Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.01.2007 | 23:17
Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
Práve som napísal jeden dokument na 5 strán v OpenOffice 2 v Kubuntu 6.06. Uložil som ho do .rtf, preniesol do Windows XP a otvoril vo Worde 2003. Opravil som chyby, dolpnil niektoré veci a opäť uložil. Dokument bol vtedy presne na 5 strán. Opäť som ho preniesol do Linuxu (cez zdielané dokumenty tentokrát, pred tým kľúč) a dokument po otvorení v OpenOffice siahal cca do polovice šiestej strany. Pritom tam nič nebolo navyše ani nič nechýbalo.

Okrem toho sa mi počas písania stala ešte jedna vec. Na koniec textu som do bibliografie priebežne ukladal stránky, ktoré som použil a za nimi som dával dátum prístupu na ne. Keď som to uložil a zavrel a o niečo neskôr otvoril, na moje prekvapenie dátum zmizol, zmenilo sa aj zarovnanie pri odkazoch a premenili sa na hyperlinky (neviem prečo pred tým nimi neboli, a ak boli, neboli modré a podčiarknuté)

wo co go???
    • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 14.01.2007 | 23:45
      Kernel   Návštevník
      PIBKAC (P.S.: to nieje nadávka ale skratka)
      • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 00:18
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        exists
        Debian. apt-get into it…
    • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 00:22
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      RTF nemusi mat vsetky moznosti co napr. ODT

      a divne je, ze MS Word uklada obrovske RTF oproti takemu wordpadu (myslim, ze to moze byt ciastocne dovod zmeny dlzky, uklada to rovnako prasacky ako do DOC a OpenXML. fuj)
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 00:23
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        a rovnako prasacky exportuje do HTML
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 00:24
          Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
          No, kazdopadne teraz robim podobne prace v Linuxe ale davam im ludom, co ich budu citat vo Worde, v com to mam teda pisat? Myslite ze by som mal radsej robit .doc (i ked by som nerad..)?
          • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 00:44
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Treba aj win užívateľom povedať, že existuje OpenOffice aj pre win. Ak je to ozaj nutné a niekto to odo mňa veľmi chce, tak buď mu to exportnem do pdf alebo si nainštaluje OO
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 16.01.2007 | 23:12
              Avatar dingo Mandriva 2006  Používateľ
              Ale skúšal som to a je to posunuté aj v ooo pre win...
          • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 01:27
            Avatar titanik mint  Používateľ
            export to pdf
            • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 01:30
              Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
              Privelmi komplikovane... Ked OO nevie komunikovat s inymi platformami (nehovorim ze je to jeho zasluhou), je nepouzitelne... lebo nema vacsinu .... neberte to ako provokovanie....
              • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 11:00
                Avatar titanik mint  Používateľ
                neviem co je v tom komplikovane. je to priamov oo, pripadne si mozes doinstalovat vo win napr. pdfcreator ( sourceforge.net/projects/pdfcreator/ )
                • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 12:38
                  Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                  Ok no tak mozno to nie je az take komplikovane... Hej aj toto je sposob, neviem ci si napriklad nejak neupravuje format pri citani alebo tak, ale to iba slekulujem...
                  • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 14:45
                    Avatar titanik mint  Používateľ
                    zatial som nemal problem a to som robil master document
      • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 01:07
        WlaSaTy   Návštevník
        :divne je, ze MS Word uklada obrovske RTF oproti takemu wordpadu

        tak si tie dva subory porovnaj, format rtf je jednoduchy a citatelny aj ludskym okom ...

        mimochodom moze to byt presne tym, otazne je ktory editor odtial vyhodi dolezite vlastnosti objektov a co tam namiesto toho prida.
        • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 01:27
          Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
          Je pravda ze ked som to kopiroval spat do Linuxu, velkost suboru bola 2x taka (cca 40kb oproti 20kb) len uz sa nepamatam ktoreho z nich ;)

          Super rada, urcite poviem vysokoskolskemu ucitelovy, ze mu nebudem posielat prace, pokym si nenainstaluje OO ;)
          • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 08:30
            WlaSaTy   Návštevník
            wordoveho, ten tam pridava fontmap pre secky fonty co su nahodene v systeme aj pokial ich nepouzijes. kedysi som koli tomu pouzival ako defragmentator obycajny wordpad (write) ale ten vyhodil rozsirene formatovanie. dost ma to nasr... ked som robil za mojej mladosti projekt pre windoze hlp.

            ani by ma neprekvapilo keby to word rozvrzgal do takej miery ze zmenil aj velkost fontov okrem ich nazvov. no a to ti moze spravit tych zopar riadkov ...

            inac s hentym profaka akurat tak kvalitne rozculis, daj mu to ako zvezok dokumentov oofice+pdf+rtf+doc s tym ze ked ma nieco proti formatovaniu nech si pozre to pdfko. nie kazdy ma peniaze na windoze fonty koli ich licencii. to ze su stiahnutelne neznamena ze je koser ich pouzitie ak nemas legalne windoze.
            • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 12:37
              Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
              Nemyslim, ze by niekto zistoval, v akom softe som to pisal. Toboz ci som mal kupene fonty, ktore som pouzil :) A kedze som pisal s findows fontami (normostrana ani inak nejde asi) tak snad by tam s urcenim spravnych fontov nemal byt problem.. Jedine ze by ich napr. Linux vyhreslil v trochu vacsom rozliseni, alebo mal mensie strany.
              • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 13:58
                WlaSaTy   Návštevník
                asi sme sa nerozumeli, word pouziva inu metriku fontov pri ich vykreslovani pretoze sa snazi hrat sa na typograficky editor. a ta wordova metrika je nezavisla od fyzickej metriky fontov. a ci sa wordu dari byt typografickym editorom je uz otazkou na ine forum ale ako si si vsimol, tak sa vo worde zasadne zmenil ten dokument.

                skusajuceho je skutocne "nic" do toho v akom programe bol ten dany dokument vytvoreny pokial je citatelny. no a tu hrozi ze ten dokument prestane byt citatelny pokial ho bude clovek prehadzovat medzi oo.org a wordom (a inymi kancelarskymi balikmi napriklad pre psion). nejedna sa o chybu oo.org alebo wordu ale o moc velku otvorenost formatu rtf ktora nepresla standardizaciou. no a preto som odporucil nech sa to tam da vo viacerych formatoch, nejaky uz bude pouzitelny pre skusajuceho.
                • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 18:58
                  Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                  Už chápem. Nevedel som, že Word robí s fontom také veci. No a keď dokument uložňim v OO ako .doc, zmení sa na tom niečo?
                  • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 23:00
                    fer   Návštevník
                    Mas Kwrite alebo Abiword? Abiword je urceny na pracu s dokumentami doc a rtf. Okrem toho obidva pekne exportuju do html.
                  • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 23:22
                    WlaSaTy   Návštevník
                    ved sa pozri do toho .rtf a zbadas, ten format je velmi jednoduchy :) otvor si ho kludne aj vo vi-cku
                    • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 23:43
                      Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                      vi-cku?
                      • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 16.01.2007 | 00:00
                        WlaSaTy   Návštevník
                        editor vi (VIsual editor) alebo jeho klon vim (VI Minimal) ktory bol neskor prerobeny od zakladu tak ze je to maximal - vie toho viac ako jeho predchodca.
                        • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 16.01.2007 | 17:37
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          a ja som cely zivot zil v presvedceni, ze to je Vi IMproved :)
                          Debian. apt-get into it…
                          • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 16.01.2007 | 17:57
                            WlaSaTy   Návštevník
                            teraz uz asi aj ano, kedysi to vzniklo koli vyhadzaniu nepotrebneho balastu - preto minimal. neskor sa na to nabalili rozne uzitocne veci preto improved. no ale vi je uz ajtak davno plnolete a vim je jeho regularny potomok
            • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 16.01.2007 | 23:18
              Avatar dingo Mandriva 2006  Používateľ
              Nemusí, ooorg *.odf (open document daco) je uz standardne normalizovany textovy dokument ( !!!!!!!) takze je to to iste ako z wordu - su si rovnocenne (kedysi som to čítal v tých správičkách vpravo) ,a to že profák nemá open ofic tak sra* nanho, v skole mame vsade ooorg, (skoda ze nie linux :( )
          • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 23:22
            --   Návštevník
            no ja som svojmu ucitelovi poslal dokument DOC vytvoreny vo worde a on mi odpisal ze sa mu nezobrazuje dobre (pouzival wordperfect) takze som mu potom dokument poslal v 6 dalsich formatoch (pdf, html, txt, ...) a nakoniec sme sa dohodli co je pre neho citatelne a mozem mu to posielat - pdf :-)
            • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 15.01.2007 | 23:47
              Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
              No hej, to sa dá. Možno ani u mňa nebude problém. Každopádne dohoda s konkrétnym človekom nič nerieši. Čo ak by ste chceli vytvárať verejne prístupné dokumenty? Budete si musieť "vystačiť" s PDF, inak s OO veľa nezmôžete.
              • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 16.01.2007 | 00:06
                --   Návštevník
                ja problem riesim tak ze cloveku poslem subor vo formate v akom mu to vyhovuje + stale pripojim aj verziu vo formate opendocument (nech sa aspon siri povedomie o tomto formate ked uz dany clovek odf nepouziva :-)
    • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 16.01.2007 | 17:48
      Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
      Myslím, že viac menej najistejšia by mohla byť zostava .rtf v OO pre dekumenty len s textom, príadne minimálnym formátovaním (teda kde nie je čo pokaziť) a .pdf na texty, kde je formátovania viac.

      Čo vy na to?
      • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 16.01.2007 | 22:24
        --   Návštevník
        na jednoduche texty vo formate rtf pokojne staci aj obycajny editor ted
    • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 16.01.2007 | 23:02
      --   Návštevník
      ak chces niekomu dat dokument vo formate doc a ty pracujes v openoffice tak nerob zbytocne prevody dokumentu medzi roznymi formatmi lebo pri tom sa mozu niektore informacie stratit, resp. zmenit troch formatovanie. ten dokument edituj stale vo formate opendocument. do formatu doc stale uloz iba kopiu zaverecnej verzie dokumentu, ale nikdy dokument vo formate doc needituj. tak bude strata/zmena formatovania minimalna. teda: ty pracuj iba s odf a do doc dokument v podstate iba exportuj ako keby si pracoval s pdf.
      • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 17.01.2007 | 16:02
        Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
        Hm, zaujímavý postreh. Nenapadlo ma, že by v tom mal byť rozdiel. Vždy pracujem v tom formáte, v akom to budem potom odosielať / archivovať. Tj. ak to má byť .rtf tak napíšem pár riadkov, ulož=im ako .rtf a ukadám ukádám ukladám doňho...
        • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 17.01.2007 | 17:24
          WlaSaTy   Návštevník
          vzhladom na to ze rtf nie je standardizovany format a dokonca aj samotny velky microsoft s nim naklada roznymi sposobmi tak odporucam otvorit subor v MS Word-e, ulozit, otvorit v programe Wordpad (write), ulozit, zalomit ruky nad znicenym formatovanim a obnovit zo zalohy. potom clovek pochopi preco musia byt dostupne formaty standardizovane, viva la odf.
          • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 20.01.2007 | 20:18
            Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
            Oj, toto ma vyvadza z jedného omylu, v ktorom som možno bol, keď som sa rozhodol pre .rtf. Totiž na inom fóre som sa dočítal, že rozdiel medzi .doc a .rtf je práve v tom, že .rtf je štandardizovaný muliplatformový formát.

            Čo je ale potom teda výhodou .rtf? Resp. dôvodom jeho existencia.
            • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 20.01.2007 | 20:34
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              http://en.wikipedia.org/wiki/Rich_Text_Format
              Debian. apt-get into it…
            • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 22.01.2007 | 07:36
              --   Návštevník
              jedinou vyhodou rtf je ze to nie je binarny format ako doc. ale stale je to vlastnictvo firmy microsoft ktora s nim ako so svojim vlastnictvom aj naklada - samovolne ho meni... mimochodom na obycajne precitacie(!) najnovsej specifikacie musite suhlasit s nejakou microsoftovskou elula :-( taka je otvorenost formatu rtf :-(
        • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 22.01.2007 | 07:45
          --   Návštevník
          "pracovat vo formate v ktorom ho budeme odosielat" - to by sa dalo robit keby sme pracovali so standardizovanym a nie s proprietarnym formatom. format doc nie je v ziadnom pripade standardizovany format. je to tajny format firmy microsoft, ktora jedina vlastni jeho presnu specifikaciu. ale openoffice.org ovlada najlepsie format odf. v inych formatoch sa mozu niektore informacie v openoffice.org stratit :-( stale treba pracovat v nativnom formate daneho programu. vysledok mozeme pokojne exportovat do ineho formatu a tym sa nam minimalizuje strata udajov/formatovania. dokument doc vytvoreny programom openoffice nebude pravdepodobne _NIKDY_ 100% kompatibilny s wordom.
          • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 23.01.2007 | 23:24
            Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
            Iba formálna poznamka: hovoríme tu o formáte .odf, čo sa síce javý aj ako prípona ale v skutočnosti je prípona súboru podľa druhu dokumentu, v prípade textového dokumentu je to .odt (Oped Document Text). Súhlasí?

            Inak práve som zistil že .odt sa dá otvoriť aj v Microsoft Word. Teda aspoň u mňa. Ako to že to nikto nespomenul. Prečo by som to potom nemal nechávať v tom? (možno to má pádny dôvod, ešte som kompatibilitu celkom netestoval, len som to vo Worde otvoril, pozriem sa na to o bližšie)
            • Re: Iný rozsah dokumentu vo Worde a v OpenOffice 24.01.2007 | 08:21
              --   Návštevník
              spresnenie: hovorime tu o formate ODF a nie .ODF - tj. bez tej bodky:-) a ten format moze mat rozne pripony -napr. .odt, .ods, .odp ...