Debian alebo Ubuntu ?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.02.2007 | 15:12
6205   Návštevník
S linuxom sa hram nieco vyse roka, zacal som so Suse 10.0(uslo to), potom Ubuntu 5.10 (pekne, male), Suse 10.1 (velke sklamanie), potom Ubuntu 6.06 (super), neskor Suse 10.2 (lepsie)...atd.
Momentalne pouzivam Ubuntu 6.10, nic lepsie si neviem predstavit, ale predsa, pokusa ma povodny Debian...

Za uplne zaciatocnika sa uz nepovazujem ale zaujimal by ma Vas nazor na Debian z ktoreho vzislo Ubuntu.Prirodzene ma laka a citim ze by to mohlo by asi to najlepsie, konecna stanica...Je Debian rychlesi, stabilnesi, bezpecnejsi, proste lepsii ako Ubuntu ? Odporucili by ste mi ho a ake ma nevyhody oproti Ubuntu ?

Dakujem za vase nazory.
    • Re: Debian alebo Ubuntu ? 11.02.2007 | 15:25
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      treba vyskusat. ubuntu ma vzdy novsi soft, z coho vyplyva ze nemusi byt tak vyladeny ako stable vetva debianu.
      • Re: Debian alebo Ubuntu ? 11.02.2007 | 15:50
        Avatar Lukas Javor OpenSuse 11.1  Používateľ
        No to ja mam opacni problem. Som viac menej zaciatocnik a pouzivam Debian. Bola to asi chyba, no nevadi. A moja otazka znie ci bi bolo pre mna lepsie prejst na Ubuntu. O kolko ma privetivejsie prostredie, bezproblemovejsie? Moje hlavne problemi su, ze mi nejdu skoro nijake 3D aplikacie. A vobec nemozem rozbehat video.google.com , youtube a podobne.
        • Re: Debian alebo Ubuntu ? 11.02.2007 | 16:01
          6205   Návštevník
          No co do privetivosti a funkcnosti multimedii, 3D akceleracie atd. je Ubuntu bezproblemove, proste parada. Spickove, jednoduche, tutorialy (www.ubuntuguide.org) a najlepsia podpora komunity (forum.ubuntu.cz, www.ubuntuguide.org)

          Prave preto sa mi to zda ako to najlepsie, v podstate vsetko sa tu da lahko, rychlo rozhodit a ide to bezproblemov a stabilne...
          • Re: Debian alebo Ubuntu ? 12.02.2007 | 03:18
            buhaha   Návštevník
            Ja som zo zvedavosti skusil Ubuntu 6.06 a hned na druhy den islo prec... Neslo mi napr. ani reboot resp. halt z konzoly... pocitac zakazdym zatuhol...

            Mozno to skusim este raz, nateraz mam ale dost....

            Tiez ma laka Debian, len ma stve ze ma pomaly vyvojovy cyklus a kym vyjde nova stable verzia, tak jeho podpora hardwaru nie je najaktualnejsia....
            • Re: Debian alebo Ubuntu ? 12.02.2007 | 12:55
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              tak skust testing vetvu, alebo dokonca unstable :)
              • Re: Debian alebo Ubuntu ? 12.02.2007 | 15:40
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                unstable je urceny len vyvojarom
                Debian. apt-get into it…
              • Re: Debian alebo Ubuntu ? 12.02.2007 | 21:33
                buhaha   Návštevník
                Rozmyslal som uz nad unstable, mam dokonca uz aj sitahnuty (3DVD), ale mam predsa pochybnosti... Debian je znamy svojou stabilitou, len neviem nakolko sa to tyka aj unstable verzie...
        • Re: Debian alebo Ubuntu ? 11.02.2007 | 16:02
          dfshdlfaf   Návštevník
          o ta ani tak neide... Ubuntu ma pre teba ako zaciatocnika lepsiu podporu...pozri si napr. forum na ceskom ubuntu forum.ubuntu.cz alebo slovenske www.kubuntu.sk....
          • Re: Debian alebo Ubuntu ? 11.02.2007 | 17:07
            Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
            osobne som tiez zacinal na suse 10.0. Bol som s nim viac-menej spokojny. Potom skusil fedoru, mandrivu, knoppix, debian a momentalne mam kubuntu 6.06, ktore mozem len a len doporucit. S nim som spokojny najviac zo vsetjych spominanych. Najmenej problemov s HW aj SW, skoro vsetko slape bez vacsich zadrhelov a ma podla mna viac uzivatelov (no flame), cize ked je nejaky problem, dockas skorej odpovede presne na tvoju distribuciu.
            git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
        • Re: Debian alebo Ubuntu ? 12.02.2007 | 08:49
          Elven   Návštevník
          kolega 6205 napisal nejake uzitocne adresy... tak ja este pridavam http://ubuntu.kayle.sk :)
    • Re: Debian alebo Ubuntu ? 11.02.2007 | 18:47
      --   Návštevník
      pokojne debian vyskusaj. ak chces stable vetvu tak pocitaj s tym ze softver casom trocha zostarne lebo debian nevydava stable vydania kazdy rok (napr. sarge este pouziva xfree86 namiesto xorg, kernel 2.6.8... - tieto veci v testing verzii uz su nove). ak chces debian s novsim softverom tak si nainstaluj testing verziu. mne napr. vyhovuje debian aj tym ze ma v oficialne podporovanom vydani stable 2 dvd plne programov a z internetu si prakticky potrebujem stiahnut iba malickosti.
    • Re: Debian alebo Ubuntu ? 11.02.2007 | 22:27
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Tiež ma lákal Debian, ale potom ako som prešiel cez poinštalačnú konfiguráciu (inštalátor nepoznal USB v booku) a konečne som nahodil Debian 3.1r3, zažil som sklamanie. Nechem vyvolať flame, jednoducho hneď po základnej inštalácii mi padali aplikácie ako hrušky zo stromu.

      Ubuntu mi šlo od začiatku viac než slušne, poznalo všetok hardvér (bude to novším jadrom) a celkovo je Ubuntu dobré a najmä "ľahké" distro, neobsahuje zbytočné balíky. Odporúčam, aj keď možno Debian Etch bude x krát stabilnejší ako Ubuntu (nemám odskúšané, ak sa nemýlim ešte nevyšiel).

      Na SuSE mám väčšinou dobré spomienky. Začínal som s Madrake 9.1, neskôr 10.1 a keď som pozdejšie nahodil vtedy aktuálne SuSE 10.0, stabilita distra sa mi zdala vynikajúca (väčšia ako v aktuálnom Ubuntu). YaST na štýl ovládacieho panelu z Windowsu je tiež dobre vytvorený (až na pomalosť). Čo však vytýkam SuSE je správa balíkov, je to otras. Nepomohol ani Apt, začali sa mi biť rpmká. Práve sa zabávam s openSUSE 10.2, uvidím čo z toho bude :-)
      • Re: Debian alebo Ubuntu ? 12.02.2007 | 03:24
        zemkooo   Návštevník
        Vyskusaj SMART - ten je super, v pripade nutnosti dokaze dokonca aj 'downgrade'
        openSuSE 10.2 mi beha stabilnejsie ako Ubuntu 6.06 ktore som skusal... (len je malinko pomalsi, ale to sa da ozeliet..:) )
        • Re: Debian alebo Ubuntu ? 12.02.2007 | 12:50
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Niečo som už čítal o Smarte, určite vyskúšam, používal som Apt. Zatiaľ som narazil na pár zádrhelov čo sa týka OSS 10.2: Prvú inštaláciu (vyberal som osobitne balíky) som musel riešiť dvakrát, prvýkrát mi inštalátor vyhodil hlášku o jadre, Firefox zostáva visieť v pamäti a najnovšie mi vyhadzuje chyby pri zavádzaní systému, tuším chyba v nastavení runlevelu. Na druhej strane slušne ide Compiz (na Inteli 852GM, 32 MB), KDE aj GNOME vyzerajú super.
          • Re: Debian alebo Ubuntu ? 12.02.2007 | 21:31
            zemkooo   Návštevník
            Mne zatial (a to musim zaklopat...:) ) slape 10.2 bez problemov... Compiz ide uplne super... A ten SMART urcite vyskusaj, na opensuse.org a suseportal.cz najdes kompletny zoznam zdrojov do SMART-u a nainstalujes tak prakticky vsetko...
    • Re: Debian alebo Ubuntu ? 12.02.2007 | 04:57
      lubo   Návštevník
      Ja by som sa skor spytal sam seba co potrebujem? Potrebujem podporu na novy hardware? Ake aplikacie potrebujem pre moju pracu s PC?

      Ja osobne pouzivam Debian 3.1 stable a ani ma nenapadne pouzivat nieco ine a to iba z toho dovodu ze vsetko co potrebujem na moju pracu mi tato verzia debianu ponuka a taktiez davam prednost stabilite.

      Ked mas vacsie naroky a potrebujes podporu na nove zariadenia ci uz interne alebo externe tak doporucijem Ubuntu. Ubuntu ti taktiez ponuka novsie verzie softwaru ale zase je to na ukor stability.
    • Re: Debian alebo Ubuntu ? 12.02.2007 | 14:17
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      Jednoznačne Ubuntu. Podarilo sa mi na ňom rozbehať cez wine také veci ktoré by som nerozbehal asi na žiadnej inej distribucii. NApr. Operation Flashpoint GOTY edicia, Might & Magic 7, Adobe Photoshop CS2, Macromedia Dreamweaver 8, Macromedia Flash 8, Cinema 4D a kopec iných...dokonca sa mi podarilo rozbehať aj BERYL, ale jelikož mám slabučkú a nie moc dobre podporovanú grafiku ATi radeon 9000...tak mi teraz nejde a musel som ho dat prec