Ako sa šíri Linux?

Sekcia: Komunita 14.01.2007 | 18:55
Martin   Návštevník
Ako ste sa dozvedeli o Linuxe?
Za seba môžem napísať, že som si v prospektoch zo supermarketov všimol, že občas ponúkajú notebooky s nainštalovaným Linuxom (bez upresnenia distribúcie), keď som pozeral slovenskú Wikipediu, tak tam bolo uvedené pri niektorých autoroch, že pracujú s Linuxom, aj na Scienceworld.cz bol odkaz na LinuxBizWorld.cz (teraz sa mi nedá otvoriť, alebo ho zrušili), tak som si cez google.sk vyhľadal Linux a našiel okrem iného tento portál.
    • Re: Ako sa šíri Linux? 14.01.2007 | 19:04
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      tak, ze som sa spytal oca, co je ine okrem windows (bo ten ma stval), tak mi priniesol z prace RedHat Linux 7.3 (myslim, bolo to uz dost davno).
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Ako sa šíri Linux? 14.01.2007 | 19:06
      Avatar Štefan Tomečko openSUSE 11, Kubuntu 8.04  Používateľ
      Ja som sa o Linuxe dozvedel na vysokej skole, a v obchode s knihami som si kupil CD RedHat 5.1 s instalacnou priruckou
      ... because the future is open.
    • Re: Ako sa šíri Linux? 14.01.2007 | 19:20
      Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
      cez bratranca ( linux rulezz )
    • Re: Ako sa šíri Linux? 14.01.2007 | 19:34
      Dumaru   Návštevník
      Z Freesoft magazínu, ktorý som si paradoxne kupoval kvôli Windows softu. Nemám nikoho známeho, kto by používal Linux ani dnes. A druhí potom tvrdia, že používam Lunix :-)
      • Re: Ako sa šíri Linux? 14.01.2007 | 20:08
        Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
        Na jednej pocitacovej vystave mi niekto pri stanku Freesoft magazinu pichol do ruky moj prvy linux Mandrake 8.1 :-)
    • Re: Ako sa šíri Linux? 14.01.2007 | 19:37
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      uz ani napamatam, bola to zvevadovst na unix systemy (a kedze linux je klon unixu a bol v tej dobe sa zdal lahsi ako *bsd, tak som si ho nainstaloval, okumal a mam ho doteraz)
    • Re: Ako sa šíri Linux? 14.01.2007 | 20:22
      still   Návštevník
      Od kamarata, ktory si ho nainstaloval, len aby sa mohol pochvalit, ze ma nieco ine ako windows... no nikdy ho poriadne nepouzil.... a kedze som az prilis zvedavy, tak som chcel vediet co je to zac... trosku som pracoval s mandrake-om no neslo mi tam dost veci a ani som netusil ako to spojazdnit... :(( tak som sa linuxu na velmi dlhu dobu vzdal.. :((
      neskor mi druhy kamarat odporucil suse, ktore je vraj omnoho lepsie... tak som ho skusil a naozaj bolo.. no i tak som nevedel co ako sa da nastavit... a kedze nebol net, nebolo to ani ako zistit.... :-(
      no ako nahle sme sa pripojili, stiahol som jednu distribuciu, ta mi velmi nevyhovovala, tak som stiahol duhu, tretiu, stvrtu, piatu... :)) a pri siestej som momentalne zakotvil - ubuntu :-)) no zacinam uvazovat, ze sa vratim spat k tej tretej, resp. celkovo piatej distribucii - Arch Linux :-) alebo k druhej - Gentoo :-))

      bez netu je zivot tazky :-D
    • Re: Ako sa šíri Linux? 14.01.2007 | 20:24
      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
      pocul som jedneho kamosa ako prehovara druheho nech si da linux a ja som mal vtedy s win xp problemy tak som sa po linuxe poobzetal, nainstaloval, zacal som porovnavat a zistil som ze s xp som mal ovela viac problemou ako som si myslel a ze linux je pre mna lepsi. neskor som zistil ze ten kamos, ktory prehovaral druheho kamosa, linux nepouziva a len tak keca... ale mne to velmi pomohlo ;-)
      Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: Ako sa šíri Linux? 14.01.2007 | 21:04
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      od senior admina fy. Yegon (Dragon - thnx) ... dal mi vtedy na moj stroj debian. akurat kopu veci som mal smolu, lebo som nevedel poriadne s nim robit no taktiez v tej dobre som mal pripojenie od slovak telekomunistov s tym "inteligentnym" vigor 318, cize bez netu. Skusil som aj suse, presiel som aj cez ine distra a uz takmer 2 roky bezim na *ubuntu - kde rulz :)))
    • Re: Ako sa šíri Linux? 14.01.2007 | 21:45
      Avatar chatpall   Používateľ
      Niekde z nejakeho casaku som vytiahol RedHat 9.niečo a nainštaloval.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: Ako sa šíri Linux? 14.01.2007 | 21:55
      Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
      Kúpili sme si s kamošom Red Hat 7.1, myslím 7 CD s manuálom za cca 1400Sk :-). Kde sú tie časy... ;-). Dozvedel som sa o tom z netu, že také niečo existuje. Bolo tam KDE 2.x, ale aj tak ma očarilo, že wow, vyzerá to super, a tie možnosti konfigurácie v kcontrol... :-)
    • Re: Ako sa šíri Linux? 15.01.2007 | 10:21
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
      dal som si dotiahnut net, a do mesiaca mi chcipol win, tak som sa zacal obzerat po alternative. Nahodil som si openSuSE 10.0 (myslim) a uplne ma uchvatilo, odvtedy sa v linuxe citim free a v tom druhom akoze os jak na poprave. BTW tento portal som nasiel cez linux.sk
      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • Re: Ako sa šíri Linux? 15.01.2007 | 19:00
      stewe   Návštevník
      zvedavost, zvedavost, zvedavost :))
    • Re: Ako sa šíri Linux? 15.01.2007 | 19:53
      Avatar Andrej "karči" Krajči Gentoo  Používateľ
      od brata ktory mi dal moju prvu distribuciu Arch linux
      "IB, thy name is homework." -- IB
    • Re: Ako sa šíri Linux? 16.01.2007 | 00:42
      Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
      Uz asi pred 8 rokmi (to som mal 15) mi zacal win smrdiet :). Kamosa, ktory v tom case chodil na elektro-priemyslofku som sa opýtal na alternativu, no a bolo to. Uz o 2 dni bol na PC nahodeny Red Hat. S prestavkami som ho pouzival asi 2 roky, no a potom som presedlal na debian klony.
      sudo apt-get remove windows
    • Re: Ako sa šíri Linux? 16.01.2007 | 01:24
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      Bolo to v dobe ked bol Mandrake 9.2 novinka. Bol som na počítačovom tábore ako vedúci. Jeden kolega tam mal časopis kde bola recenzia a poprosil som ho aby mi to cd napálil :)
      Doma som to vyskúšal a týždeň som sa s tým hral. Viacero vecí mi tam nešlo a ja som nevedel ako to spraviť lebo som nemal net a nikoho kto by mi poradil...
      Linux používam intenzívnejšie od Mandrivy 2005LE. Windows som definitývne odstránil s príchodom netu v septembri 2006.

      tomolc
      tomolc
    • Re: Ako sa šíri Linux? 16.01.2007 | 15:08
      z00m   Návštevník
      Uz ani nepamatam, myslim ze som sa o linuxe dozvedel od kamosa. Zacinal som este na redhate 4.x, kde este ani ixy poriadne nechodili :-) Potom to bolo chvilku Mandrake, potom dlllho dlllho Slackware, potom Gentoo a teraz skusam Fedora Core 6.
    • Re: Ako sa šíri Linux? 16.01.2007 | 15:47
      Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
      Pred styrmi rokmi prvom rocniku na vyske mal spolubyvajuci komp na izbe, 486tku, kde mal iba nejaky linux, o ktorom som ani nevedel co to je a fakt ma to stvalo ze to tam ma, lebo pre mna to bol prakticky nepouzitelny system, kedze mal iba textovy rezim. Jemu v pohode vystacil. Az ked si nahodil fluxbox, tak ma to uchvatilo, ze wau vyzera to zaujimavejsie ako ten winshit98. A potom som si na svoj komp nahodil nejaky starucky RedHat, a uz to pomaly slo :). Zo zaciatku velmi pomaly, ale momentalne win trpim uz len kvoli voip, nakolko nikto mi nepomohol s mikrofonom na asuse a6r.
    • Re: Ako sa šíri Linux? 16.01.2007 | 19:23
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Spolužiak na strednej raz kúpil nejaký časopis, kde bol Mandrake 8.čosi . A strašne sa tým chválil aké to je dobré. Tak som skúsil aj ja. No len v tej dobe som ho veľmi nevyužíval. Potom v 4 ročníku sme sa učili linux spravovať takže som sa dozvedel viac. A od kedy som kúpil časopis, kde bol SuSE 10.1 som viac menej prešiel na linux. Definitívne som naň prešiel až keď som prešiel na DSL pripojenie do internetu (to už som bol rozhodnutý, že iba linux, tak som kúpil router namiesto modemu). A na notebooku nemám nič iné ako SuSE 10.2 a pokusne Dreamlinux 2.2
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Ako sa šíri Linux? 16.01.2007 | 20:40
        ivan   Návštevník
        tak ja som prisiel k linuxu v pred 8 rok. cez kamarata ktory prave studoval na vys. skole. je hudobnik cez ktoreho som sa dopocul ze existuje aj nieco ine ako win. zacal som s Mandrake 8.2 a hned som bol odchyteny :) momentalne idem na LinuxMint 2.1 a som naprosto spokojny uzivatel, neviem si predstavit pracu bez linuxu. dokonca aj manzelke sa zapacil :))) takze doma mame na PC a notebooku linux, dalsie PC ma syn ale tam je aj win koli urcitym projektom co potrebuje do skoly.

        jj, je to super
    • Re: Ako sa šíri Linux? 16.01.2007 | 20:32
      qwertz   Návštevník
      uz si to ani presne nepamatuji, byl to snad nejaky casopis a v nem corel linux, pak jsem koupil redhat i s priruckou snad z computerpressu, (tehdy jsem spekuloval nad debianem 2.x , ale byl mnohem drahsi :) pak mandrake 9.x _10.x, ten me nejak neuspokojil a zkusil jsem slackware ..na nem jsem vydrzel snad 2roky, ale mezi tim jsem stale zkousel spoustu distribuci mezi nimi i gentoo (ale taky mi nesedlo) a arch a i kdyz jsem s instalaci balicku ve slackware nemel problem, v archu mi to prislo nejak jednoduchsi a tak jsem zatim zakotvil v archu
    • Re: Ako sa šíri Linux? 17.01.2007 | 02:22
      fathum   Návštevník
      google: free operating system ....a klikol som si na debianovsku stranku :)
    • Re: Ako sa šíri Linux? 19.01.2007 | 14:43
      Avatar kaha kubuntu 6.10  Používateľ
      Kamarat ho ma nainstalovany a obcas mi o nom rozpraval. Ale nacisto ma ukecal jeden clanok na diginews.sk o Ubuntu 6.06. Skusil som Live CD a neskor nainstaloval. Teraz mam Kubuntu 6.10.
    • Re: Ako sa šíri Linux? 19.01.2007 | 15:22
      Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
      Najskôr prišiel FreeBSD 4.1.1 na škole a potom to už išlo samo= začal som RedHat-om 4.0 myslím, potom RedHat 5.3, potom Mandrake 8.0 atď...
      Samozrejme, nechcel som sa hrať len v konzole, tak som na to zanevrel, pretože v tom čase na desktopoch bol linux hrozne pomalý.
      Jedného dňa som sa naštval, kúpil som si lepšiu mašinu a bolo.