zahlteny xserver??

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.01.2007 | 13:11
Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
Ahoj. Moj problem spociva v tom, ze po istom case zacne byt pocitac neovladatelny, z toho dovodu, ze nieco sa akoby spustilo, co vytazi procesor na 100 percent. Ked si pozriem vypis programov (top) a zatazenie procesoru jednotlivymi procesmi, tak ziadny zo spustenych procesov toto nesposobuje. Systemovy monitor identifikuje zataz z radu "cakanie na I/O", pricim disk pracuje ako sialeny, a ja netusim co robi, respektive, co vobec moze robit. V podstate vtedy je praca na pc absolutne nemozna, lebo na obycajne otvorenie okna cakam aj 30 sekund, a uz aj pohyb mysi zacne "sekat". Niekedy uz ani ctrl+alt+backspace nepomoze (mozno pomoze, ale neviem sa dockat kedy zareaguje). Neviete mi poradit co robit? Ako zistit co to sposobuje? Najprv som si myslel ze to sposobuje Xgl, ktore som predvcerom rozbehal. Ale stalo sa mi to aj v normalnej session, bez Xgl. Notebook Asus, grafika ati xpress 200m, gnome, edgy. Dakujem
    • Re: zahlteny xserver?? 20.12.2006 | 11:40
      Avatar nardew debian  Používateľ
      napr. swapovanie
      • Re: Re: zahlteny xserver?? 20.12.2006 | 13:12
        pe3k   Návštevník
        ale zeby swapovanie robilo minimalne 20 minut? ee. V ramke som mal pred tym 150 MB volneho miesta a swapak (1GB) bol obsadeny na 1 percento
        • Re: Re: Re: zahlteny xserver?? 20.12.2006 | 14:47
          WlaSaTy   Návštevník
          ano, moze to byt aj swapovanie ale pravdepodobnejsie je ze sa spustila nejaka indexacna sluzba (slocate -u/updatedb/...) a alebo vypadla dma na disku.
          • Re: Re: Re: Re: zahlteny xserver?? 21.12.2006 | 01:23
            pe3k   Návštevník
            indexacna sluzba to nebude, pretoze ta ked sa mi spusti (updatedb), mam ju medzi spustenymi programami a presne vidim kolko procesoroveho casu kradne. Doteraz to nerobilo, zacalo to az predvcerom, a pred par minutami zase, proste ked to pride, z linuxu je absolutne nepouzitelny system. Pomoze akurat restart Xiek. Preto by som vylucil aj swapovanie, kedze swapovat mi muselo aj doteraz, a nic podobne som nebadal. DMA na disku asi tiez nie, pretoze ako som spominal, staci restart Xiek, system bezi dalej, po novom prihlaseni ok, nerestartujem PC uplne (shutdown -r now). Procesor hovori ze ho nevytazuje konkretny program, ale I/0 wait.
            • Re: Re: Re: Re: Re: zahlteny xserver?? 21.12.2006 | 18:12
              WlaSaTy   Návštevník
              ono je viacero moznosti, mozno mas malo ram a pomaly swap disk, mozno je pri beznej praci aj swap zahlteny a system tych 20 minut hlada ktoru aplikaciu zabije. a tak isto je mozne ze je vadna ramka. tak isto sa moze jednat aj o poruchu ineho hardware (agp alebo grafika alebo ...) popripade je buga v systeme no ale hadat nema vyznam, zatial sa tu vyskytla iba jedna informacia, procesor vytazuje i/o wait. akosi chybaju zakladne informacie - velkost ram, jej vytazenie sa da odhadnut z tych -150M, distro-verzia-update, ... co dodat, nefunguje mi bicigel, po 20tich minutach z neho spadnem. retaz je napnuta dobre.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: zahlteny xserver?? 21.12.2006 | 19:21
                luzr   Návštevník
                Ja by som vyhodil tie neoficialne baliky co si tam narval kvoli xgl
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: zahlteny xserver?? 21.12.2006 | 20:27
                pe3k   Návštevník
                vadna ramka nie je, pred par dnami testovana memtestom. velkost ram je 390MB. Velkost swap je 1GB, nemoze byt zahlteny lebo este som ho nikdy nemal vyuzity ani na 40 percent. Distro je Ubuntu edgy, jadro 2.6.17-10-generic #2 SMP Tue Dec 5 22:28:26 UTC 2006 i686. System je updatovany dnes, grafika ATI radeon 200m, ram DDR2 400Mhz. Pocitac teraz zblbne pri beznej praci. Zaujimave je ze sa to v minulosti nestavalo ani vtedy, ked bol procesor vytazeny 6 dni v kuse na 100 percent den noc, kedy za ten cas vygeneroval 40 GB dat. To len na ilustraciu, ze ho zvyknem dost vystavovat, a nic sa mu nestane, a zrazu nic nerobim a zacne blbnut. Ak potrebujete este nejake info o systeme tak povedzte ake.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zahlteny xserver?? 21.12.2006 | 21:19
                  WlaSaTy   Návštevník
                  vzhladom na to ze memtest vie odhalit chyby ale nevie povedat ze je pamet v poriadku, tak by som chcel mat tvoj optimizmus. otazne co vsetko mohlo sposobit uvedene chovanie. mozno to bolo update ovladacov, mozno instalacia testovacich verzii 3d desktopu, mozno pocasie. ano, aj chyby pocasia sa daju eliminovat. teplotne vykyvy zvyknu sposobovat kolisanie napetia, ludia si dokuruju elektrikou a niektore el. pristroje su na to citlive, najme pocitace.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zahlteny xserver?? 21.12.2006 | 21:29
                    pe3k   Návštevník
                    som sa pobavil :) s tym pocasim. i ked netvrdim ze nemas pravdu. ten problem sa vyskytuje asi raz denne. teda raz denne restart, to uz vie omrziet, citim sa ako ked som robil vo win. ok, tak ja skusim povyhadzovat vsetky tie xgl a beryl veci a uvidim. dik zatial
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zahlteny xserv 22.12.2006 | 00:24
                      WlaSaTy   Návštevník
                      ono je mozne ze bol aktivovany nejaky 3d efekt ktory robi problemy. ci uz pretazenim karty pri nedostatocnom chladeni alebo je proste chybny.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zahlteny x 22.12.2006 | 02:33
                        pe3k   Návštevník
                        no ale to iste mi robi aj pri non-xgl session. Teda ked 3d desktop nemam spusteny...
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zahlte 22.12.2006 | 02:44
                          WlaSaTy   Návštevník
                          hm, tazko poradit kedze nevieme co s tym systemom bolo porobene. takto koncia pocitace kde uzivatel nahra vsetko mozne, a bez rozmyslania. vtedy mozno pomoze reinstall a mozno nie. navyse nam chyba informacia ci sa poizilo aiglx alebo xgl, no ale na tom uz nezalezi .... keby sme si tak spomenuli co sme vsetko robili .... ze?
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: za 22.12.2006 | 11:57
                            pe3k   Návštevník
                            no ale ja si presne spominam co som robil, navyse som pri tom DOKONCA aj rozmyslal.. a nenahraval som do systemu vsetko mozne, iba to, co som potreboval, pripadne chcel. Mimochodom, kedze mam grafiku aku mam, aiglx by mi ani neslo, preto mam xgl. ps: zatial reinstall pomohol. Vyhodil som edgy, a znova dal dapper. skoda len ze ten problem som musel riesit podobnym sposobom ako u produktov firmy MS
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 22.12.2006 | 17:16
                              WlaSaTy   Návštevník
                              ved to ze aiglx nepodporuje danu kartu. inac *buntu 6.10 nebol moc urceny ako stable, teda ak sa tak da nazvat *buntu. predsa len 6.06 bol stabilnejsi ... no ale ak povazujes riesenie "odinstalovanie nekompatibilnych balikov hoci aj za cenu reinstalacie" za riesenie ako u produktov MS, tak klobuk dolu. take nieco som v svete MS este nezazil :)
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 04.01.2007 | 03:58
                                pe3k   Návštevník
                                tym "riesenim ako u produktov MS" som myslel reinstalovanie systemu. To znamenalo ze ked sa mi niekedy v minulosti pokaslal win alebo nieco v nom, pomohol iba reinstall windowsu
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 04.01.2007 | 13:11
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  aha, tak to je potom klasicke riesenie operacneho systemu windows ktory neobsahuje spravcu balickov. ked uz nic nepomaha, vyskusame reinstall. nc.
    • Re: zahlteny xserver?? 04.01.2007 | 04:35
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Postrehol som ten istý problém v Ubuntu Edgy, v Dapperovi som nemal problém (asi sa vrátim späť na 6.06). Mne vyťažuje procesor na 100% Nautilus. Na jednej strane mi grafika v Edgy pracuje s Cedegou na výbornú, ale na druhej strane niekedy zatuhne celý desktop pri prehrávaní videa.