pripajanie CD a DVD

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.12.2006 | 00:13
hellbooster   Návštevník
Prosim vas, vysvetli niekto pripajanie medii CD a DVD uplnemu magorovi? Dakujem velmi pekne.
    • Re: pripajanie CD a DVD 21.12.2006 | 21:30
      ---   Návštevník
      a v akom distre magor?
    • Re: pripajanie CD a DVD 21.12.2006 | 21:42
      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
      no na to sa pouziva mount mount [zariadenie] [adresar] primontuje zariadenie pod adresar v ktorom si ho mozes prezerat ak mas v /etc/fstab zariadenie evidovane tak ti staci: mount [adresar] riadok v mojom fstab s dwd-rw napalovackou: /dev/hdb /mnt/dvd iso9660 noauto,user,ro 0 0 takze montujem to takto: mount /mnt/dvd a ak zariadenie chces odmontovat tak: umount [adresar] pre vysunutie mechaniky: eject ake mas distro? vecina vie primontovat cd/dvd automaticky aspon si myslim ze vecina. man fstab man mount man umount
      Everything is proceeding as I have foreseen.
      • Re: Re: pripajanie CD a DVD 21.12.2006 | 22:08
        Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
        mam OpenSUSE 10.1 A neda sa nejak nastavit aby sa to automaticky pripajalo?
      • Re: Re: pripajanie CD a DVD 21.12.2006 | 22:47
        qwertz   Návštevník
        ale pokud mysli audio cd nebo filmove dvd tak ty pouze spusti pres prislusny program , v KDE treba kscd (a pak uz jen play) nebo filmy pres dvd playery (xine , mplayer a dalsi) ale samozrejme musi system vedet kde to dvd hledat ( konfiguruj /etc/fstab ) vysvetleni fstab
        • Re: Re: Re: pripajanie CD a DVD 22.12.2006 | 14:00
          Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
          diky za clanok,precital som. No v ETC nemam FSTAB.. Ako to spravim...? Potrebujem postup :D som uplny zaciatocnik. A malo by sa to nejak dat nastavit aj aby sa to automaticky pripajalo...
          • Re: Re: Re: Re: pripajanie CD a DVD 22.12.2006 | 17:17
            majo984   Návštevník
            -pustis konzolu -zadas prikaz "su" -zadas heslo pre roota (teraz si prihlaseny ako root teda mozes vsetko....... pokazit) -zadas prikaz mc (spusti sa ti commander nieco ako v dose norton comander) -vyhladas /etc/fstab ktoryprezries a editujes F4. -pozri kam sa ti pripaja cdrom, a hodnotu noauto zmen na auto mozno by vsak stacilo (podla vsetkeho s pravami roota) napisat mount /dev/hda1 /hdb1 /hdc1 (cislo alebo pismeno sa moze menit podla toho kde mas zapojenu mechaniku pozri /etc/fstab tam sa dozvies)
      • Re: Re: pripajanie CD a DVD 23.12.2006 | 00:58
        Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
        ...nemam tam zariadenie evidovane...
        • Re: Re: Re: pripajanie CD a DVD 23.12.2006 | 08:11
          Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
          tak budes musiet pridat riadok podla clanku spominneho vyssie
          Everything is proceeding as I have foreseen.
          • Re: Re: Re: Re: pripajanie CD a DVD 23.12.2006 | 21:05
            majo984   Návštevník
            ok, taze predpokladam ze uz vies ako editovat fstab tak ked tam nemas disketovku evidovanu skus pridat tento riadok /dev/fd0 /mnt/floppy auto umask=0, sync 0 0 musis vsak vytvorit adresar /mnt/floppy ak bude v ostatnych zaznamoch definovane iocharset tak to tam len prepis. uloz zmeny a ako root napis mount /dev/fd0 a ono ti to pripoji mechaniku (ak mas vlozenu disketu)
            • Re: Re: Re: Re: Re: pripajanie CD a DVD 24.12.2006 | 15:03
              Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
              myslim DVD mechaniku... ale chcel som nastavit aby sa to pripajalo same, editoval som to... bolo tam v 3 riadkoch noauto... tak vsetky noauto som zmenil na auto
            • Re: Re: Re: Re: Re: pripajanie CD a DVD 24.12.2006 | 15:03
              Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
              myslim DVD mechaniku... ale chcel som nastavit aby sa to pripajalo same, editoval som to... bolo tam v 3 riadkoch noauto... tak vsetky noauto som zmenil na auto. Ale nic mi same nepripojilo.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: pripajanie CD a DVD 26.12.2006 | 00:13
                majo984   Návštevník
                hmmmmm ja pouzivam gnome a tam sa mi default po vlozeni cd/dvd mountne a nic som nemenil v nastaveniach (mandriva2007)