Aká distribúcia?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.01.2007 | 18:22
Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
Potreboval by som poradiť od skúsenejšieho užívateľa, ktorú distribúciu si mám vybrať. Praktické skúsenosti ešte s Linuxom nemám. Rozmýšľam medzi SuSE, Mandrivou a kUbuntu. Ide mi o to, aby bola vhodná aj pre začiatočníka, hoci všetky tieto sú viac-menej pre neho určené. Zišlo by sa mi nejaké Control Centre, kde by som si nastavil aspoň základ. Chcel by som používať aj program či emulátor Cedega, ale ten nie je zdarma okrem toho, že je už rovno v Mandrive (hlavne preto o nej uvažujem). Bolo by vhodné aj to, aby bola dosť rýchla, pretože som počul, že SuSE je o niečo pomalšia. Potrebujem tiež, aby tam boli aj rôzne knižnice pre programovanie (najmä SDL).
Chcel by som sa tiež spýtať či je potrebné po inštalácii ešte doinštalovať niečo pre bezpečnosť (Firewall alebo AV)?
Za radu vopred vďaka.
    • Re: Aká distribúcia? 27.01.2007 | 18:42
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      > ...ktorú distribúciu si mám vybrať

      Každý ti odporučí distro ktoré používa, za seba odporúčam Ubuntu, vpravo hore nájdeš aj nejaké tipy.

      > Chcel by som používať aj program či emulátor Cedega, ale ten nie je zdarma okrem toho, že je už rovno v Mandrive...

      Nebudem podporovať warez, takže nedám link na download Cedegy, ktorá je samozrejme platená. A vo free Mandrive Cedega nie je.

      > Potrebujem tiež, aby tam boli aj rôzne knižnice pre programovanie (najmä SDL).

      Doinštaluješ určite do každého distra.

      > Chcel by som sa tiež spýtať či je potrebné po inštalácii ešte doinštalovať niečo pre bezpečnosť (Firewall alebo AV)?

      Čo sa týka firewallu môžeš použiť GUI pre nastavenie pravidiel IP Tables. Bezpečnosť je prvoradá. Antivirák v súčasnosti nepotrebuješ, hodí sa ale ak sťahuješ dáta ktoré prenášaš do Windowsu.
    • Re: Aká distribúcia? 27.01.2007 | 19:07
      ---   Návštevník
      ja by som tiez poradil ubuntu (nie kubuntu) , ze to nema Control centrum je pravda ,ale hadam kazdy dokaze kliknut v menu na to co potrebuje nastavovat.
      Budes si musiet zvyknut na ine veci v linuxe a nie to, ze to nema control centrum.
      Mandrivu som neskusal , suse odporucam len nepriatelovi (prosim nekomentovat)
      • Re: Aká distribúcia? 27.01.2007 | 19:27
        Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
        jednoznacne ubuntu!!!
        -prehladne
        -stabilne
        -priatelske prostredie
        -jednoducha instalacia programov
        -atd. :)
        sudo apt-get remove windows
        • Re: Aká distribúcia? 27.01.2007 | 19:53
          skywaker   Návštevník
          Skus Mandrivu. Medzi jej klady patri rychle botovanie, mnozstvo balickov dostupnych cez net pomocou urpmi (repozitare main a contrib) ... Za nevyhody asi co ma napadne asi to ze trochu blbo vyzera ta ich mandrivacka grafika, myslim tu ich themu Ia Ora -- v KDE to je hroza ale to sa da zmenit nastastie... vsak od grafiky nezavisy kvalita distra... aspon sa snazia urobit nieco zaujimave

          a Instalator je fakt jednoduchy.....
      • Re: Aká distribúcia? 27.01.2007 | 21:05
        Avatar srigi   Používateľ
        Ak kces Control Panel tak SuSE 10.2 alebo "SuSE 10.1 remastered DVD". Po vyhadzani blbosti a nahodeni pacman-a je to dobre distro. Navyse ma akysi novellovky firewall. Pre novacikov trocha narocnejsie ako Ubuntu, ale do 4 hodin ladenia je Suse v tom stave ako Ubuntu co sa rychlosti tyka.
    • Re: Aká distribúcia? 30.01.2007 | 16:14
      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
      Vsetky distribucie maju Live CD resp. DVD. Napal si ich a vyskusaj pekne jednu za druhou, ktora ti bude viac vyhovovat. Nemusis nic instalovat, akurat obetujes zopar (RW) medii. Lepsie raz vidiet na vlastne oci, ako stokrat pocut od niekoho.
      Add Cedega - je iba v platenej verzii MDV. Kniznice su vo vsetkych distrach. FW sa dobre klika v Suse. Neviem ako to je u inych distier.
      Only man who sells empty boxes is the undertaker.