Zmena GRUBU za drtivych podmienok

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.01.2007 | 13:00
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Dobry den. Dnes rano za mnou prisla sestra, ze jej mrzli wokna, tak to restartovala cudlikom ( ona tak restartuje stale ) a pri bootovani napisalo GRUB: Error 17, tak som sa rozhodol ze musim nahodit mandrivu 07 free, aby som zaviedol novy grub (bootovaci program na zavedenie noveho grubu som este nestihol napalit). A pretoze som mal iba 677 MB volneho miesta, a debian ani suse 10.1 by sa do toho nevoslo... Zacal som "konfigurovat" a pri software som uplne vsetko odstranil a nechal graf. prostredie IceWM , aby sa mi to zmestilo do tych 677 MB... Po instalacii napisalo ze chce zaviest zavadzac grub/lilo (neupresnilo to co tam installne, pretoze to asi klikaci uzivatelia nepotrebuju vediet) zadal som ze ho chcem installnut na /dev/hda a kedze tam nic ine nebolo dal som okej a zacalo instalovat zavadzac, potom napisalo nieco na zaver, vyhodilo cdcko a restartovalo pc, a zrazu vidim ten zavadzac a tam odkazy linux ; linux-nonfb a windows, dostal som take nervy, ze ma skoro rozbilo. Len zo srandy som skusil linux, samozrejme mandriva, tak ze idem opravit grub, a nemam tam ani jeden textovy editor, ani web prehliadac, iba stupidne graf. prostredie typu garazoveho windowsu zmiesaneho s prvou beta verziou fluxboxu alebo blackboxu... "Hruza a des". Takze teraz pisem z windowsu, kedze som grub.conf zeditovat. Ako mam teda ten grub nakonfigurovat aby som tam mal aj ubuntu aj windows aj ubuntu recovery mode a mandrivu? A este jedna otazka, zaujimalo by ma ci mam nainstalovany GRUB alebo LILO... Pretoze neviem, ci v GRUBe moze byt obrazok na pozadi, ale asi to bude GRUB.Moze byt v GRUBe obrazok? Ak ano, rad by som ho zmenil, to stupidne logo mandrivy je tam len na posmech. Tak prosim o rychlu a uzitocnu pomoc. Dakujem velmi pekne.
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 22.01.2007 | 13:49
      Avatar srigi   Používateľ
      Vzdy maj v penazenke Slax! V mandrive by si mal mat minimalne vi editor, aj ked vsetko osekas, vi je proste vzdy.
      Bootni Slax, bez pozriet do /mnt a najdi partisnu, kde ma Mandriva /boot adresar. Tak vojdi, zober aj jadro z ubuntu /boot partisny (musis zobrat vmlinuz, System.map aj initrd.img) a nakopriruj ich do /boot, ktory patri Mandrive do nejakeho adresara, napr. /boot/ubuntu.

      Potom musis zeditovat /boot/grub/menu.lst.

      No a toto je bod, kde musis napisat presnu geometriu tvojho disku.

      BTW blabolis, ze Debian nevojde do 667MB aj grafickym prostredim.
    • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 22.01.2007 | 13:55
      Avatar titanik mint  Používateľ
      zisti si na ktorych particiach mas linux a na ktorej win
      v mandrive zedituj /boot/grub/menu.lst a prekopiruj tie riadky co je tam linux a prepis nazov a particiu
      spust grub-install /dev/hda

      ja mam napr. lilo na /dev/hda a grub na linuxovej particii /dev/hda2
    • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 22.01.2007 | 14:21
      WlaSaTy   Návštevník
      tym garazovym prostredim myslis TWM?

      ale k veci, neverim ze by ti chybali textove editory jeden z nich sa musi chytit: nano, pico, vi, vim, joe, nedit, ...
      • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 22.01.2007 | 14:36
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Myslel som graf. programy a editory, prepacte ze som to neupresnil... vzdy ked dam " vim /boot/grub/menu.lst " napise "novy dokument" a nejde donho ani pisat, inac pico a nano a taketo nemam... Ako by som sa vedel dostat do mojho ubuntu, okrem GRUBU? musi existovat nejaky sposob, ako sa tam dostat... prave som to otvoril cez gedit kt. som teraz installol, ten subor sa vola .menu.lst.example !! a podruhe, mam tam strasne malo veci >

        timeout 10
        color 2
        splashimage (hd0,4)/grub/mdv-grub_splash.xpm.gz
        default 0
        viewport 3 2 77 22
        shade 1

        title 2611-8
        kernel (hd0,4)/vmlinuz-2.6.11-8mdk root=/dev/hda6 resume=/dev/hda1
        initrd (hd0,4)/initrd-2.6.11-8mdk.img

        Pomoc!
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 22.01.2007 | 21:43
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          A prečo nenabootuješ liveCD Ubuntu? Pripoj si partíciu s tvojím ubuntu na disku. Potom dáš, že chroot /cesta_k_ptipojenemu_ubuntu A potom len napíšeš grub install /dev/hda .
          Teda ale predpokladám, že grub si mal nainštalovaný pod Ubuntu
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 22.01.2007 | 21:44
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            grub-install nie grub install
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 24.01.2007 | 10:00
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Mayo_s spravil som to ako si povedal :

            mkdir /mnt/hda6/
            mount /dev/hda6 /mnt/hda6
            chroot /mnt/hda6
            ale ked som dal install /dev/hda alebo install /dev/hd0 stale vypisalo : /dev/hda: Not found or not a block device.
            nevies kde by mohol byt problem?
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 24.01.2007 | 13:06
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              ten chroot nema dev.

              bud pouzi parameter pre grub-install kde sa nachadza root, alebo si do neho nabinduj /dev
              Debian. apt-get into it…
        • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 22.01.2007 | 21:56
          WlaSaTy   Návštevník
          neviem neviem, nepredpokladam ze by si mal /boot na inej particii takze ak ti vi/vom nespoznal /boot/grub/menu.lst (ci jako sa to vola) tak sa pozri ci mas nainstalovany ten grub. a hlavne v ktorej distribucii ....
          • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 24.01.2007 | 10:32
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            MAM VEEELKY PROBLEM. Zistil som ze by mi to v podstate malo ist... Pretoze som postupoval takto:
            1. Nabootujte LiveCD
            2. Otevrete terminal
            3. Spustit "sudo grub"
            4. "find /boot/grub/stage1". Objevi se neco jako "(hd0,3)".
            5. "root (hd0,3)".
            6. "setup (hd0,3)" //nebo "setup (hd0)"
            7. Vypadnout z grub "quit".
            8. Restartovat system - hotovo.
            Lenze ono to nejde. Tu je moj vypis z fdisk:

            Device Boot Start End Blocks Id System
            /dev/hda1 * 1 1912 15358108+ 7 HPFS/NTFS
            /dev/hda2 1913 9729 62790052+ f W95 Ext'd (LBA)
            /dev/hda5 1913 7195 42435666 7 HPFS/NTFS
            /dev/hda6 7196 9499 18506848+ 83 Linux
            /dev/hda7 9500 9630 1052226 82 Linux swap / Solaris
            /dev/hda8 9631 9729 795186 83 Linux
            No a daval som tam ze root (hd0,5) to bolo v poriadku ale pri grube po zvoleni ubuntu pisalo error 21 : cannot mount select partition alebo nieco v tom zmysle...
            Ale ked dam root (hd0,4) napise v konzole ze selected disk doesnt exist. Vobec tomu nechapem, nemoze byt chyba v tom ze mam particie 1 2 5 6 7 8 ?? Dalo by sa to nejako rozchodit?? Prosim, velmi to suri. Dakujem
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 24.01.2007 | 13:08
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              v grube sa cisluje od 0, nie 1
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Zmena GRUBU za drtivych podmienok 24.01.2007 | 13:21
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                ja to viem... a preto som daval cislo partisny 0,4. Uz som to spravil preinstalovanim ubuntu, pretoze mam poskrabane dvdcko od debiana a ked som ho instaloval nevedelo precitat na 14 % veci takze som nemal ani ubuntu ani debian a poskodenu partisnu, ale to sa opravilo. Aspon ze som nestratil ziadne dolezite data, len teraz zase vsetko konfigurovat a stahovat programy a tak, ale je to okej :)
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people