Linux Mint verzus Mandrake 10

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.01.2007 | 20:11
Dante3000   Návštevník
Chcel by som sa opytat ktory z tychto dvoch operacnych systemov je lepsi. Skusal som instalovat Linux mint len som nevedel urcit korenovy disk a swap priestor, neviete ako to mam nastavit? Mam jeden disk rozdeleny na tri C:/, D:/ a E:/ ktore ma 30 Gb a nanho chcem naisntalovat Linux,na C:/ mam WinXp. Ako mam urcit tie disky aby som nezmazal XP? a Ktory z tychto dvoch linuxov je lepsi?Za odpoved dakujem
    • Re: Linux Mint verzus Mandrake 10 12.01.2007 | 20:37
      ---   Návštevník
      podla tohoto pri rozdelovani disku vyber poslednu moznost "Manually edit partition table" , spusti sa gparted a v nom uvidis jednotlive disky , klikni na ten posledny (E) a vymaz ho , z takto ziskaneho volneho miesta vytvor novy disk , nastav mu swap suborovy system a velkost asi tak kolko mas RAM.

      Z toho zvysneho volneho miesta vytvor particiu ext3 , pripojny bod / a velkost tak asi 10GB (na ubuntu/mint sa odporuca najmenej 3-5 GB).

      Ostatne miesto nechaj volne ak chces. Mozes tam doinstalovat dalsi linux:-)

      A pokracuj v instalacii.
      V dalsom kroku budes vidiet zoznam diskov ako su na pocitaci a vpravo je kolonka "Reformat". Formatovanie musi byt zaskrtnute iba pri tychto novovytvorenych diskoch ( aby si neprisiel o win data). a potom je to uz "automatika".


      A rozdiel medzi mint a mandrivou je subjektivny ,ale odporucil by som ti najprv mint ,lebo je to vlastne ubuntu a to ma velmi dobru podporu , aj tu vo fore. Ak nebudes spokojny s mintom hladaj dalsie distra...
      • Re: Linux Mint verzus Mandrake 10 12.01.2007 | 20:58
        Dante3000   Návštevník
        ja tam mam iba zmenit velkost disku,to ked ju zmenim tak sa mi vytvori zo zvysneho miesta dalsi disk? A mozem tieto disky pouzivat aj s windows?/myslim tym ukladat veci na win to jest hry?/
        • Re: Linux Mint verzus Mandrake 10 12.01.2007 | 21:35
          ---   Návštevník
          tak to netusim ,kde sa stratila moznost manualne rozdelit disk ,este som sa s tym nestretol , ale ano vytvoria sa disky podla "logiky" instalatora. Je ale vhodne (skor nutne) pri takomto deleni disku ZALOHOVAT to co tam je . A este pred tym defragmentovat windows disky. Ved nic nie je dokonale.
          Linuxove disky sa nedaju pouzivat vo windowse ,naopak to ide (ntfs zapis je riziko!/?).
          • Re: Linux Mint verzus Mandrake 10 12.01.2007 | 21:37
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            fat32 ma dobru podporu aj linuxe, lenze na fat32 neistaluj linux, fat32 daj len na nejaky spolocny oddiel (transfer dat medzi systemami)
          • Re: Linux Mint verzus Mandrake 10 12.01.2007 | 22:31
            Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
            Linuxove disky sa nedaju pouzivat vo windowse ,naopak to ide (ntfs zapis je riziko!/?).

            To nie je celkom pravda. Stiahni si "driver" na plny pristup k ex2/ext3 diskom. Je to velmi prijemna utilitka.
    • Re: Linux Mint verzus Mandrake 10 12.01.2007 | 21:53
      Elven   Návštevník
      rozhodne som za Mint Linux. Lepsie distro som nikdy nemal, a stary mandrake sa nan naozaj nechyta...

      na ubuntu a veci tomu podobne (aj mint linux) existuje vela navodov. sam robim jeden - stiahni si z ubuntu.kayle.sk manual na ubuntu edgy...
      • Re: Linux Mint verzus Mandrake 10 12.01.2007 | 23:49
        Avatar srigi   Používateľ
        Chod do Mint, lebo na RPM based distra mam zly nazor. Inak povedane, balickovacie systemy zalozene na rpm balickoch IMHO nemaju taky komfort ako DEB balickovacie systemy (a pacman samozrejme, to by bolo aby som Arch linux nepochvalil)
        • Re: Linux Mint verzus Mandrake 10 13.01.2007 | 00:18
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Linux Mint je založený na Ubuntu, takže RPM nehrozia :-)
          • Re: Linux Mint verzus Mandrake 10 13.01.2007 | 01:12
            Avatar srigi   Používateľ
            <upresnenie>
            Vsak o tom vravim, aby siel do Mint Lnx, lebo je DEB.
            </upresnenie>
            • Re: Linux Mint verzus Mandrake 10 14.01.2007 | 19:22
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              sudo apt-get install alien

              sudo alien subor.rpm --scripts

              a urobi sa z RPM balicku DEB... Debianovite potvorky 4ever :)