mandrian linux - aj to sa moze stat :-)))

Sekcia: Ostatné 03.01.2007 | 03:46
debdriva   Návštevník
verili by ste ze toto sa niekomu stalo http://www.abclinuxu.cz/forum/show/163683 ?
    • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 03.01.2007 | 03:46
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      lol :D skoro som si cvrkol :D
    • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 07.01.2007 | 21:06
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Nuž, čo už. Stáva sa :D
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 07.01.2007 | 21:30
      WlaSaTy   Návštevník
      áno. na konci bola zistená príčina problému, odstránená a zadávateľ sa poďakoval. ktoré z toho stojí za úsmev?
    • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 18:09
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Ja som zistil, že pri použití LILO to vôbec nie je problém aby sa toto stalo. Mne tak dnes nabootovalo SuSE s jadrom zo zenwalku. Ale hneď mi to bolo divné, keď to písalo chyby, čo inokedy nie. Zlatý GRUB. :)
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 18:28
        WlaSaTy   Návštevník
        ano, pri pouziti lilo to vobec nie je problem. ved start programu zavisi od jeho konfiguracie takze ak si zmrvime konfig pre grub ...

        ps.: si zaujaty voci lilo na ukor grubu ze tvrdis takyto nezmysel?
        • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 18:36
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Môže byť, že som zaujatý. GRUB sa podľa môjho názoru ale lahšie konfiguruje.

          # Linux bootable partition config begins
          image = /boot/vmlinuz
          root = /dev/sda5
          label = SuSE
          initrd = /boot/initrd.splash
          read-only
          # Linux bootable partition config begins
          image = /boot/vmlinuz
          root = /dev/sda7
          label = Zenwalk
          initrd = /boot/initrd.splash
          read-only

          Takto som to mal nastavené. Podotýkam, že som to robil cez liloconfig a nie ručne.

          title openSUSE 10.2
          root (hd0,4)
          kernel /boot/vmlinuz-2.6.18.2-34-default root=/dev/sda5 vga=0x314 splash=silent showopts
          initrd /boot/initrd-2.6.18.2-34-default

          title Zenwalk
          # kernel path-to-kernel root=rootdevice kernelarguments
          root (hd0,6)
          kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda7 vga=0x317 vga=791
          initrd = /boot/initrd.splash

          A takto to mám v grube. Jasne je tam vidieť aký disk má použiť ako / a aj odkiaľ ťahať jadro. Lilo mi automaticky ťahalo jadro s sda7
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 19:06
            WlaSaTy   Návštevník
            z mojho pohladu je to opacne ale v zasade som nikdy nepouzil liloconfig.

            ako prve ti v lilo.conf chyba informacia kde sa ma nainstalovat (polozka boot ukazujuca na MBR alebo nejaku oblast disku ktory je nastaveny ako aktivny) ale to si asi len nedal ten zaciatok z konfigu. jednoznacne vsak mozem zodpovedne prehlasit ze pokial pouzivas ine ako ATA harddisky na system, tak v grube nevidis ktory disk ma pouzit. a to je dost srandovne ak si pripojis napriklad suflik s ATA diskom a system mas na SATA diskoch, popripade nebodaj na SCSI :) hd(0,4) neznamena automaticky sda5 ale znamena aj hda5.

            ale ak chces vidiet skutocne zaujimavy konfig, tak si pozri ten pre yaboot. nemyslim ze polozka /pci@f4000000/ata-6@d/disk@0: povie neznalemu ze je to hda ako je to u mna.

            boot=/dev/hda2
            device=/pci@f4000000/ata-6@d/disk@0:
            partition=6
            root=/dev/hda6
            timeout=30
            #delay=10 #delay for OS choice - wait for ADB keyboard?
            install=/usr/lib/yaboot/yaboot
            magicboot=/usr/lib/yaboot/ofboot
            ofboot=/pci@f4000000/ata-6@d/disk@0:2
            default=19-2

            enablecdboot
            enablenetboot
            enableofboot

            macosx=/dev/hda4

            image=/boot/vmlinux
            label=Linux
            read-only
            initrd=/boot/initrd.img
            initrd-size=8192
            • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 19:15
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Mas pravdu, tu zaciatocnu cast lilo.conf som tam nedal. Lilo bolo v mbr. To je pravda, ta polozka, co je hda mi ozaj nic nehovori. A s tym oznacenim diskov v grube mas pravdu, neviem ktory je SATA a ktory PATA. Zatial som s tym problem nemal, kedze pouzivam len jeden disk. No ale nemyslim, ze ak pripojim naraz SATA aj PATA ze ich grub oznaci rovnako.
              Ale v tom lilo.conf ozaj nevidim kde by sa dalo lilu povedat, ze ma hladat jadro
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 19:31
                WlaSaTy   Návštevník
                ak budes pouzivat viacero roznych diskov (pata/ata a scsi alebo sata) tak sa budes tiez triafat ako ten z abclinuxu a tiez si sam odpovies po niekolkych pokusoch. ano, grub ich neoznaci rovnako takze otazkou bude ci pouzijes hd(0,X) alebo hd(1,X).

                v lilo.conf nehovoris kde ma hladat jadro, lilo nema v sebe prilinkovane funkcie na pracu so suborovym systemom pocas bootu (zname to "find vmlinuz" ci jak sa to vola). lilo si nahodi warper (stage1 oznacene LI) do nulteho sektoru disku (mbr) alebo na zaciatok suboroveho systemu ktory jednoducho skoci na defragmentovane telo hlavneho zavadzaca (stage2oznacene LO:) a ten zavedie defragmentovane telo kernelu. to v praxi znamena ze je treba lilo spustat vzdy po zmene v konfiguraku alebo vymene jadra kdezto grub len raz (grub-install). no a ta instalacia jadra defragmentuje spomenute subory a upravi cisla sektorov disku kde ich ma hladat.

                no, ale kto chce nech pouziva grub. mne ho sice portovali aj na mac-a ale nevidim dovod aby som ho pouzival. jednak je to este v plienkach a jednak nevrtam do toho co funguje.
                • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 19:35
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Aha. Takže s lilom nemôžem používať viac jadier? Lebo ak mám dve distribúcie, tak je pre mňa nutné aby mi nabehlo správne jadro so správnej distribúcie
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                  • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 19:43
                    WlaSaTy   Návštevník
                    ano, ja som mal dve distra (dva kernely a dva rooty) takze mi z toho vysli dohromady 4 pseudodistribucie ale jadier som pouzival viacej, of course. samozrejmostou je ze lilo vie startovat aj "iny operacny system" kde sprosto skoci na zaciatok daneho disku podobne ako grub. a tak isto aj vie premapovat fyzicke disky medzi sebou tak aby si ine operacne systemy mysleli ze su nahodene tam kde chcu cim sa odburava znamy problem ze wirde musia byt instalovane na prvom harddisku a jeho prvej oblasti. a tak isto vie byt aj animovane (thx to suse) ...

                    jedina smola pri lilo je, ze jedna z nich musi spravovat lilo aj s jeho konfigom a zmeny je vhodne aby si robil sam. a samozrejme musis mat /boot na zvlastnej particii (za domacu ulohu uhadni koli comu).
                    • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 19:48
                      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                      No aj na grube spravuje konfig jedna distribúcia. Ten /boot na zvláštnej partícii? Netuším.
                      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                      • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 19:52
                        WlaSaTy   Návštevník
                        domaca uloha
                        • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 19:54
                          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                          Nepracuješ náhodou ako učiteľ? Skúsim pohľadať
                          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                          • Re: mandrian linux - aj to sa moze stat :-))) 17.01.2007 | 21:41
                            WlaSaTy   Návštevník
                            ani nahodou, z toho platu by som si asi na byt nenasetril.