Rozdelenie disku a particie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 25.11.2006 | 18:20
Avatar LukoV Zenwalk~CRUX~OpenBSD~Haiku  Používateľ
Mam taky vacsi problem s ktorym sa trapim uz dost dlh, kedze linux pouzivam uz par rockov. Problem je tento... Napr. 60gb disk hda mam vytvorene / (root) 12gb hda1 swap 1.3gb hda2 /home 30gb hda3 a zvysok je prazdny kde by som chcel vytvorit este jednu particiu... problem je v tom ako vytvorit poslednu particiu alebo ako dat /home nie 30gb ale az dokonca ??? ked som mal slackware 10.2 kde bolo starsie 2.4 jadro tak ked som dal vytvorit koncovu particiu az do konca /home tak on nechal automaticky na konci 7.8mb koli spravnej geometrii... ak robim koncovu particiu vo Fedore Core 6 tak tam je moznost vyplnit az do posledneho sektoru... na novsich jadrach 2.6 - cfdisk nerobi prazdne miesto na konci Chcem sa teda opytat ako to vlastne je so spravnym vytvorenim poslednej particie.. Verim ze je to len moja nevdemost a niekto my vysvetli ako to je a ako vytvborit este jednu particiu /dev/hda4 ktora by nenarusila geometriu disku... pretoze potom ak je nespravna geometria cfdisk mi nechce zobrazit rozlozenie disku ... dufam ze mi to niekto vysvetli ako to ma byt a ako vytvorit novu particiu, dakujem.
    • Re: Rozdelenie disku a particie 24.11.2006 | 20:28
      WlaSaTy   Návštevník
      skus pouzit fdisk namieto cfdisk. ale jedno mi nejde do hlavy, jak velky je ten disk? 50Gb disk som este nevidel ale mozne je vsetko ...
      • Re: Re: Rozdelenie disku a particie 24.11.2006 | 20:50
        skywaker   Návštevník
        je to 60gb disk ale mam aj 80-ku a problem o ktorom pisem je nezavisly na disku
        • Re: Re: Re: Rozdelenie disku a particie 24.11.2006 | 21:01
          WlaSaTy   Návštevník
          zaujimave, ked som si isiel prvy krat rozdelit disk, tak som si nastudoval aky je rozdiel medzi primary a extended oblastou na disku. potom som si to nakreslil ako to chcem a nakoniec som pouzil fdisk. a mozem potvrdit ze takyto problem som v zivote nemal.
          • Re: Re: Re: Re: Rozdelenie disku a particie 25.11.2006 | 13:01
            skywaker   Návštevník
            skuste sa pozriet napr. ak mate na nejakom disku len cisto jednu particiu windowsu ci na konci nieje prazdne miesto?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Rozdelenie disku a particie 25.11.2006 | 15:56
              WlaSaTy   Návštevník
              nie, pred instalaciou som pouzival plnohodnotny GNU/GPL fdisk a nie ten jeho plagiat znamy este z ery dosu. ale je pravda ze nie vzdy som tak mohol postupovat, niekedy som musel pouzit mac-fdisk.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozdelenie disku a partici 25.11.2006 | 16:36
                skywaker   Návštevník
                ja voci cfdisk-u nemam ziadne predsudky pretoze sa da v nom lahko nakonfigurovat disk ale tento problem si pametam ze robil aj RH9 a Fedora 2 ktora tiez upozornovala na zlu geometriu. a co viem tak tento problem mali viaceri....
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozdelenie disku a par 25.11.2006 | 17:10
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ak voci nemu nemas predsudky, tak preco sa stazujes na jeho funkcionalitu? mam dojem ze sa tu zbytocne snazime o flame ... inac, to ze si v redhat inc neuvedomili ze sa geometria diskov prestala pouzivat uz od cca 20Gb ATA je vedlajsie, najme ak si spomenieme ze pri SCSI sa nepouzivala takmer vobec i ked ista firma z redmondu doteraz tvrdi opak. ak ti to velmi vadi, tak si z danej oblasti urob /boot, navod uz poznas.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozdelenie disku a 25.11.2006 | 17:19
                    skywaker   Návštevník
                    ja sa tu nesnazim o flame ale len som chcel vediet niekto iny nez ja riesi tento problem to ze nepouzivas cfdisk je skoda lebo je to super program - ja ak si idem instalovat napr. Fedoru, alebo Mandrivu alebo debiana aj ked tie maju vlastny rozdelovac radsej nabotujem z nejakeho livecd a rozdelim disk cfdiskom lebo ten je super. cfdisk obsahuje gentoo, slackware, arch a tiez este mnozstvo inych distribucii a maju ho defaultne ...
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozdelenie dis 25.11.2006 | 17:22
                      skywaker   Návštevník
                      a na zlu geometriu disku ma upozornilo aj prave freebsd, a to uz je urcite kvalitny system (jedna sa o 80 SATA disk) ale uz som to vyriesil.....
    • Re: Rozdelenie disku a particie 25.11.2006 | 18:05
      Srigi   Návštevník
      problem je v tom ako vytvorit poslednu particiu alebo ako dat /home nie 30gb ale az dokonca ??? Oki problem? Sak nastartujes fdisk ako root: # fdisk /dev/hda stuknes p aby si si vypisal aktual tabulku, pripadne cez tusim v si skontrolujes volne miesto na disku, ak je to OK, stukni n, potom v tvojom pripade zvolis prim partition (mozu byt 4) a potom 2x enter a w aby si to zapisal. Ak nahodou mas vytvorenu extended partition a ta nesiaha az na koniec disku, pouzi gparted, alebo mother-f***ing partition magic.
      • Re: Re: Rozdelenie disku a particie 25.11.2006 | 18:20
        skywaker   Návštevník
        uz taham gparted.......... vyskusam...