Spohodlnenie údržby a inštalácie Linuxu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.11.2006 | 22:44
Dumaru   Návštevník
Automatizujem a "spohodlňujem" si celý Linux systém (Ubuntu Dapper), mám na disku lokálny repozitár z balíkmi, inštalujem si následne soft cez skript (2 kliknutia a mám nahodených ďalších 126 balíkov). Napadli ma ďalšie 2 veci, ktoré by sa mi hodili, vo Windowse som ich poznal. 1. Existuje nejaký program alebo skript, ktorý by "odfotil" disk a zaznamenával by zmeny? Apt síce odoberá narozdiel od skompilovaného softu balíky a konfigy z /etc (parameter --purge) v pohode, ale napriek tomu zostávajú na disku súbory (konfigy v home, ktoré sa dajú väčšinou nájsť, priečinky po programoch včetne manov, tempy). Myslím tým nejaký program na štýl Windowsáckej "obnovy systému" ktorá ale nikdy nefungovala alebo Norton Ghost. Program by monitoroval zmeny a vedel by vrátiť systém do "checkpointu", jednoducho by vymazal "prevyšujúce" priečinky/súbory. 2. A ešte jedna vec ma napadla v súvislosti s predošlým softom: Často mením experimentálne distrá a za moje "materské" distro považujem momentálne Ubuntu Dappera, ktorého som si dosť prispôsobil. Chcel by som dosiahnuť maximálne možné pohodlie pri komplet inštalácii -> prekopírovaní distra. Zase som si spomenul na Windows variantu, vedel to urobiť Nero, aj keď to nemám odskúšané: Chcel by som nanovo komplet nahodený systém všetne základných nastavovačiek (konfigov) programov spáliť na CDs (nemám v booku DVD napaľku ani externý disk) tak, aby sa systém z CD neinštaloval ale kompletne kopíroval na disk od prvého boot cd až po posledné z dátami. Vedel by som jednoducho nahodiť celú partíciu z médii skopírovaním systému na disk do použiteľného stavu.
    • Re: Spohodlnenie údržby a inštalácie Linuxu 27.11.2006 | 07:51
      Dumaru   Návštevník
      Na zálohu a obnovu komplet partície som zatiaľ objavil Partimage a mkCDrec. Záloha komplet disku by mohla vyzerať aj ako -> boot CD (na zavedenie programu) + spakovaná partícia kvôli priestoru (na inom disku, z ktorej by sa obnovil komplet systém).
      • Re: Re: Spohodlnenie údržby a inštalácie Linuxu 27.11.2006 | 10:14
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        Male bootcd mozes pouzit moje (vdl.halicky.sk/bird) je tam fdisk, tar a gzip, grub, je to 10 MB iso + je tam adresar kam si mozes kopirovat balicky + potom si tam mozes dohodit nejake addony (skripty co ti tie balicky nainstaluju). Odfotit disk mozes tak ze pred a po instalacii spustis tento skript (nazvyme ho napr. checkpoint): #!/bin/bash FNAME="checkpoint-`date +%s`.$1" find / > $FNAME bzip2 $FNAME echo $FNAME Spustis to takto: #!/bin/bash SUBOR1=`checkpoint before` ...instalacia balicku alebo balickov... SUBOR2=`checkpoint after` diff $SUBOR1 $SUBOR2 > "$SUBOR2.diff" Mne na 80GB disku vytvorilo 15 MB adresar s obsahom vsetkych suborov na disku. zbaleny cez bzip2 ma 1 MB. Ak ti treba len zmeny tak si nechaj len ten diff subor.
        • Re: Re: Re: Spohodlnenie ĂşdrĹžby a inĹĄtalĂĄcie L 27.11.2006 | 11:07
          Srigi   Návštevník
          Neviem ci ten skript bude fungovat na 100%, uvedom si, ze v root su aj virtualne adresare /dev, /proc a /sys. Taktiez /tmp je zbytocne ukladat. BTW ak mas hotove live cd, mohol by si dopnit klasicke utility ako mc, parted, dalej by si mohol pridat cely /bin a /sbin, aj nejaky links a rp-pppoe by sa hodilo. Mohol by si to svoje live cd upravit?
          • Re: Re: Re: Re: Spohodlnenie ĂşdrĹžby a inĹĄtalĂĄc 27.11.2006 | 12:42
            Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
            To distro je urcene len na to aby nieslo a umoznilo spustit program bird (dialo). Naco by boli tie programy dobre?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Spohodlnenie 27.11.2006 | 22:44
              ferjo   Návštevník
              vrátiť systém do "checkpointu"- na to je v Linuxe vo vacsine distribucii "save configuration". Obvikle to potom este aj vypise ako takto ulozenu konfiguraciu nastartovat.