Linux a jeho fonty

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.12.2006 | 16:58
Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
Je myslím všeobecne uznávaný fakt, že fonty v Linuxe sú horšie ako vo Windownse. Keď si dám vedľa seba obrazovku s Linuxom a s Windowsom napr.s otvoreným browserom, tabulkovým editorom alebo hocičím iným, vo windowse toho je proste na rovnakom mieste viac (menšie písno) a ešte aj tak sa to lepšie číta. Viem, že sa to zvykne riešiť importovaním Windows fontov do Linuxu. Chcem sa opýtať, do akej miery toto rieši daný problém? Teda, je vykreslenie písma iba otázkov samotných fontov, a teda keď si dám windowsácke bude to tu ako vo Windowse, alebo je problém viac systémový, a ani Windows fonty ma nezachránia.
    • Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 02:46
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      myslim, ze ten posraty mssttcorefonts obsahuje config, kde sa nastavia najvyssie preferencie. tak som to radsej odinstaloval. zlaty antialiasovany bitstream-vera...
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 03:15
        eMDi   Návštevník
        ... sans :D alebo nimbus sans mono ;-)
        • Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 09:56
          Avatar Oliver Kišš Ubuntu, Slax  Používateľ
          alebo dejavu
      • Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 14:27
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ked na tom tak trvate: dejavu alebo bitstream-vera sans, sans mono a freeserif
        Debian. apt-get into it…
    • Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 07:46
      Dumaru   Návštevník
      Ja som to dávnejšie ešte v Mandrake 10.1 riešil s Dejavu, nastavil som browser a výsledok bol dobrý. Nepoužíval som žiadne mscorefonts. Aj keď je to zrejme už nutnosť používať "štandard" fonty od Microsoftu.
    • Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 10:34
      Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
      Či už som v Linuxe nastavil Bitstream vera alebo dejavu, zmenu som nepostrehol. Ale skúsil som aj iné písma a tieto sú spomedzi linuxových naozaj najkrajšie. Aj tak sa to ale vônec nedá porovnať s čistím windowsovým fontom. http://img216.imageshack.us/img216/2756/linuxfontszt5.png http://img216.imageshack.us/img216/765/windowsfontsob0.png Okrem toho je niečo iné, ak má veľký font iba text na stránke, a ak ho má celý systém. Vtedy všetky popisy, tabulky atď. zaberajú oveľa viac miesta a na ploche sa zrazu nie je kam hnúť.
      • Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 14:34
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        no pockaj mojko, ty si si vo windows nastavil ClearType (ci jak sa tomu nadava). ja mam nan alergiu... nemozem si pomoct (mozno zvyk), ale ten linuxovy screenshot je krajsi... a pokial si vsimnes spravicky, tak su citatelnejsie. a navyse mam v browseri na tejto stranke odzoomovane - zmesti sa mi tam toho viac a spravicky su stale citatelne...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 15:09
          Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
          Áno, vo Windows používam ClearType. Tak sa totiž volá antialising vo Windows, v Linuxe (KDE) je to proste vyhladzovanie písma. Zámer je ten istý, zaobliť ostré pixelové písmo, aby bolo lepšie čitateľné (v zásade). Ten linuxový screenshot má písmo oveľa rozťahanejšie, či už diskusiu alebo novinky, čiže sa ho na jednu stránku zmestí menej, ale rozhodne nie je čitateľnejšie ako to vo Win, práve naopak (ale uznávam že toto môže byť aj otázka zvyku, ja si ale proste nemôžem pomôcť, hrany linuxáckeho písma mi prídu oveľa rozmazanejšie napriek tomu že to ísmo samo zaberá viac miesta)
          • Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 15:26
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ClearType nie je antialiasing a hlavne sa neda vypnut len tam kde je to neziaduce... je urcene pre LCD, preto vyzera tak hrozne (ma subpixel rendering)
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 15:28
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              nie je *len* antialiasing
              Debian. apt-get into it…
    • Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 10:36
      Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
      Neplánujem sa hádať, či má Windows lepší font a podobne. Prešiel som na Linux, takže Windows sa krvopotne obhajovať nechystám, pravda však je že jeho fonty sú lepšie a ja by sa také chcel mať aj v Linuxe.
      • Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 11:15
        Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
        Nainštaloval som si Windows fonty a nastavil FireFox presne tak, ako je nastavený vo Windows (screenshot pred tým je z Opery, ale FireFox použil rovnaký font, nastavovalo sa mi podľa neho ľahšie ako podľa Opery), napriek tomu, výsledok v Linuxe je tento: http://img338.imageshack.us/img338/6494/linuxwinfontsya4.png Znamená to, že na font vlýva aj niečo iné ako font sám? Alebo robím niekde chybu?
        • Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 12:09
          ethyl   Návštevník
          mozno len strielam od boku, ale nemoze to byt aj inym DPI monitora v Lin a Win? Lin pouziva 75 DPI, Win 96. alebo nejak tak.
          • Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 12:20
            Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
            asi najvacsi rozdiel je v malo pismene "s"
          • Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 27.12.2006 | 16:58
            Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
            Ja som si v nastaveni vzhladu pisma nastavil 96 DPI aj vyhladzovanie pisma. A v Opere mam nastavenia pisma, ako vo Windows. Zobrazenie je je super. Monitor mam ctr Philips.
        • Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 14:55
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          to sa ti asi viac nepodari napravit, hinting je patentovany...
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 15:10
            Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
            Ahaa, no niekde sa už dostávame... čo je to hinting?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 15:32
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              nikam sa nedostavame, lepsie to nebude. http://en.wikipedia.org/wiki/Hinting
              Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 14:56
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        co by som ja dal za to, aby som mohol mat nainstalovane tie fonty, ale aby som ich zakazal pouzivat browserom... nejakym jednoduchym sposobom, nie prepisovanim 15 nastaveni...
        Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 18:33
        WlaSaTy   Návštevník
        aha, takze sa jednoducho a uspesne snazis o flame. nepredpokladam ze by si chcel prispiet vytvorenim fontu pre komunitu, podla tvojich reakcii je typografia spanielskou dedinou. tak isto nepredpokladam ze by si chcel danu situaciu riesit napriklad zakupenim fontov. ano, aj vyvoj fontov stoji nemale prostriedky a ocakavat vsetko zadarmo je nemiestne. navrhujem pokracovat v tomto bezduchom flame, kto je za?
    • Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 12:45
      Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
      Problém sa zdá byť práve v metóde antialisingu v Linuxe. Keď som zmenil niektoré nastavenia, vizeralo to o niečo lepšie, aj keď to bol stále veľký rozdiel. Pre porovnanie screeny s vypnutým vyhladzovaním, najskôr windows a potom linux. http://img215.imageshack.us/img215/9808/winnoantialisingbe0.png http://img280.imageshack.us/img280/5301/linuxnoantialisingtv7.png Ako je možné vidieť, teraz je font prakticky rovnaký v oboch OS.
      • Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 13:42
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        nieje, je to uplne iny font, pozri si pismeno "d", podla mna mas zle nastavene aliasy a zobrazuje ti ine pismo ako si myslis ze ti zobrazuje.
        • Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 13:52
          Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
          Máš pravdu, "d" je zobrazené inak, ale mal by to byť v oboch prípadoch Arial, teda aspoň podľa FireFoxu (druhý screen je už tiež z FireFoxu a nie z Opery, ako pred tým) Čo sú to aliasy a ako sa dajú lepšie nastaviť? Myslíš že sa nimi dá vyriešiť problém s fontami alebo iba to "d" ?
          • Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 14:59
            Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
            Po úprave nastavení antialisingu v Linuxe (metódou pokus/omyl ;) ) som sa dopracoval k takémuto výsledku: http://img216.imageshack.us/img216/8721/linuxantialisingtf4.png (nastavenie vyhladzovania písmen: použiť subpixelové rady: RGB, štýl rád: žiadny) Skúste si to porovnať so screenom z WinXP. Aj keď je nastavený ten istý font (Arial), tento v Linuxe sa mi zdá byť širší a možno trochu mižší, resp. sploštenejší. Možno že to predsa len je v skutočnosti iný font, aj keď si neviem vysvetliť ako by to mohlo byť možné.
          • Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 17:12
            Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
            nie su to rovnake fonty, vyzeraju velmi podobne ale niesu, vo windowse mas Arial, v linuxe je to nejaky iny font ktory ma nastaveny alias "Arial", cize ked vo firefoxe nastavis pouzivat "Arial" tak sa ti v skutocnosti pouzije iny font. Pozri si aliasy. Co mas napisane pri arial pisme? Inak rozdiel v d je takyto, pouzite proporcionalne pismo akby to bolo zle: win linux ..|....| ..|....| __|.__/|
            • Re: Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 17:47
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              ja ten rozdiel vidim. musim ta sklamat, ale ziaden alias ani nastavene v debian font manageri. v kazdom pripade, ak mas nainstalovane msttcorefonts, tak si mozes byt isty, ze arial je arial, verdana je verdana, times new roman je...etc btw mozes mi povedat meno toho fontu, ktory je tak velmi podoby windowsovskemu arialu?
              Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 20:10
              Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
              Ako nájdem tú informáciu o aliase? Každopádne nainštaloval som si Windowslove fonty
        • Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 14:58
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          a podla mna su to fonty totozne, akurat presli roznymi renderovacimi enginami...
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 15:02
            Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
            Hm, dôvod, prečo ten istý font vizerá inak v Linuxe a inak vo Windows by teda mohol byť rozdielny renderovací engline v týchto OS. Čo sa pod pojmom renderovaný engine vlsatne myslí (ked hovoríme o písme)?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 15:39
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              je to kod, ktory renderuje bitmapu textu z fontu, ktory nie je rastrovy...
              Debian. apt-get into it…
    • Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 16:28
      Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
      uid0: Ok, myslíš že by si si mohol nájsť trochu čas a hodiť sem screen, aby som vedel ako to vizerá u teba? btw ako si nastavuješ fonty ty?
      • Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 16:30
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        mam presne take iste ako ty na tomto screenshote http://img216.imageshack.us/img216/2756/linuxfontszt5.png
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 16:38
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          http://img213.imageshack.us/img213/4116/200612211537201152x864sdj9.png zoom -1, high contrast white on black
          Debian. apt-get into it…
    • Re: Linux a jeho fonty 21.12.2006 | 21:01
      :-)   Návštevník
      • Re: Re: Linux a jeho fonty 26.12.2006 | 13:24
        Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
        Dík. V zásade takéto niečo som hľadal. Takže Windowsácke forny zatiaľ na Linuxe asi možné nie sú (keď chceme vyhladzovanie), ale aj tak sa dá nastaviť relatívne celkom slušne čitateľná plocha.
        • Re: Re: Re: Linux a jeho fonty 26.12.2006 | 19:22
          Stranger   Návštevník
          Male how-to na zlepsenie kvality fontov v Linuxe. http://forum.kubuntu.sk/viewtopic.php?id=675 Ako rozhranie pouzivam Xfce a po uprave je kvalita dost badatelna :-)