Este raz GRUB

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.01.2007 | 22:28
Peter   Návštevník
Dobry den.
Dost vyuzivam toto forum na riesenie nojich problemou s Linuxom (Ubuntu 6.10). Videl som tu ze sa tu riesi dostproblem z Win =>GRUB=>Linux. (preinstalacia win, znicenie GRUB).
Tak ma napadlo ze je asi lepsie sa na pohromu pripravit ako jej celit v nepripravenej chvili.
Takze Neda sa teraz neako skopirovat grub na disketu ktory mam na disku, alebo vytvorit (nainstalovat) celkom esteraz novy grub na disketu a potom sa cez nu dostat do mojho Ubuntu nainsatlovaneho na HDD a potom uz by to bolo lahsie upravit alebo nainstalovat novy grub? Ja som nieco nasiel na internete o Grube na diskete ale ja po anglicky viem iba par beznych vyrazov tak som tam tomu nic nerozumel
https://help.ubuntu.com/community/GrubHowto/BootFloppy
Prosim ked je to mozne a jeto ono neurobil by niekto nejaky preklad po slovensky a postup ako to urobitna tu disketu?
A nenapisal by niekto este raz prosim postup instalacie grub uz ubuntu na ktory by som sa dostal pomocou tej disketky.
Dakujem pekne za ochotu a mozno sa opakovanie ale ja om zaciatocnik a nejak som to nepochopil este ako nato (tazko na cvicisku lahko na bojisku)
    • Re: Este raz GRUB 24.01.2007 | 22:39
      Avatar Lubos21   Používateľ
      Ja to riesim nasledovne. Nabootujem s live cd, otvorim konzolu a tam zadam sudo grub. Potom zadam find /boot/grub/stage1 a stlacim enter. To mi vypise kde je linux. Napriklad (hd0,5) Nasledne zadam root (hd0,5) potvrdim enterom a nakoniec nainstalujem grub prikazom setup (hd0) Nic zlozite a obnova trva max 10 minut. Pre istotu mam zalohu menu.lst pre pripad nudze. Ak by sa nejakou divnou nahodou aj stalo, ze to zmaze menu.lst tak mi to z live cd staci jednoducho obnovit.
    • Re: Este raz GRUB 24.01.2007 | 23:12
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      zaloha zavadzaca v mbr na disketu:

      dd if=/dev/hda of=/dev/fd0 bs=512 count=1