z mojich inštalačných poznámok, ale tu by sa skript asi nehodil. Práveže chcem mať stiahnuté veci spálené v komplet distre, ktoré by sa nahodili hneď počas inštalácie, si ma nepochopil. Zakaždým sťahovať všetok soft s GPRS (5-5,5 kb/s) by nebolo riešenie, takto by som mal univerzálne DVD so všetkým, čo potrebujem. A využil by som to aj bez netu. Alebo keď už tak možnosť 2), nahodiť všetky ostatné veci na CD, pridať ho ako zdroj a cez skript z neho všetko nahodiť. Ale to by už nebolo ono - ešte sa mi nepodarilo v K/Ubuntu pridať lokálny zdroj a skripty nepoznám.
      • Re: Re: Ideálny Linux = vlastné distro (TIP) 31.10.2006 | 06:31
        Dumaru   Návštevník
        Lokálny priečinok sa mi podarilo rozbehať, ešte pozriem tie skripty a čo všetko sa dá s nimi robiť. Ale aj tak by som najradšej vytvoril komplet inštalačku distra.
        • Re: Re: Re: Ideálny Linux = vlastné distro (TIP) 31.10.2006 | 09:31
          Miso,zuze (aneb Suse)   Návštevník
          Aj mna by odpoved na tvoju otazku zaujimala. Teda mas na mysli nejaky nastroj ako je nLite pre Windows?
          • Re: Re: Re: Re: Ideálny Linux = vlastné distro (TI 31.10.2006 | 10:17
            Avatar titanik mint  Používateľ
            existuje pre instalaciu debian/*buntu instalacna konfiguracia preseed.conf. Ak si stiahnes alternate CD tak tam je manual(doc/install/manual/en/index.html) ake moznosti mozes dat do tohto suboru. Je tam aj prikladovy subor, ktory mozes upravit. Instalacia potom moze prebehnut bez akychkolvek zasahov az po konecnu fazu, kedy uz len prides, lognes sa a pracujes :). Ja som tak instaloval po sieti od netboot az po login obrazovku. Hoci to nebolo bez problemov, ale na skusku to bolo celkom dobre.