oplati sa prejst s ms. windows na linux?

Sekcia: Ostatné 14.12.2006 | 22:40
Avatar nofear   Používateľ
Ja nefiem uz dlhsie pozorujem tych manikov co robia s Linux-om a ked sa rozpravaju nemam ani sajnu o com :P a thak som rozmyslal co thak prejst na Linux... Hmm myslim ze je to aj lepsie a neni az thaky bordel v PC. Ale oplati sa mi prejst na Linux? A ak ako thak preco? A btw kde ho mozem zohnat? Diky :)
    • Re: oplati sa prejst s ms. windows na linux? 07.12.2006 | 00:05
      ivan   Návštevník
      tipujuc tvoj vek podla formy a obsahu prispevku, mal si uz davno spat :-)
    • Re: oplati sa prejst s ms. windows na linux? 07.12.2006 | 01:12
      david   Návštevník
      zaujimava otazka. Som zvedavy na co myslel ked si zadaval novu temu. Keby si sa bol dobre pozrel na tuto stranku tak nalavo su rozne odkazy ......
    • Re: oplati sa prejst s ms. windows na linux? 07.12.2006 | 01:20
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      No pozri, instalacia linuxu je pomerne jednoducha, zvladnes to aj ty. Stiahni si nejaky prekompilovany kernel, nejaku 2.6-tku, + nejaku rescue distribuciu (staci disketova, rawritom si nakopci ten image na disketu) pomocou ktorej to nainstalujes. Vytvor si initial ramdisk v subore (4 MB by mali stacit), pouzi dd a mkfs -t ext2, a cez loopback tam nakopiruj co treba (popisy programov v man strankach). Pridaj tam ten kernel, nejaky bash a zopar zakladnych programov (cp, mv, sed, grep atd. su v balicku util-linux alebo tak nejak), nezabudni pomocou rdev v tom kerneli nastavit to bootovanie z initial ramdisku (cca rdev bzImage /dev/ram0). Ok, potom fdiskom vytvor particiu na disku (cokolvek medzi 1 a 10 GB je v pohode, menej by som tam nedaval, viac mozes). Zaved si grubom alebo lilom ten kernel (a ramdisk) a malo by ti to bootovat. Potom uz si tam dohod nejake dalsie balicky, podla toho co chces. Kazdopadne odporucam gcc lebo to sa ti pri kompolovani zijde. Potom uz len X server, nahodis siet (ifconfig eth0 ... , route, atd..) wgetom stiahni firefox a mozes surfovat. Ako vo windowse.
      • Re: Re: oplati sa prejst s ms. windows na linux? 07.12.2006 | 02:20
        pe3k   Návštevník
        nestraste chlapca :). mam kamosa, ktory je neskutocna lama do pc (predvcerom som ho prosil aby mi poslal jeden program ktory pouziva a on mi poslal zbaleny odkaz z plochy), a nainstaloval som mu ubuntu. strasne si ho chvali. odvtedy uz nebol ani raz vo win, a uz zacal aj nadavat na windows :). uci sa chlapec:)
    • Re: oplati sa prejst s ms. windows na linux? 07.12.2006 | 02:53
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      na úvod: zo znenia tvojej otázky usudzujem že si úplný začiatočník no tebe "prechod" ma linux v tom pravom slova zmysle (nainštaluj distro a win len na hry alebo nebodaj len čistý linux desktop) zatial rozhodne neodporúčam. budeš len sklamaný a zbytočne zanevrieš na linux. linux totiž nieje windows a ak si myslíš že nainštaluješ klikátko Mandrivu a potom poklikáš na Warcraft3.exe tak si na omyle. Na začiatok odporúčam zostať pri windows a z linuxom sa postupne oboznamovať. Najprv si stiahni nejaké LIVE cd - obsahuje linux ktorý sa spustí priamo z cd - najlepšie urobýš ak si obiednáš LIVE DVD priamo tu v E-obchode - odporúčam DaNiX 2006-09-09 (1DVD) - 170 Sk alebo Knoppix 5.0.1 (1DVD) - 170 Sk obsahuje to komplet pracovné prostrednie a aj hry (slax ti na úplný začiatok neodporúčam - lebo tam si hned ako super user a máš prístup na disk - ryziko že si niečo zmažeš) to dvd vložíš do mechaniky a naštartuješ z neho celý linux - pohraješ a poskúšaš čo budeš chcieť anž by si zasahoval do dát na disku. potom (aspoň mesiac sa hraj) až sa rozhodneš tak si vyber nejaké distro a to ninštaluj ale predtým si zálohuj VŠETKY VŠETKY VŠETKY dáta na disku lebo ak sa pustíš do inštalácia tak sa lhko može niečo pokaziť (rovnako ako vo win) odporúčam Mandrivu 2007, Fedoru, alebo Kubuntu/Ubuntu (Suse podla toho aké máš výkonné pc) - všetky sa djú obiednať za babku (alebo stiahnúť ale podla rýchlosťi netu pozor aby ťa elektrika nestála viac ako obiednávka) zvolíš ktorékolvek tak neurobýš chybu. po čase sám zysťíš čo ti vyhovuje a pri tom zostaneš Ja som uskutočnil "prechod" na linux až po dvoch rokoch. Dnes na desktope nemám windows. pod linuxom robým wšetko - HRY, MULTIMEDIA, NET, OFFICE. a nakazil som celé svoje okolie - bratranca, kamošou, v škole. Prechod na linux je proces, ktorý sa nedá a nesmie realizovať náhle a neuvážene. Poznám chalana ktorý si neuváženou a neodbornou inštaláciu zničil dáta na disku v hodnote 30000SK!!!!! - bol to tiež začiatočník ako ty a myslel si že keď videl kamoša inštalovať WINXP na jeho pc tak linux bude hračka - to je zásadná chyba. Linux je super OS ale najprv sa sním musíš zoznámiť a trochu poskúšať. tak tolko moja rada tomolc
      tomolc
    • Re: oplati sa prejst s ms. windows na linux? 07.12.2006 | 07:06
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ak sa rozhodnes pre linux len tak skusit, tak odporucam mint linux alebo ubuntu. hodi sa Ti tento manual ako uplnemu zaciatocnikovi: ubuntu.kayle.sk
      • Re: Re: oplati sa prejst s ms. windows na linux? 07.12.2006 | 13:49
        fathum   Návštevník
        ubuntu :) i love it ...lenze ide o to, na co ten chalanisko pouziva pc, pokial ide iba o hry, tak moze byt sklamany (myslim pokial dychti po najnovsich hernych novinkach), alebo tvori flash, tak linuxacke alternativy su dost slabe a v takom pripade bude odkazany na windows, no na ostatne varianty pouzivania pc je linux ako OS, aspon z mojej strany, velmi dobra volba a ked sa jedna o ubuntu pre zaciatocnika, tak este lepsia, mozem len odporucit
        • Re: Re: Re: oplati sa prejst s ms. windows na linu 13.12.2006 | 22:57
          Tommy   Návštevník
          Nie je pravda že FLASH sa nedá rozbehať pod Linuxom! :) mne sa podarilo rozbehať Dreamweaver 8 aj Flash 8! A k tomu ešte aj Cinemu 4D cez WINE =D mimochodom, mám Ubuntu Edgy Eft (6.10 pre matematikov)... Ubuntu je podľa mňa najlepšia distribucia...je zaujímavo kakaová a jednoduchá a prívetivá...Radosť učiť sa s linuxom na nej. Ešte niečo, pred nedávnom som rozbehal aj Beryl...čiže 3D efekty plochy! Ati radeon 9000 PRO 64 Mb...a 256 Mb RAM :) Intel Celeron 2.0 GHz...Ubuntu je skrátka super ;)
          • Re: Re: Re: Re: oplati sa prejst s ms. windows na 14.12.2006 | 12:09
            WlaSaTy   Návštevník
            zaujimalo by ma ako by si flash rozchodil u mna na linuxe. cestu "virtual pc MOL" + "Mac OS X" vynecham. vydel som aj nejake navody pre "QEMU x86" ale nezda sa mi koser emulovat koli jednemu programu cely pocitac aj s operacnym systemom. ano, flash sa da rozbehat pod linuxom, ale za splnenia prisne specifickych podmienok.
            • Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa prejst s ms. windows 14.12.2006 | 17:11
              Srigi   Návštevník
              Ludia sa stale mylia! Zapamatajte si: Wine is not emulator. Na nejakej stranke som videl hodnotenie, ze Call of duty bezi lepsie (vyssi fps) v Linuxe cez Wine ako vo Win.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa prejst s ms. win 14.12.2006 | 17:30
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                a QEMU is not WINE :)
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa prejst s ms. 14.12.2006 | 17:43
                  Srigi   Návštevník
                  sry, my bad.
    • Re: oplati sa prejst s ms. windows na linux? 14.12.2006 | 11:58
      workyb   Návštevník
      Nevsimaj si ich to su cisti kokoti ktory si robia prdel steba. Optati sa ti to len pokial nehravas hromadne hry a niesi sprotsti ako vecina uzivatelov co maju windows. Chod radcej na toto forum www.kubuntu.sk tam ti poradia normalne.
    • Re: oplati sa prejst s ms. windows na linux? 14.12.2006 | 14:25
      Avatar snup *buntu, deb  Používateľ
      neoplati...
      su: Sorry
      • Re: Re: oplati sa prejst s ms. windows na linux? 14.12.2006 | 14:36
        Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
        a toto preco tvrdis?
        Everything is proceeding as I have foreseen.
        • Re: Re: Re: oplati sa prejst s ms. windows na linu 14.12.2006 | 17:31
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          neviem preco to tvrdi on, ale ja suhlasim ;)
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: oplati sa prejst s ms. windows na 14.12.2006 | 17:41
            Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
            ok ale co tak napisat aj nieake dovody preco sa to neoplati.
            Everything is proceeding as I have foreseen.
            • Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa prejst s ms. windows 14.12.2006 | 17:48
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              pretho :D
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa prejst s ms. win 14.12.2006 | 17:55
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                milujem ked niekto povie "neoplati" ale neodovodni to. pripada mi to akoby chceli aby bolo na fore menej zaciatocnickych otazok ... grrr
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa prejst s ms. 14.12.2006 | 18:14
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  1) precital si si tu otazku pozorne a postrehol si formu? 2) pytal si sa taku otazku, ked si zacinal?
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa prejst s 14.12.2006 | 22:20
                    Dumaru   Návštevník
                    Podľa mňa sa neoplatí prejsť na Linux nikomu :-) ...kto je lenivý a kto nemá záujem učiť sa nové veci. Len nechápem kto môže tvrdiť o Linuxe, že je v ňom poriadok keď tento OS nepozná. Sú rôzni užívatelia Linuxu, dve základné skupinysa delia na: 1. Programátori, ktorí vidia všetkých čiernobielo a hneď chcú pri riešení daného problému výpisy (aj keď je to základ) 2. Bežní užívatelia, ktorí sedujú správanie systému a z toho vyvodzujú dôsledky PS: Inak na tomto fóre som postretol troch inteligentných užívateľov Linuxu: Wlasary, uid0 a eMDi.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa prej 14.12.2006 | 22:24
                      Dumaru   Návštevník
                      Samozrejme že pojmom "Wlasary" som myslel Wlasaty, toho paranoika čo nepoužíva messengera :-)
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa prej 14.12.2006 | 22:40
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      myslim, ze sa tu vyskytuje viac inteligentnych uzivatelov linuxu. ono to tak nejak ide k sebe :)
                      Debian. apt-get into it…