Ziskanie dat pomocou live cd ! SURNE !

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.12.2006 | 17:02
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Dobry den. Mam velmi zavazny problem. Pouzivam kubuntu 6.10 a nechce mi ju spustit, tak som sa rozhodol ze ziskam data ktore mam teraz na linuxe pomocou live cd, tie si niekde napalim a reinstalujem si kubuntu. Lenze neviem ako tie data ziskat mount pouzit nemozem... Teraz pisem tento clanok z live cd, no neviem tie data za ziadnu cenu ziskat, a ktomu pri instalacii sa nepyta ci ma nainstalovat novu 6.10 alebo opravit nainstalovanu.... A este, chcel by som sa spytat, ci by nebola lepsia alternativa Fedora Core 6 ako kubuntu 6.10 , ak to uz budem musiet preinstalovat. Dakujem za SKORE odpovede.
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Ziskanie dat pomocou live cd ! SURNE ! 11.12.2006 | 17:54
      ---   Návštevník
      Skus najprv odstranit problem ze sa to nechce pustit. Potom hladaj sposob ako zachranit data. Co to vypisuje pri nabiehani? Preco by si nemohol pouzit mount ? Ak sa ti s tym nechce zaoberat ,tak si stiahni napr. Knoppix (-staci nejake cd) ,ktory automaticky pripaja disky.(sice standardne len v read-only mode ale to sa da lahko zmenit) Fedoru by som neodporucal ani nahodou. Hlavne napis co je to pre teba lepsia alternativa , co viac/ine hladas v alternative ku kubuntu? Pre mna je najlepsia alternativa ubuntu.
      • Re: Re: Ziskanie dat pomocou live cd ! SURNE ! 11.12.2006 | 18:02
        WlaSaTy   Návštevník
        Preco by nemohol pouzit mount ? odpoved zvykne byvat jednoducha. koli bezpecnosti sa nevytvaraju zariadenia /dev/hdXY ine ako na CDROM nech si uzivatel omylom pri hrani nevymaze harddisky kedze z tym operacnym systemom este nevie robit (ako by so asi dopadlo keby sme pouzili namiesto /dev/modem zadiadenei /dev/hda?). tato ochrana zvykne byt polofunkcna, koli usb diskom sa daju pripojit SATA disky, tie sa tiez hlasia ako SCSI ... ale pre cloveka nie je problem tuto pseudoochranu na ATA disky obist: sudo mknod hda b 3 0 sudo mknod hda1 b 3 1 sudo mknod hda5 b 3 5 a podobne :)
        • Re: Re: Re: Ziskanie dat pomocou live cd ! SURNE ! 11.12.2006 | 18:14
          skywaker   Návštevník
          Skus pouzit prikaz cfdisk aby si zistil ake mas particie a potom mount. Najlepsie na take veci je live distribucia Slax .... Ak budes vediet particie tak si namontuj tu ktoru chces... ale moze ti vypisat aj chybu ze particia je pokazena -- skoda ze si nenapisal presne aky problem mas.... Co ja viem tak Slax sam namontuje disky takze staci ist do adresara /mnt a tam to mas a potom napalit cez k3b ak mas chybu didku tak skus opravit filesystem 2. Co viem tak Kubuntu nepodoruje preinstalaciu -- musis naformatovat / (root) particiu 3. Fedora je dobry linux ale nema dorieseny balickovaci system -- Yum je celkom v pohode a aj Yumex ale nie je to az take pohodlne ako Synaptic v Ubuntu alebo Adept v kubuntu. Co sa mi na Fedore nepaci je to ze DVD obsahuje same hluposti same Java balicky a tak. a teda je tam potom malo normalnych programov ale zasa na 5 cd teda je tam toho dost. Co sa mi na Fedore pacilo ze bez problemov som spustil Aixgl a Compiz teda 3d desktop
    • Re: Ziskanie dat pomocou live cd ! SURNE ! 11.12.2006 | 21:03
      mosi   Návštevník
      Pre obnovu dat z roznych particii odporucam Gparted live cd alebo USB. Stiahni (http://gparted.sourceforge.net/download.php) nabootuj, nezabudni pripojit externy USB harddisk uz pocas bootovania, aby bol pekne detekovany. V nabootovanom Gparted prostredi mas konzolu. mkdir ~/disk1 mount /dev/hda1 ~/disk1 alebo /dev/sda1 sda2 a pod. No a potom mas pekny klikaci file manager na liste, s ktorym mozes kopirovat suborov kolko chces. Odporucanie: nainstaluj taku distribuciu, ktora podporuje co najviac z tvojho hardware. Ja mam moderny hardw., pouzivam Gentoo a Fedora Core 6. www.mosi.sk/press
    • Re: Ziskanie dat pomocou live cd ! SURNE ! 12.12.2006 | 02:22
      -   Návštevník
      v ubuntu livecd sa daju pripojit disky tak ze z menu vyberies nieco ako system - disks a tam bude mozne pripojit si dany disk (len teraz si to presne nepamatam ako to je ale urcite to tak ide). mozno nejaky podobny sposob bude aj v kubuntu - skus sa pozriet na control center mozno tam take nieco je. a ak sa neda nic ine tak si narychlo stiahni slax (je to necelych 200MB) a tam sa to da velmi jednoducho.
      • Re: Re: Ziskanie dat pomocou live cd ! SURNE ! 12.12.2006 | 12:10
        WlaSaTy   Návštevník
        pokial mu ten "idioten zicher" livecd nezrusi device fajly pre harddisky. ale vytvorit si ich moze bez problemov, tak isto aj pripojit. otazkou je kam to chce ovsem zazalohovat, napriklad na dvdcko pri jednej mechanike pouzitej live distribuciou je to tazke i ked nie nemozne :)
        • Re: Re: Re: Ziskanie dat pomocou live cd ! SURNE ! 12.12.2006 | 13:04
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Nepodarilo sa mi to, data by som si ulozil do mp3 prehravaca + usb klucu, o to nejde, no ale nepodarilo sa proste,teraz znovu instalujem ubuntu edgy eft :( aspon ze som tam nemal ziadne dolezite veci, tie veci ktore som tam mal sa daju znova ziskat...
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Re: Re: Re: Ziskanie dat pomocou live cd ! SUR 12.12.2006 | 13:30
            WlaSaTy   Návštevník
            ale podarilo, mozno nie vsetko ale to je pochopitelne ak nemas dostatocne miesto na disku. pytal si sa ako si zazalohujes data (pripojis zdrojovy disk, nahras niekam tie data) a mas ich v prehravaci a kluci. mimochodom ja som kedysi riesil reinstall jednoduchsie. ak som skutocne chcel reinstalovat komp, tak som overil integritu suboroveho systemu, zazalohoval si konfiguraciu a dolezite data a system som zmazal. co patrilo systemu je popisane v linux filesystem hierarchy standard ... a na to som si nainstaloval distro ktore nechcelo nasilim formatovat oblasti. ale, zalohovat, zalohovat a zalohovat hovoril lenin.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ziskanie dat pomocou live cd ! 12.12.2006 | 15:57
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              Asi si si to poriadne neprecital, vyssie som uviedol, ze cela particia kde bol linux, sa poskodila a nedala sa otvorit, mountnut a editovat, proste nic, bola uplne poskodena rychlym restartom.
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ziskanie dat pomocou live 12.12.2006 | 17:02
                WlaSaTy   Návštevník
                zaujimave, dovodov na to aby sa nedala otvorit particia je malo, dovodov nato aby sa nedala editovat je tolko isto ale dovodov na to aby sa nedala pripojit je viacej. nekonzistentne rozdelenie disku, nekonzistentny suborovy system, nepritomnost ovladaca suboroveho systemu v jadre alebo na dostupnych oddieloch odkial sa nacitavaju (initrd, /lib/modules). z tych dalsich ktore maju za nasledok je to napriklad tym ze chyba podpora ide alebo scsi (sata) subsystemu, pouziteho radica diskov podobne ako pri chybajucej podpore suboroveho systemu. ano, videl som pricinu a dosledok, ale nevidel som rozbor. to co som radil aj ja bol jeden zo sposobov ako sa k tomu dopracovat. mozno neviem citat medzi riadkami, ale v case ked som to pisal som akosi nevidel rozbor, teda upresnenie chyby tak zo mna prosim ta nerob blbca.
    • Re: Ziskanie dat pomocou live cd ! SURNE ! 12.12.2006 | 13:46
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      Na zachranu dat jew najlepsi SLAX - je ho overeny zachranil uz vela dat si hned ako root a hned pripoi vsetky disky na citanie a zapis ma aj k3b takye si to hned vyplis - al pred bootom daj copy to ram aby si mal voln[ cd mechaniku (min 256MB ram) tomolc
      tomolc