Mandriva 2007

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.01.2007 | 17:57
Avatar Darkos Red Hat enterprise 4  Používateľ
Zdravim vas, tak to asi vyzera ze budem castejsim prispievatelom, nainstaloval som si mandrivu 2007 ale pri spusteni mi nic neloaduje iba cakam a cakam a cakam a nic tak dam reset a aj pri druhom preinstalovani mi to robis neviete v com to asi bude ??? ozaj velmi vas dakujem za odpoved !!!!
    • Re: Mandriva 2007 30.12.2006 | 14:40
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      napíš sem akú máš zostavu - vymenuj komponenty tvojho pc - hlavne dosku, disk, grafiku -skús podrobnejšie.... a hlavne stlač to ESCape a pozri sa na akej položke zatuhol. (resp kde je eror) ja osobne to typujem na blbé nastavenie biosu. niektoré nové doski (aj staršie) majú zaujmavé bugy: napr: stalo sa mi že bios určil že USB disk z kt som bootoval je "prvý" sata disk v pc je "druhý", potom začal štartovať live linux z toho usb a ten si to pri detekcii vimenil a následne samozrejme skolaboval lebo sa nevedel dostať na sda lebo ten bol zrazu sdb... alebo býva problém s PnP OS položkov biose - skús dat na NO (alebo na Yes ak tam je teraz njo) dalej pozri položku acpi a apm v biose a skús ich vypnúť - pravdaže potom ked sa to porieši ich zapneš aby si mohol viužývať ich výhody... skús dať do parametrov štartu niečo z tohto acpi=off, acpi=noirq, apm=off stiahni si Manuál Mandriva 2005 z tejto stránky (lavý panel) - tam je o tomto pokec ak nejde dať ESC a zamrzol naozaj tak že nič nejde tak to ešťe raz reinštaluj a v závere daj konfigurovať zavádzač a tam daj že lilo - textový režim, v podrobnostiach nastav acpi=off, rozlíšenie da j na 1024x768x16 - to abi si toho videl na obrazovke pri štarte viac a potom ked to naštartuje a zatuhne tak budeš hned vidieť na čom to zatuhlo. inak možeš aj skúsiť iné distro napr Fedoru aby si si overil či je problém v distre alebo v tvojom pc/biose... ale každé distro má svoje muchy.... tomolc
      tomolc
      • Re: Re: Mandriva 2007 30.12.2006 | 14:56
        fat   Návštevník
        Inak, k tomu manualu Mandrivy 2005 - to uz by tu naozaj mohol byt ten novsi, t.j. 2006, akor ta jeho druha cast - podrobnejsia. Skoda ze manual na 2007 este nie je free. Dufajme, ze ho bibri coskoro uvolni. Poznam kopec novackov, co im dost toto citanie pomohlo.
        • Re: Re: Re: Mandriva 2007 30.12.2006 | 16:01
          Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
          pravda pravda - 2006 sú oba dieli free už dávno tak nechápem prečo tu nieje link Týmto prosím administrátora aby v lavom paneli aktualizoval link na Manuál Mandriva 2006 oba dieli a mohol by aj pridať link na učebnicu linuxu na abclinuxu a linux dokumentačný prjekt.... tomolc
          tomolc
    • Re: Mandriva 2007 29.12.2006 | 23:01
      WlaSaTy   Návštevník
      cim sa to prejavuje a pocas akej doby? predpokladam ze je na obrazovke nieco napisane, nieco ako press F2 for verbose mode ako bolo svojho casu zvykom u fbsplash.
      • Re: Re: Mandriva 2007 30.12.2006 | 03:28
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        na začiatok by som skúsil ešte raz ju nainštalovať a v závere skontrolovať sumár nájdeného hardwaeru - často sa stáva že pri grafike je červeným - nenakonfigurované - kliknite na konfigurovať, dalej skontrolujte položku zavádzača. v závere sa opíta či chcete teraz aktualizovať systém - určite nič neaktualizujte (nastavíte neskvor) - mne po aktualizácii hned v závere inštalácie už nenabehla (vytuhla pri štarte) pri konfiguráci grafiky sa tiež vyhnite 3d desktopu (XGL,AIGLX,COMPIZ) - to doladíte neskvor až budete mať 3d rozbehané firemné ovládače (záleží od verzie mandrivy) určite sa nepokúšajte prihlásiť ako root jednak je to defaultne zablokované a dalej root má úplne rozbitý vzhlad kde takže ako root v grafike na začiatku nič nespravíte. prihláste sa ako bežný užívaťel a mandriva si sama vypýta heslo ked bude treba... zatial tolko... tomolc (čas ktorý by ste strávili diskutovaním na tomto fóre o tom prečo to vlastne stuhlo pri štarte a ako to riešiť ďaleko prvýši čas inštalácie takže skúste najprv reinštaláciu z večou pozornostou a ak to aj tak nepojde tak dajte vediet....)
        tomolc
        • Re: Re: Re: Mandriva 2007 30.12.2006 | 12:02
          Darkos   Návštevník
          no tak som to uz 3-krat preinstaloval presne ako som mal - zavadzac 1.sektor disku (MBR) grafika - nakonfigurovana aktualizacia - nie 3D desktop - nie a prihlasit sa ani nemam kde lebo mi to zasekne pri modrej obrazovke FREE mandriva 2007 dole vľavo maly loading sa ani nezačne neviem vobecv čom može byťb chyba....
          • Re: Re: Re: Re: Mandriva 2007 30.12.2006 | 14:21
            fat   Návštevník
            ked vidis modru obrazovku s napism free mandriva 2007, stlac ESC (nereaguje hned) a uvidis co sa deje pri starte. Zistis, kde sa ti to zastavilo.
          • Re: Re: Re: Re: Mandriva 2007 30.12.2006 | 13:21
            Avatar disoft Mandriva 2007CZ  Používateľ
            Mas na iba jeden OS , alebo viac? Skusil by som skontrolovat zavadzac pomocou neakej Live CD verzie.V Mandrive FREE mi to parkrat tez zablblo. Rozlisenie by som pri instalacii najskor nastavil na 800x600,potom sa to da zmenit. Vobec nieje pravda , ze sa neda prihlasit ako ROOT. V textovom rezime sa najskor prihlas ako uzivatel,potom sa prehlas ako root (su .... heslo) a potom zadaj startx . Neviem ci to je oficialny sposob , ale zakazdym sa mi spusti root profil v grafickom rezime s cervenou prac.plochou s upozornenim , ze pracujenm v root profile a mam si davat pozor. 3D desktop som vo FREE verzii tiez nerozbehol , napriek tomu , ze som vsetky mozne ovladace doinstaloval,tak som si dal doniest z Brna Mandrivu2007CZ a pri instalacii som povolil nainstalovat nonfree ovladace a 3D desktop bol funkcny okamzite a priznam sa dlho som nemohol sa nemohol spamatat od uzasu aka je to paradna vecicka.
    • Re: Mandriva 2007 02.01.2007 | 15:21
      ondrej   Návštevník
      mne tro robi taktiez, zatuhne to pri nastaveni systemoveho casu a dalej sa ani nepohne. Nevie niekto kde je problem? vdaka
      • Re: Re: Mandriva 2007 02.01.2007 | 20:04
        Darkos   Návštevník
        Ano, mam tam aj 2x Windows XP, Doska: MSI 865PE-neo2-V ICH5-Chipset, Grafika: geforce MX 440 turbo Procesor: Intel celeron 2,1 Ghz, RAM: DDR 512 MB 233 Mhz, Disk: 80GB WD PATA, Error pise : (2 posledne riadky) 1. INIT: version 2.86 booting 2. Setting default font (lat2-sun16): [ ok ] predtým som mal nainstalovany Red Hat enterprise 4 Dal som Live veeziu Danix ale ani to neslo tiez pri bootovani zamrzlo (tiez neviem ako sa da skontrolovat zavadzac) - pri instalacii som dal 1. sector MBR ??? alebo take nieco
        • Re: Re: Re: Mandriva 2007 03.01.2007 | 01:17
          Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
          skuste este slaxa ten am ešte nesklamal ale toto je velmi zaujmavé - stým som sa ešte nestretol...... tomolc
          tomolc
        • Re: Re: Re: Mandriva 2007 03.01.2007 | 12:59
          WlaSaTy   Návštevník
          skus nam povedat co si predstavujes pod pojmom "zamrzlo pri boote". obrazovka ostala cierna? nenaslo to disk s nainstalovanym jadrom? jadro ktore sa zavadzalo do pamete bolo nekonzistentne (ak sa da ten minimalny gunzip povazovat za kontrolu konzistencie)? no nic, nejde mi nastartovat motorova pila.
          • Re: Re: Re: Re: Mandriva 2007 05.01.2007 | 17:08
            Darkos   Návštevník
            Zamrzlo = ked dam pri vybere os linux naskoci modra obrazovka velkym FREE , mandriva 2007 dole vľavo je malý loaning ktorý ani nenaskoči a tak to ostane...
            • Re: Re: Re: Re: Re: Mandriva 2007 05.01.2007 | 17:57
              WlaSaTy   Návštevník
              great, toto je excelentna ukazka zbytocnosti fbsplash, teda grafickeho zavadzania systemu ktory obkukali ludia z winblows alebo masox. myslim ze si uz aj ty teraz pochopil aky prinos ma ten graficky pruzok pri starte ... pridaj ako parametre pri starte vga=normal (popripade text).
              • Re: Mandriva 2007 15.01.2007 | 18:05
                Avatar Darkos Red Hat enterprise 4  Používateľ
                Nic nepomohlo ale nakoniec som dal install without ACPI a nainstaloval som a ide teraz sa pukusom rozbehat net na modeme Microcom AD 2622 ...

                Vdaka sa vsetku pomoc vsetkim .....
                • Re: Mandriva 2007 03.02.2007 | 01:54
                  bara3v3ku   Návštevník
                  super web .. mam mandrivu 2007 par dni .. a chcem si tam doinstalovat gaine alebo ako sa vola ten icq klient .. ale vynada mi to ze ako bezny uzivatel nemozem nic instalovat. Ked sa chcem prihlasit ako root tak mi to napise ze nieje povolene .. v grafickom prostredi .. cez konzolu nieje problem sa prihlasit ako root .. mate niekto skusenost ? hore som cital ze do konzole ako root prihlaseny treba napisat startx. ale ani to mi nefunguje. Dakujem
                  • Re: Mandriva 2007 03.02.2007 | 02:06
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    su -
                    rpm -i gaim-verzia.rpm