Problém s nabootovaním z diskety

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.02.2007 | 19:43
Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
Potrebujem pomôcť.
Mám Win (hdd250GB) aj kubuntu (hdd20GB). Na jednom aj druhom disku mám rôzne zavádzače (windowsácky a grub). Linux som inštaloval, keď bol disk s Win odpojený, pretože som nechcel prepísať windowsácky zavádzač. Ako primárny hdd mám nastavený ten s Win. Keď si chcem zapnúť Linux musím ísť do BIOSu a nastaviť ako primárny hdd s Linuxom. Chcel som si teda vytvoriť spúštaciu disketu pre Linux, aby som nemusel vždy prestavovať to, ktorý hdd je primárny.
Postupoval som podľa návodu na wiki (https://help.ubuntu.com/community/GrubHowto/BootFloppy). V setupe (v grube) však nenašlo nejakú e2fs_stage1_5 . Tak som ju tam teda skopíroval. Potom už setup zhodnotil, že je takmer všetko v poriadku (akurát tam bolo niečo s e2fs_stage1_5 (fd0), ale písalo pri tom niečo ako not fatal alebo niečo podobné - presne sa nepamätám). Vyskúšal som nabootovať z diskety. Najprv bootovalo stage 2, keď však chcelo naštartovať Linux, vyskočilo partition filesystem unknown a Linux mi nenaštartovalo. Nevedeli by ste mi s tým poradiť? Čo mám ešte spraviť?
:(
Ešte by som chcel doplniť, že na tom disku s kubuntu, ktorý chcem nabootovať, je defaultný súborový systém (počas inštalácie som nič nemenil), takže zrejme ext3.

Skúšal som aj GAG Boot Manager (ale vôbec nevidel partície s Linuxom-ani keď bol disk s Linuxom primárny, ani keď bol ako druhý) a tiež Smart Boot Manager (ten disk s Linuxom videl, ale keď som dal nabootovať, vypísalo znova to, čo aj pri diskete t.j. Filesystem Unknown). :(

Za rady vopred vďaka.
    • Re: Problém s nabootovaním z diskety 28.02.2007 | 19:46
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Zabudol som tu dať ten odkaz, takže toto môžte zmazať, ak budete chcieť.
      • Re: Problém s nabootovaním z diskety 28.02.2007 | 20:41
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        Keď prepnem v BIOSe na ten hdd s Linuxom, tak mi normálne nabootuje, lenže vždy chodiť do BIOSu asi nie je príliš dobré.
        Takže vytvoriť tú disketu mám nejakým z tých vyššie spomenutých príkazov, ok? (btw: bez tých úvodzoviek)
        Nechcem prepisovať ten bootloader, preto lebo je to bratov PC aj winy a nechcem mu do toho "šupať" a keďže som ešte začiatočník netúžim po obnovovaní bootloadera, keď sa preinštalujú winy. Tak to mám aspoň trocha na boku a brat si to nemusí ani všímať.

        Ináč chcel som zmazať tento príspevok, lebo tu som neoznačil ten odkaz, :P ,ale samozrejme to nevadí :) .

        A ešte by som mal otázku nesúvisiacu s touto témou,
        chcel by som si vytvoriť odkaz, ktorý by som si umiestnil na plochu. Po kliknutí na ten odkaz by sa automaticky pripojil disk (v mojom prípade hda5 s NTFS súborovým systémom), ešte by si prípadne vypýtal heslo pre roota, ktorý môže vykonávať tieto činnosti. Nechce sa mi totiž vždy zapájať ten disk ručne a nie vždy ho potrebujem (takže nepotrebujem ho vždy po boote /nie treba dopisovať nič do fstab/). Tak by som si ho ľahko pripojil vtedy, kedy by mi to akurát bolo treba.
        thx
        • Re: Problém s nabootovaním z diskety 28.02.2007 | 21:22
          flux   Návštevník
          radsej sa drz tohoto navodu: GrubHowto/BootFloppy
          • Re: Problém s nabootovaním z diskety 28.02.2007 | 21:53
            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
            Problém je v tom, že ja som ten návod použil (dal som tu aj ten link), ale nefungoval. Opísal som to tu hore, vždy mi len napísalo: Filesystem unknown :( .
    • Re: Problém s nabootovaním z diskety 28.02.2007 | 20:08
      ---   Návštevník
      ...ale to kubuntu nastartujes ,ked to prepnes v biose? Takze nie je pokazeny filesystem?
      Neviem preco sa obavas prepisania mbr na windisku. Jeho obnovenie trva par sekund (treba nato akurat win CD)
      grub na diskete:
      sudo mount /dev/fd0
      sudo grub-install "(fd0)"
      (alebo sudo grub-install /dev/fd0)
      potom ,to uz len odskusat.
    • Re: Problém s nabootovaním z diskety 01.03.2007 | 01:50
      --   Návštevník
      mozno pomoze Super Grub Disk
    • Re: Problém s nabootovaním z diskety 01.03.2007 | 15:54
      Ludo   Návštevník
      No nechcelo sa mi to cele citat, ale naco potrebujes disketu ked mozes mat nastaveny boot z toho linuxoveho disku na ktorom mas grub? a z grubu uz nabootujes vsetko:))
      • Re: Problém s nabootovaním z diskety 01.03.2007 | 16:31
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        Tak asi preto, lebo mam aj win....
        a do BIOSu nechcem vždy chodiť prestavovať to, kt. hdd je primárny
        neviem o tom že by mala MB aj možnosť porušiť to "pravidlo" z ktorého hdd má bootovať (MSI K7N2-DELTA2, socketA)
        • Re: Problém s nabootovaním z diskety 01.03.2007 | 20:14
          WlaSaTy   Návštevník
          a to je velky problem nastavit boot managera tak aby startoval aj grub? myslim ze to za teba urobi priamo instalacia systemu, alebo sa to da spravit aj neskor.
          • Re: Problém s nabootovaním z diskety 01.03.2007 | 20:26
            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
            :)
            Príliš som nepochopil....(vážne sa ospravedlňujem, ale som ešte takmer úplný začiatočník)
            V akom boot managerovi mám nastaviť, aby štartoval aj grub a ako?
            • Re: Problém s nabootovaním z diskety 01.03.2007 | 20:31
              WlaSaTy   Návštevník
              grub je boot manager a to znaci ze samotny grub dokaze zaviest operacny system. ci uz windows alebo linux, popripade aj nejaky iny.

              no a to v poslednom rade znaci ze start z diskety nie je potrebny. mimochodom, pouziva to este niekto?
              • Re: Problém s nabootovaním z diskety 01.03.2007 | 20:49
                Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                Vy ste asi nepochopili....
                Ja som NECHCEL a ani NECHCEM PREPÍSAŤ windowsácky bootloader. Preto som Grub nainštaloval na druhý disk vtedy, keď bol disk s Windowsom odpojený. Teraz si chcem vytvoriť disketu, ktorou by som nabootoval Linux, lebo nechcem vždy chodiť do BIOSu prestavovať to, z ktorého hdd má bootovať. Lenže vytvorená disketa nefunguje, GAG Boot Manager nevidí hdd s Linuxom a pri bootovaní pomocou diskety so Smart Boot Managerom mi vypíše to isté, čo pri diskete (Filesystem unknown a predtým je ešte tuším root (0,4) presne na celý text, ktorý sa tam zobrazí si nepamätám, ale vypíše asi to isté, čo pri boote z hdd akurát nenabootuje-vypíše spomínané filesystem unknown).
                Keď nastavím v BIOSe ako primárny hdd ten s Linuxom normálne mi systém nabootuje, ale z diskety vôbec :( .
                • Re: Problém s nabootovaním z diskety 01.03.2007 | 21:03
                  WlaSaTy   Návštevník
                  to je pravda ze sme sa nepochopili.

                  ide o to ze nie je ani najmensi problem nehat boot z linuxoveho disku na ktorom je grub, pridat donho zopar riadkov ktore umoznuju start windows a v pripade potreby prestavit parameter root=/dev/hdc1 pre start linuxu (ak je linux fyzicky na secondary master)

                  mimochodom, mohol by som sa dozvediet co je prepisanie windowsackeho boot loadera? to co je po windoze v mbr len najde disk v tabulke rozdelenia disku ktory ma priznak boot a presunie sa na jeho zaciatok a nacita zaciatok disku do pamete. teda, samozrejme ho aj spusti :)


                  no, ale kto chce pouzivat diskety, tak ten si moze kludne nahrat nejaky specialny boot manager na disketu ktory umozni aktivaciu bootu z dalsieho media. nieco podobneho sa dodava napriklad zo slackware ...
                  • Re: Problém s nabootovaním z diskety 01.03.2007 | 21:18
                    Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                    Ešte trochu doplním...
                    PC je bratov a on používa Windows. Nechcel, aby sa tam vopchal ten Grub, lebo potom by asi boli nejaké problémiky po preinštalovaní Windowsu. Preto som si nahodil Linux na osobitný HDD a ešte predtým som HDD s Windowsom odpojil (normálne fyzicky ;) ). Grub som nainštaloval na HDD s Linuxom. No a chcem to mať proste tak, aby Windows bol tak ako je, vždy bootoval on, ale keď budem chcieť ísť na Linux zasuniem disketu a nabootujem. Problém je v tom, že tú disketu nemôžem vytvoriť (resp. vytvoriť môžem, lenže nefunguje :( ) a tie iné boot managery mi tiež Linux nenabootovali (mal som tie managery na diskete, nabootuje z nej a tam sa potom vyberá HDD alebo partícia odkiaľ má nabootovať, lenže Linux, ako som už povedal, mi nenabootujú :( ).
                    No a neviem, čo mám teraz robiť, nainštalovať Linux odznova tak, že odpojím ten HDD s Windowsom, ale Grub už dám nainštalovať rovno na disketu a potom naspäť zapojím aj windowsový HDD a tak už bootvať Linux z diskety, alebo ja už neviem čo spraviť. Hľadal som aj na fórach, ale príliš som toho nenašiel (aj na anglických, hoci angličtina ešte veľmi dobre neovládam).
                    :(
                    • Re: Problém s nabootovaním z diskety 01.03.2007 | 21:39
                      hh   Návštevník
                      k comu bude dobre to preinstalovanie linuxu?
                      predved linux bratovi a dufaj ze sa chyti a nevymyslaj taketo krkolomne veci.
                      Alebo v grube (v mbr) si nastavis co najkratsi cas na vyber systemu a brat ani nezbada ze tam nieco je:-)
                      • Re: Problém s nabootovaním z diskety 01.03.2007 | 21:53
                        WlaSaTy   Návštevník
                        a navyse ten problem pri preinstalacii windows nie je sposobeny linuxom ale trpi nim linux. windows prepise bez opytania zavadzac operacneho systemu a linux pochopitelne nema z coho nastartovat az do chvile kym sa tych menej ako 512 bajtov nezmenia na grub alebo lilo.

                        mimochodom, skutocne bude lepsie ukazat mu nejaky linux s 3d desktopom a opytat sa ho ci to zvladne vista na tom stroji :) napriklad kororaa LiveCD ktore nie je treba ani instalovat.

                        no ale ked to clovek chce zavadzat cez disketu, tak staci pohladat tu v poradni, uz sa to niekolko krat riesilo ... sice nie presne to iste ale riesenie sa da aplikovat aj na tento problem.