Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.02.2007 | 18:21
Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
Mám stanicu Kubuntu 6.10 v sieti. Na serveri beži SAMBA server a potrebujem na-mount-ovať moje adresáre zo servera. Na stanici beží tiež Samba ale len klient. Nedalo by sa vysvetliť zjednodušene čo je nutné mať inštalované a akým príkazom sa toto dá zrealizovať?
Ďakujem.
    • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 12.02.2007 | 18:44
      --   Návštevník
      v konquerore ich najdes na adrese smb://nazovservera
      • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 12.02.2007 | 18:52
        Avatar marek@GNU GNU/LINUX  Používateľ
        Skus mount -t smbfs -o username=user, password=heslo //PC/adresar kam pripojit..
        trebars mkdir /mnt/DISK
        mount -t smbfs -o username=GNU, password=GNU
        //192.168.1.2/Home /mnt/DISK

        Mne to tak funguje
        • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 12.02.2007 | 19:24
          Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
          Neviem čo potrebujem skontrolovať či mi funguje smbfs. Inak po tomto príkaze mi konzola vyhodí že toto musí zadávať root. Tak som pred príkaz vložil sudo a po zadaní hesla vybieha len help príkazu mount. Ani chybová hláška, nič.
        • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 12.02.2007 | 19:43
          Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
          Predsa sa mi podarilo zachytit chybovu hlasku, ked som nedal -o usename a password

          mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on //172.20.253.254/mrp,
          missing codepage or other error
          In some cases useful info is found in syslog - try
          dmesg | tail or so

          no teda, som s toho múdry ako pani sova.... :-)))
          • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 12.02.2007 | 20:35
            --   Návštevník
            mas sambfs v kerneli?
            a co hovori dmesg | tail ako ti hlasenie naznacuje sa pozriet?
            • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 14.02.2007 | 10:15
              Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
              Zda sa ze mi nefunguje komunikácia hlási mi to program komba2 pri mapovaní. Ale je zaujímavé ze v krusaderi vidím vsetko aj sa tam dá písat, úplne celá práca so serverovským diskom. Medzi beziacimi procesmi sambfs nemám inak neviem ci to je v kerneli. Ako si to pozriem?
              • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 14.02.2007 | 13:19
                WlaSaTy   Návštevník
                grep -i -e smb -e cifs /proc/filesystems

                ak to vrati jedno velke nic a nie jeden az dva riadky, tak je treba spustit prikazy
                sudo modprobe smbfs
                sudo modprobe cifs

                potom ten grep z najvecsiou pravdepodobnostou ukaze existujucu podporu suborovych systemov smb alebo cifs.

                ak by to nezbehlo a modprobe hlasilo chyby, tak s najvecsiou pravdepodobnostou nie je nainstalovana podpora ovladacov pre dany sietovy suborovy system. bez toho sa neda fyzicky pripojit disk :)
                • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 16.02.2007 | 11:57
                  Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
                  ĎAKUJEM!!! Podarilo sa podľa tvojho popisu modprobe pomohlo a grep vrátil správnu hodnotu. Príkazom
                  $ sudo mount -t smbfs -o username=user,password=pass //nazovserv/mrp /media/server

                  som namontoval moje nestastne DOS uctovnictvo. Teraz sa budem trapit aby to zbehlo pri starte PC mohol som s tym robit.
                  Esta raz diky.
                  • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 16.02.2007 | 19:26
                    WlaSaTy   Návštevník
                    otazkou je preco ten ovladac suboroveho systemu tvoja distribucia automaticky nenatiahla ked si sa ho snazil pouzit cez mount, ale to je irelevantne kedze vecsina distribucii chape vyznam suboru /etc/modules :-)

                    ps.: dos ucto cez wine alebo dosbox? a ake?
                    mozno ta doplnkova informacia pomoze zopar ludom co ich trapi podobny problem :)
                    • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 16.02.2007 | 21:05
                      Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
                      Je to uctovnictvo MRP pre DOS, programované vo FoxPro. Ucto priamo na stanici bezi pod dosbox. Ale po namontovaní smbfs podla tvojej rady sa to rozbieha len po pokus ulozenia tempov. Programátor z Brezna mi povedal ze nevie o nikom kto by to skúsal. Ak sa mi to podarí bolo by to jedno z mála aktuálnych a kompletnych uctovných programov beziacich na linuxe a v sieti.
                      • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 17.02.2007 | 13:14
                        WlaSaTy   Návštevník
                        taka blba otazka, su tie tempy ukladane na disky co maju pravo zapisu?
                        • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 17.02.2007 | 17:06
                          Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
                          Otázka nie je blbá, napadlo ma to a skutočne pri prvom namontovaní som to tak mal. Ale potom som si SMB namontoval pod seba do ~/server a toto som v Dosboxe namontoval ako disk C: No aj tak mi aplikácia hlási neexistenciu C:\MRP. Ja to skúsim ešte premontovať pohrať sa s tým viac aj s konfiguráciou fox. Potom to tu vyvesím. Otázka je ešte diakritika a tlač.
                          • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 20.02.2007 | 12:53
                            Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
                            Tak som to rozbehol
                            $ sudo mount -t smbfs -o username=meno,password=pass,gid=1000,fmask=775 //ersam/mrp ~/server
                            -----vytvara to tempy ale nie ich nazvy s náhodnými číslami ale vsetky 0.tmp,
                            -----zatial bez diakritiky (latin 2)
                            -----hlasi nepripravenu tlaciaren,
                            -----nedaju sa ulozit nastavenia a pri ukoncovani programu to padne 1 obrazovku pred koncom asi z dovodu nemoznosti ulozit aktualne nastavenia..
                            :-((((((
                            howgh.....linux and slovenske ucto MRP pre DOS...zatial nefici OK...to je ale skoda :-(((
                            • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 20.02.2007 | 16:46
                              WlaSaTy   Návštevník
                              tie tempy maju zrejme suvis s tym ako je nastavene uzamykanie suborov v sambe :-) asi to bude treba prestavit na strane servra.
                              tlaciaren je lokalna alebo sietova?
                              • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 20.02.2007 | 17:21
                                Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
                                Troska to poopravim. Tie tempy ako som neskor pozrel funguju. Je to zda sa OK ale zanecha z 3 tempov jeden...názov 0.tmp. Po kazdom spusteni jeden. To nevadi. Tlaciaren je lokalna HP1020 USB. MRP to riesi vo Win tzv.tlacovym manazerom. princip...MRP tlaci do text.suboru a odtial to manazer dava do fronty Win. Jednoduche. Zda sa ze do toho zatiahnem aj programátora v Brezne.
                                • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 20.02.2007 | 17:36
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  hm, keby som ja vedel naco su tie tempy, ale to je asi momentalne jedno.

                                  k tej tlaciarni, vyzera to na vcelku rozumne riesenie tzv. win gdi tlaciarni ktore nemaju print processor ale pocuvaju priamo jazyk posun to o kusok a vystrekni atramentom taky a taky raster ... ale to by sa dalo riesit cez fifo socket a cups alebo maly skriptik beziaci na pozadi. predpokladam ze tlac pozostava z niekolko malo typov pisma a riadiacich znakov podobne ako to bolo kedysi v starych verziach PCL.

                                  • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 20.02.2007 | 17:58
                                    Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
                                    Tempy vytvara runtime FoxPro a asi ani programátori nevedia co je presne v nich. Tá tlaciaren funguje presne ako poisujes. Dal som dotaz do Brezna....potom sa ozvem. Zatial diky!!!
                                    • Re: Na-MOUNT-ovanie SAMBA disku na KUBUNTU 20.02.2007 | 19:18
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      to mozu byt lock files pre viacuzivatelsky pristup do DB. ale odporucal by som to otestovat ci to nebude blbnut na viacerych strojoch naraz pri praci s tym istym zakaznikom. Predsa len tie zamky by mali riesit konzistenciu dat pri viacuzivatelskom pristupe.

                                      no a pametam si rok-dva dozadu ze s tym mala samba problem. bud to nezvladala vobec, alebo to zvladala len po uprave konfiguraku pre server ...